• Bebek hareketlerini ne zaman hissetmeliyim?

Çoğu kadın genellikle bebeğinin hareketlerini gebeliğin 16-24. Haftalarında hissetmeye başlar. Bir bebeğin hareketleri bir tekme, çarpıntı, sallanma gibi herhangi bir şey olarak tanımlanabilir. Hamilelik ilerledikçe hareket türü değişebilir. Bebeğin hareketleri gebeliğin ilk evrelerinde çok güçlü değildir. Plasenta, rahmin ön (ön) kısmındaysa, bir süre bebeğinizin tekmeleme hissini tamponlayabilir. İkinci veya daha sonraki bebeğe sahip olan kadınlar genellikle bebeğinin hareketinin “çırpıntılarını” çok daha erken fark eder.

  • Bebeğim ne sıklıkta hareket etmeli?

Belli sayıda normal hareket sayısı bulunmaktadır. Bebeğinizin bilmeniz gereken kendi hareket kalıpları olacaktır. 16-24 hafta sonra bebeğin 32 haftaya kadar gittikçe daha fazla hareket etmesini ve daha sonra doğum yapana kadar aynı kalacağını düşünülmemelidir. Hiç hissetmemeniz gereken bir dizi tekme yoktur, önemli olan, bebeğiniz için normal olanı bildiğinizden emin olmanızdır. Bebeğinizin düzenli hareket modelinde bir düşüş olduğunu fark ederseniz doktorunuzla iletişime geçin. Bebeğin hareketleri her saatte 4’den 100’e kadar değişebilir. Bebeğiniz için neyin normal olduğunu bilmek ve bunun herhangi bir değişikliğini bildirmek önemlidir.

Bebekler çoğunlukla kendi çevrelerinde olup bitenlere tepki olarak hareket etme eğilimindedirler. Çok fazla gürültü, ışık veya hatta güçlü gıdalar bebeğinizi tekmeleyip hareket ettirmeye teşvik edebilir. Bebekler de gevşeme için gerinmelidirler. Fitness veya yoga gibi gevşeme egzersizlerine katılacak olan anneler bebeklerini daha sessiz bulabilir. Bu çalışma, rehberlik görüntü düzeltme egzersizi üstlenen hamile kadınların fetal hareketlerde azalma olduğunu keşfettiler. Egzersiz, annede, kalp atış hızı, solunum hızı ve cilt iletkenliği gibi fizyolojik gevşeme işaretleriyle sonuçlandı. Bu da fetal kalp hızlarını düşürdü ve bebeklerin hareketlerini azalttı.

Ortalama tekme sayısı günlük 15-20 arasında değişir; bunun yalnızca mesanenizi tekmelemekle kalmaz, tüm hareketi de kapsadığını unutmayın! Her bebek farklıdır ve bu onların hareketlerini de içerir. Bazı bebekler kelimenin tam anlamıyla bütün gün uyur ve uyurken gece hareket eder, oysa diğerleri sürekli hareket ediyor gibi görünürler. Bebekler genellikle rahminde günde 17 saat dinlenir ve uyurlar. Meşgulseniz ve hareket halindeyseniz, bebeğinizin uyanık hareketlerini fark etmeyebilirsiniz.

  • Bebeğimin hareketleri neden önemlidir?

Fetal hareketin azalması bebeğin sıkıntı içinde olduğunun bir göstergesi olabilir, ancak tek nedeni bu değildir. Ölen bir bebeğe sahip olan 3 anneden 2’si bebeğinin hareketlerini önceden yavaşladığını fark ettiklerini söylüyor. Bu nedenle, hareketin azaldığı tüm durumların doktorunuza bildirilmesi önemlidir. Ölü doğum geçiren kadınların çoğunluğu (% 55) tanı öncesi bebeğin düzenli hareket biçiminde bir değişiklik olduğunu gördüklerini bildirmiştir. Norveç ve Birleşik Krallık’taki ölü doğumlardaki bir dizi çalışmada, klinisyenler tarafından azaltılmış fetal hareketin maternal algısına uygun olmayan bir yanıtın ölü doğumda katkıda bulunan bir faktör olduğu tespit edilmiştir. Bu nedenle, annelerin bebeğin hareketlerinde bir değişiklik fark ederse önemin farkında olduklarını ve doğru bakım konusunda ısrar etmeleri önemlidir. Norveç’te kadınlar fetus hareketleri hakkında yazılan bilgiler ve fetal hareketin azaltılmasının önemi ve düşük fetal hareketlerin yönetimi için standart bir protokolün verilmesinden önce ve sonra ölü doğum insidansı hakkında bir karşılaştırma yapılmıştır. Ölü doğum insidansı 1000 doğumda 3’ten 1000’e 2’ye düştü. Fetal hareketin azaldığını algılayan kadınlarda, 1000’de 1000’den 24’e düştü.

  • Hareketin azaldığını fark edersem ne yapacağım?

Bebeğinizin hareketleri yavaş ya da durduğunu düşünüyorsanız, hemen ebe ya da doğum ünitenize başvurun. Bebeğinizin kalp atışını kontrol etmek için elle kullanılan monitör, doppler veya telefon uygulamalarını kullanmayın. Bir kalp atışı tespit etseniz bile, bu bebeğinizin iyi olduğu anlamına gelmez. Bu sebeple de zaman kaybetmeden doktorunuza başvurun.

  • Tekmeleri Ne Zaman Saymalıyım?

Hareketler için ‘normal’ bir model yoktur. Bebeğiniz büyür ve geliştikçe, bebek tekmeleme alışkanlığı da değişebilir. Bebeğinizin bir süre hareket etmesini hissetmediğinizi düşünüyorsanız endişelenmeniz normal bir şey. Bebeğinizin hareketlerini izlemeniz gerektiği anlamına gelen işaretler:

  • İki saatlik bir süre içinde 10’dan az hareket yaşıyorsunuz
  • Yüksek ses gibi dış uyaranlara, karınınıza dokunduğunuzda hiç hareket olmuyorsa
  • Bebeğinizin hareketlerinde iki ardışık gün boyunca kademeli bir azalma söz konusu ise

Bebeğinizin hareketleri azaldığını düşünüyorsanız, bir sonraki saatte herhangi bir hareketin not edin. Oturun, atıştırmalık tüketin ve ayaklarınızı yukarı kaldırın. Gıdadaki şeker veya içeceğin soğukluğu genellikle bebeğinizi uyandıracak ve önümüzdeki iki saat içinde en az on hareket hissedeceksiniz. Bu hareketler sersemlik, hıçkırık, tekme ve pokes içerir. İki saatlik bir sürede hareketlerin azaldığını fark ederseniz, mümkün olan en kısa zamanda bakım sağlayıcınıza başvurmalısınız. Her zaman bir şeylerin yanlış olduğu anlamına gelmese de, azaltılmış hareket, beslenme veya oksijen eksikliğinden fetal sıkıntının bir göstergesi olabilir. Fetal hareketlerin azalmasına neden olup olmadığına bakmak için maternal ve fetal bir değerlendirme yapılacaktır. Bu, plasentanın kan akışını ve bebeğin sağlığının yanı sıra uyaranlara nasıl tepki verdiğini kontrol etmek için ultrasonu da içerir. Bazen bir sorun tespit edilir ve bebeğinizin erken doğması gerekiyorsa bakım sağlayıcınız sizinle birlikte nasıl ilerleyeceğinizi tartışır ve daha fazla komplikasyonu önler.

Bebeğinizin hareketi üzerinde sekmeler tutmak önemlidir, ancak eğer yüksek riskli hamilelik yaşamıyorsanız, tekme sayımları için tüketilmesine gerek yoktur. Bebeğiniz her zaman gün boyunca hareket etmeli. Gebeliğin 36. haftasından sonra, bebekler, tekmeler gibi büyük hareketler için çok daha az alana sahiptir. Bu, harekette azalma hissetmeniz gerektiği anlamına gelmez – yine de yüzlerini ve vücudunu keşfetmek, göbek kordonu ile oynamak ve dar çevrelerinde gerginleştirmek için ellerini kullanacaklardır. Düzenli ve ritmik hareketler, bebeğinizin hıçkırık tuttuduğunu olduğunu gösterir.