Bebek Hareketleri İle İlgili Merak Edilenler

 • Bebek hareketlerini ne zaman hissetmeliyim?

Çoğu kadın genellikle bebeğinin hareketlerini gebeliğin 16-24. Haftalarında hissetmeye başlar. Bir bebeğin hareketleri bir tekme, çarpıntı, sallanma gibi herhangi bir şey olarak tanımlanabilir. Hamilelik ilerledikçe hareket türü değişebilir. Bebeğin hareketleri gebeliğin ilk evrelerinde çok güçlü değildir. Plasenta, rahmin ön (ön) kısmındaysa, bir süre bebeğinizin tekmeleme hissini tamponlayabilir. İkinci veya daha sonraki bebeğe sahip olan kadınlar genellikle bebeğinin hareketinin “çırpıntılarını” çok daha erken fark eder.

 • Bebeğim ne sıklıkta hareket etmeli?

Belli sayıda normal hareket sayısı bulunmaktadır. Bebeğinizin bilmeniz gereken kendi hareket kalıpları olacaktır. 16-24 hafta sonra bebeğin 32 haftaya kadar gittikçe daha fazla hareket etmesini ve daha sonra doğum yapana kadar aynı kalacağını düşünülmemelidir. Hiç hissetmemeniz gereken bir dizi tekme yoktur, önemli olan, bebeğiniz için normal olanı bildiğinizden emin olmanızdır. Bebeğinizin düzenli hareket modelinde bir düşüş olduğunu fark ederseniz doktorunuzla iletişime geçin. Bebeğin hareketleri her saatte 4’den 100’e kadar değişebilir. Bebeğiniz için neyin normal olduğunu bilmek ve bunun herhangi bir değişikliğini bildirmek önemlidir.

Bebekler çoğunlukla kendi çevrelerinde olup bitenlere tepki olarak hareket etme eğilimindedirler. Çok fazla gürültü, ışık veya hatta güçlü gıdalar bebeğinizi tekmeleyip hareket ettirmeye teşvik edebilir. Bebekler de gevşeme için gerinmelidirler. Fitness veya yoga gibi gevşeme egzersizlerine katılacak olan anneler bebeklerini daha sessiz bulabilir. Bu çalışma, rehberlik görüntü düzeltme egzersizi üstlenen hamile kadınların fetal hareketlerde azalma olduğunu keşfettiler. Egzersiz, annede, kalp atış hızı, solunum hızı ve cilt iletkenliği gibi fizyolojik gevşeme işaretleriyle sonuçlandı. Bu da fetal kalp hızlarını düşürdü ve bebeklerin hareketlerini azalttı.

Ortalama tekme sayısı günlük 15-20 arasında değişir; bunun yalnızca mesanenizi tekmelemekle kalmaz, tüm hareketi de kapsadığını unutmayın! Her bebek farklıdır ve bu onların hareketlerini de içerir. Bazı bebekler kelimenin tam anlamıyla bütün gün uyur ve uyurken gece hareket eder, oysa diğerleri sürekli hareket ediyor gibi görünürler. Bebekler genellikle rahminde günde 17 saat dinlenir ve uyurlar. Meşgulseniz ve hareket halindeyseniz, bebeğinizin uyanık hareketlerini fark etmeyebilirsiniz.

 • Bebeğimin hareketleri neden önemlidir?

Fetal hareketin azalması bebeğin sıkıntı içinde olduğunun bir göstergesi olabilir, ancak tek nedeni bu değildir. Ölen bir bebeğe sahip olan 3 anneden 2’si bebeğinin hareketlerini önceden yavaşladığını fark ettiklerini söylüyor. Bu nedenle, hareketin azaldığı tüm durumların doktorunuza bildirilmesi önemlidir. Ölü doğum geçiren kadınların çoğunluğu (% 55) tanı öncesi bebeğin düzenli hareket biçiminde bir değişiklik olduğunu gördüklerini bildirmiştir. Norveç ve Birleşik Krallık’taki ölü doğumlardaki bir dizi çalışmada, klinisyenler tarafından azaltılmış fetal hareketin maternal algısına uygun olmayan bir yanıtın ölü doğumda katkıda bulunan bir faktör olduğu tespit edilmiştir. Bu nedenle, annelerin bebeğin hareketlerinde bir değişiklik fark ederse önemin farkında olduklarını ve doğru bakım konusunda ısrar etmeleri önemlidir. Norveç’te kadınlar fetus hareketleri hakkında yazılan bilgiler ve fetal hareketin azaltılmasının önemi ve düşük fetal hareketlerin yönetimi için standart bir protokolün verilmesinden önce ve sonra ölü doğum insidansı hakkında bir karşılaştırma yapılmıştır. Ölü doğum insidansı 1000 doğumda 3’ten 1000’e 2’ye düştü. Fetal hareketin azaldığını algılayan kadınlarda, 1000’de 1000’den 24’e düştü.

 • Hareketin azaldığını fark edersem ne yapacağım?

Bebeğinizin hareketleri yavaş ya da durduğunu düşünüyorsanız, hemen ebe ya da doğum ünitenize başvurun. Bebeğinizin kalp atışını kontrol etmek için elle kullanılan monitör, doppler veya telefon uygulamalarını kullanmayın. Bir kalp atışı tespit etseniz bile, bu bebeğinizin iyi olduğu anlamına gelmez. Bu sebeple de zaman kaybetmeden doktorunuza başvurun.

 • Tekmeleri Ne Zaman Saymalıyım?

Hareketler için ‘normal’ bir model yoktur. Bebeğiniz büyür ve geliştikçe, bebek tekmeleme alışkanlığı da değişebilir. Bebeğinizin bir süre hareket etmesini hissetmediğinizi düşünüyorsanız endişelenmeniz normal bir şey. Bebeğinizin hareketlerini izlemeniz gerektiği anlamına gelen işaretler:

 • İki saatlik bir süre içinde 10’dan az hareket yaşıyorsunuz
 • Yüksek ses gibi dış uyaranlara, karınınıza dokunduğunuzda hiç hareket olmuyorsa
 • Bebeğinizin hareketlerinde iki ardışık gün boyunca kademeli bir azalma söz konusu ise

Bebeğinizin hareketleri azaldığını düşünüyorsanız, bir sonraki saatte herhangi bir hareketin not edin. Oturun, atıştırmalık tüketin ve ayaklarınızı yukarı kaldırın. Gıdadaki şeker veya içeceğin soğukluğu genellikle bebeğinizi uyandıracak ve önümüzdeki iki saat içinde en az on hareket hissedeceksiniz. Bu hareketler sersemlik, hıçkırık, tekme ve pokes içerir. İki saatlik bir sürede hareketlerin azaldığını fark ederseniz, mümkün olan en kısa zamanda bakım sağlayıcınıza başvurmalısınız. Her zaman bir şeylerin yanlış olduğu anlamına gelmese de, azaltılmış hareket, beslenme veya oksijen eksikliğinden fetal sıkıntının bir göstergesi olabilir. Fetal hareketlerin azalmasına neden olup olmadığına bakmak için maternal ve fetal bir değerlendirme yapılacaktır. Bu, plasentanın kan akışını ve bebeğin sağlığının yanı sıra uyaranlara nasıl tepki verdiğini kontrol etmek için ultrasonu da içerir. Bazen bir sorun tespit edilir ve bebeğinizin erken doğması gerekiyorsa bakım sağlayıcınız sizinle birlikte nasıl ilerleyeceğinizi tartışır ve daha fazla komplikasyonu önler.

Bebeğinizin hareketi üzerinde sekmeler tutmak önemlidir, ancak eğer yüksek riskli hamilelik yaşamıyorsanız, tekme sayımları için tüketilmesine gerek yoktur. Bebeğiniz her zaman gün boyunca hareket etmeli. Gebeliğin 36. haftasından sonra, bebekler, tekmeler gibi büyük hareketler için çok daha az alana sahiptir. Bu, harekette azalma hissetmeniz gerektiği anlamına gelmez – yine de yüzlerini ve vücudunu keşfetmek, göbek kordonu ile oynamak ve dar çevrelerinde gerginleştirmek için ellerini kullanacaklardır. Düzenli ve ritmik hareketler, bebeğinizin hıçkırık tuttuduğunu olduğunu gösterir.

Bebek Hareketleri İle İlgili Merak Edilenler” yazısı için 13 yorum yapıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Selma dedi ki:

  Merhaba Hocam 13 haftalık hamileyim ama bebegimin hiç tekme attigini veya kıpırdamasini hiç hissedemedim
  neden acaba

  • Bülent Tıraş dedi ki:

   Merhaba,
   Öncelikle gebeliğinizi tebrik ederim. Bebek yeterince büyüdüğü zaman yaptığı hareketler rahim duvarına kadar etki gösterebilir ve anne tarafından hissedilebilir. Bu da ancak 16 – 20 haftalar civarında mümkün olabilir. İlk gebeliklerde bebek hareketleri daha geç hissedilir ve 20-22 hafta civarını bulabilir; çünkü anne adayı bebek hareketlerinin ne olduğunu bilmemektedir ve barsak hareketlerinden ayrımını yapamamaktadır. Bebek hareketlerinin hissedilme zamanı ve şiddeti bazı faktörlere bağlıdır. Gebenin ağırlığı, rahim duvar kalınlığı, daha önceki gebelik öyküsü bebek hareketlerini hissetme hassasiyetini değiştirir. Gebelik kontrollerinizi ihmal etmeyiniz.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 2. Saniye dedi ki:

  35haftalıgım oğlum bazen karnım da kalp atışı gibi hızlı bi hareket oluuo o zman hıçkırık mi tutuyor yoksa cok mu hareket ediyor acaba

 3. merve dedi ki:

  Merabalar hocam 38nci haftama gircem bebegin hareketlerinde aşırı artış oluyo özellikle geceleri. bu artış doğum belirtisimi acaba bilgi verebilirmisiniz. Ara ara agrilarimda oluyo ama hareket edince geciyo normalmi bu durum

 4. Ayşe dedi ki:

  Hocam ablam 27 haftalık hamile ama bebeğein hareket etmediğini söylüyp yani çok fazla hareket yokmuş doktorda bebek otizmli olabilir demiş böyle bişey olabilirmiş hocam lütfen aydınlatın

 5. Gamze gurses dedi ki:

  Merhaba hocam;
  Ben 19 haftalik hamileyim 3. Hamileligim.ilki dusuk ikincisi normal dogum ucuncu gebeligim devam ediyor ama bebegimin net tekmesini pek duymadim agrilarim falan oluyir ama ne bilyim tutresinler falan bebegim iyi midir kontroller duzgun ama yinede tedirginim ne yapmam lazim

 6. İsimsiz. dedi ki:

  Merhabalar ben 23+3 haftalik gebeyim ve son 3 gün dür bebeğim gecen haftalara göre az hareket ediyor. Atışları aynı ama azalma var ve ister istemez endişe duyuyorum normalmi sizce

 7. ÜMMÜGÜLSÜM dedi ki:

  MERHABALAR 29 HAFTALIK HAMİLEYIM 3 GÜNDÜR BEBEĞİM SADECE SAĞ TARAFTA HAREKET EDİYOR SOL TARAFA HİÇ GEÇMEDİ ACABA BİR SIKINTI OLABİLİRMİ SADECE SAĞ TARAFIMDA HAREKETLİ SOLDA HİSSETMİYORUM KAÇ GÜNDÜR

 8. Alkım dedi ki:

  Merhabalar 36 haftalık hamileyim. 20. Haftasından itibaren bebeğimin hareketlerini net bir şekilde hissediyordum. 3 gündür hareketleri çok azaldı keskin bir şekilde tekmelemiyor artık gün için bir iki kere çok minik hareketlenmeler hissediyorum sadece alanı daraldığı için mi kesildi hareketleri yoksa ciddi bir durum mu bunun için doktoruma gitmeme gerek var mı?

 9. Yıldız dedi ki:

  Merhaba hocam 25 haftalık hamileyim iki gündür bebeğimin hareketlerinde azalma hissediyorum çok endişeliyim gece kalkıp hareketlerini kontrol ettim çok hafif kıpırdama hissettim korkuyorum.

 10. Ayşe yildiz dedi ki:

  Meraba hocam 29 haftalık hamileyim yaklaşık bir haftadır bebeğinin hareketleri iyice azaldi sizce nedeni nedir normaldir diye düşünüyordum doktora gitmedim ama yorumları okuyunca biraz tedirgin oldum bgn cuma mesai bitmiştir sizce acile gorumsemmi

 11. Sevgi dedi ki:

  Ben 32+7ama dün geceden beri bebegimde hareketsizlik hissediyorum yemek yediktem sonra ve acken bile baya hareket ederdi tekme atardı bu gün ise fazla hateket etmiyo bende endiseleniyorum ne yapmalıyım allah icin bi yardımcı olun bana benim ilk gebeligim ve yaşım 19