© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Bebekler Ne Zaman Konuşur?

Bebekler Ne Zaman Konuşur?

Image Bu yazıyı 2 dakika 27 saniyede okuyabilirsiniz.

Bebekler, genellikle hayatlarının ilk 2 yılında konuşmayı öğrenirler. Bebeğinizin ilk sözleri her zaman unutulmaz olacaktır ve bu kesinlikle beklediğiniz bir gelişim sürecidir. Bir bebek, kullandığı ilk kelimeden çok önce; dilini, dudaklarını, damağını ve çıkmaya başlayan dişlerini kullanarak konuşmayı öğrenir. Bu sayede, çevresindeki insanlardan topladığı sözcükler, yavaş yavaş onun kelimeleri haline dönüşür.


Bebeklerin doğumdan hemen sonra yaptıkları sözel olmayan konuşma biçimi de bir konuşma şeklidir. Acıkma, korku, üzüntü gibi çeşitli duygularını ifade etmek için; yüz buruşturma, ağlama gibi yüz ifadeleri kullanacak, fiziksel ihtiyaçlarını sözel olmayan yollarla ifade ecektir. Bir bebek, genellikle 9 aylık olduğunda, “baba”, “dede” gibi sesler çıkarmaya başlar. Peki, bebekler gerçek anlamda ne zaman konuşmaya başlar? Bebeklerde dili öğrenme ve konuşma süreci şu şekilde gelişir;

İlk 3 Ay

Bebekler, başlangıçta ağlayarak iletişim kurmayı öğrenirler ve aslında farklı ihtiyaçları için farklı şekillerde ağlarlar. Hangi ihtiyacı için nasıl ağladığını öğrenmeniz, yani bebeğinizin beden dilini çözmeniz, onunla iletişim kurma sürecinde çok işinize yarar. Bebekler, hayatlarının ilk 3 aylık döneminde, duydukları sesleri taklit etmeye ve öğrenmeye çalışırlar, çıkardıkları sesler, etrafındaki seslere birer karşılıktır. Bu süreçte, bebeğinize şarkı söyleyerek ve onunla konuşurken arka plandaki sesleri en aza indirerek, dil gelişimine yardımcı olabilirsiniz.

3-6 Ay

Bu aylarda bebek, konuştuğunuz dile bakılmaksızın, size aynı şekilde gelebilecek çok sayıda ses çıkarır. İnsanların sohbetlerini fark ederler ve katılmaya hevesli olurlar. Bu aylarda, bazı sesleri ve bu seslerin ürettiği sözcükleri daha sık seslendirme eğiliminde olurlar. Altıncı aya geldiklerinde, adını söylediğinizde size dönmeye başlar. Bu süreçte, ona sorular sorarak dil gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.

6-9 Ay

Bu aylarda bebekler; dillerini, dişlerini, damağını ve ses tellerini kullanarak deney yapmaya başlarlar. Her türlü sesin, onlar için bir oyun haline geldiğini gözlemleyebilirsiniz. Size yabancı gelen bir dilde sonsuz sözcükle konuştuklarını görebilirsiniz.

Çıkardıkları sesler, daha sonra “mama” ve “baba” gibi kelimelere dönüşmeye başlar. 6-9. aylarda bebeğinizin dil gelişimine yardımcı olmak için, onlara bir şeyleri işaret edebilir ve o nesnenin ne olduğunu ona tanıtabilirsiniz.

9-12 Ay

Bu zamana geldiğinde bebeğiniz, atıfta bulunduğunuz şeyleri anlamaya başlar. Sözel olarak söyleyemeseler de, anladığını eylemleri ile gösterecektir. Bu aylarda, dil becerileri hızla gelişir; yemek yemesi gerektiğini söylediğinizde, onu masaya doğru giderken bulabilirsiniz. Bu aylarda bebeğinize masal okumak ve vücudun bölümlerini tanıtmak, dil gelişimine katkı sağlayacaktır.

12-15 Ay

Bebeğiniz hayatının birinci yılını geride bıraktığında, kelime dağarcığının arttığını gözlemleyebilirsiniz. Bu aylarda, konuştuğu kelimelerin sayısı büyük bir hızla artmaktadır. Eğer henüz kelimeleri kullanamıyorsa, jestler yoluyla iletişim kurabilirler. Bu aylarda bebeğinize kelimeleri nasıl sıralayacağını öğretmek için, basit kelimelerle cümleler kurabilirsiniz. Yeni bir kelime öğrendiğinde ya da sizinle iletişim kurmaya çalıştığında ona yardımcı olmanız önemlidir.

15-18 Ay

Bu aylarda, çocuklar iletişimin ne kadar önemli olduğunu fark etmeye başlarlar ve kelimeleri, anlamları ile ilişkilendirebilirler. Belli şeyleri söylerken, doğru tonlamaları yaptığını gözlemleyebilirsiniz. Talep ettikleri şeyin kolayca karşılandığını gördüklerinde, daha fazla konuşmaya teşvik edilmiş olurlar. Bu dönemde, onu dikkatlice dinler ve ilgi gösterirseniz, bebeğiniz daha fazla konuşma isteği içerisinde olacaktır.

Ne dediklerini anlamıyor olsanız bile, sizinle konuştuğu sırada göz teması kurun. Size sorduğu sorulara cevap verdiğinizden emin olun. Bu, denemeye devam etme konusunda daha fazla motive olmalarını sağlayacaktır. Konuştuğunuz süre uzarsa, onunla bu süreyi ona fotoğraflar göstererek ve tanıdığı nesneleri işaretleyerek zaman geçirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir