© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Bebekler ve çocuklar için diş fırçası seçerken dikkat edilecek noktalar

Market raflarında çok sayıda diş fırçası varken, çocuğunuz için doğru olanı seçmek kafa karıştırıcı olabilir. Bu yazıda, bebekler ve çocuklar için bir ebeveyn olarak dikkat etmeniz gereken noktaları öğrenebilirsiniz!

Diş Fırçası Nasıl Seçilir? Dişler Nasıl Fırçalanmalı?

Çocuğunuzun yaşına uygun olan birini seçmelisiniz; kullanımı kolay olmalı ve günde 2 kez kullanmanın keyfini çıkarabilmelisiniz.

Bir diş fırçası çocuğunuzun ağzına kolayca sığmalıdır. Çocuğunuz için; yuvarlak uçlu, yumuşak kıllara sahip bir fırça seçin çünkü çocuğunuzun diş ve diş etlerini çok sert olmadan temizlemelisiniz.

Çocuğunuz henüz bebekken, diş ve diş etlerini temizlemek için nemli bir bez de kullanabilirsiniz. Ayrıca, bebeğinizin dişlerini fırçalamaya, dişleri çıkmaya başlamadan önce bile başlayabilirsiniz. Bir bebek için kullanılacak diş fırçasının, ağzına rahatça sığacak, çok küçük bir ucu olmalıdır.

Bebeklerin diş ve diş etlerini fırçalamak, onun dişlerini günde iki kez fırçalamayı alışkanlık haline getirmesini sağlar. Çocuğunuz iki yaşına geldiğinde, muhtelemen diş fırçalama konusunda daha istekli olacaktır. Bir bebeğin, etkili bir şekilde diş fırçalama kabiliyeti yoktur, bu konuda sizin yardımınıza ihtiyacı olacak. Bunun için, manuel ya da elektrikli diş fırçalarını deneyebilirsiniz.

Okul Öncesi ve Okul Çağındaki Çocuklarda Diş Fırçalama

5 ile 8 yaş arasındaki çocuklar için tasarlanan diş fırçaları, daha ince saplara sahiptir; çünkü, çocuklar büyüdükçe el becerileri de gelişir. 5-8 yaş aralığındaki bir çocuk, diş fırçalama konusunda daha becerikli olabilir, ancak yine de denetimi elden bırakmamanız ve ulaşılması zor yerler konusunda yardımcı olmanız gerekir.

Bu yaş grubundaki çocuklar için tasarlanan diş fırçaları; genellikle popüler TV ve film karakterleri, hayvanlar ve diğer eğlenceli tasarımlara sahiptir. Çocuğunuz için diş fırçası seçerken, onun beğeneceği bir diş fırçası tercih edin, böylece, kullanmak için sabırsızlanacaktır.

İlkokula başlayan çocuklar, artık dişlerini kendi başlarına fırçalayabilir. 8 yaşın üzerindeki çocukların diş fırçaları, yetişkinlerin diş fırçalarına benzer, ancak kafa kısımları hala biraz daha küçüktür.

Ergenlik çağına gelen bir çocuk, manuel ya da elektrikli diş fırçalarını kullanabilir. Her ikisi de eşit derecede, iyi bir diş temizliği yapar, ancak elektrikli bir diş fırçası bir çocuğun kullanması için daha kolay olabilir.

Çocuğunuz; yemeklerden sonra ve yatağa gitmeden önce günde 2 kez dişlerini fırçalamalı ve bir kez de diş ipi kullanmalıdır.

Çocuğunuzun diş fırçasını, her 3 ayda bir ya da kıllar yerinden çıkmaya başladığı takdirde değiştirin. Çocukların kullandıkları diş fırçalarının, yetişkinlere göre daha sık değiştirilmesi gerekir. Çocuğunuz için bir diş fırçası seçerken, paketin üzerindeki yaş kurallarına uyun ve çocuğunuzu kullanmayı seveceği bir diş fırçası bulmaya özen gösterin.

Ebeveynler İçin Öneriler

Birçok ebeveyn, çocukları çok küçükken, dişlerini fırçalamaktan pek fazla hoşlanmazlar; ancak gerçek şu ki, çocukların dişlerini fırçalamaya erken başlamak, önemli bir alışkanlıktır.

• Bebeğinizin hiç dişi çıkmadan çok önce, diş etlerini nemlendirdikten sonra nemli bir bezle silmeye başlayabilirsiniz.
• Çocuğunuzun ilk dişleri çıktıktan sonra, yumuşak kıllara sahip, yuvarlak başlı bir diş fırçası kullanarak, dişlerini günde 2 kez hafifçe fırçalayın.
• Bunu yaparken, diş macunu kullanmayı unutmayın.
• Diş macununa gelince; bebeğiniz için küçük bir bezelye büyüklüğünde bir miktara ihtiyacınız olacak.
• Çocuğunuz 2 yaşın altındaysa, çocuklar için özel olarak formüle edilmiş olanları kullanmalısınız.
• Çocuğunuz büyüdükçe, dişlerinin ihtiyaçları da değişecektir; bu nedenle, diş fırçasının ambalajını kontrol ederek, yaşına uygun olup olmadığını kontrol edin.
• Çocuğunuzun diş fırçasını; 3 ayda bir ya da grip ve soğuk algınlığı atlattıktan sonra değiştirmeyi unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir