© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Bebeklerde Emzik Kullanılmalı mı?

Doğallık yanlısı bir anne, bebeği için emzik kullanmayı düşünmeli mi?

Benimle aynı fikirde olmayan uzmanlar olacaktır ancak kısa cevap evet. Her bebek farklıdır ve bazılarının gerçekten çok güçlü bir rahatlatıcı emme isteği vardır. Çoğu zaman bu istek meme emme ile karşılanır ancak meme ile beslenen, yine de parmaklarını emme ihtiyacı duyan çok sayıda bebek var. Parmak her ne kadar emzikten daha doğal bir seçenek olsa da, emziklerin parmağa üstün geldikleri çok açık bir nokta var.

Amerikan Pediyatrik Akademisi (APA), bebeklere yaşamlarının ilk senesinde uyku zamanında ve yatma zamanında emzik verilmesini önerdiği zaman emzik üreticileri hayli sevindiler. Çünkü çalışmalar emziğin ani bebek ölümü sendromu riskini azalttığını gösteriyorlar.

Bu öneriye göre emzikler, emen bebeklerde yaşamlarının ilk bir ayından önce verilmemeliler ve bunun sebebi bebek ile meme ucu arasındaki ilişkinin iyice yerleşmesini sağlayarak emziğin meme ile karıştırılmaması. Hem biberonlardaki hem de emziklerdeki yapay meme ucu, gerçek meme ucuna göre daha kolay ağızla kavranabilir durumda ve bu da bebeğin memeye tutunma kabiliyetinin bozulmasına sebep oluyor. Bazı durumlarda bebekler annelerinin tadı ekşi gelen memelerini beğenmeyerek emmeyi de bırakabiliyorlar.

Emzikler Ani Bebek Ölümü Sendromu İçin Gerçekten Gerekliler mi?

Pek çok emzirme uzmanı, APA’nın bu tavsiyesine meydan okuyor. Argümanları ne? Ani bebek ölümü sendromunun, bebeğin vücudunun kendini uyandırma yeteneği elde etmeden önce bebeğin çok derin bir uykuya dalması sonucu ortaya çıktığı düşünülüyor. Emzik emmek, bebeğin o kadar derin uyumasına engel oluyor ve bu da sendroma karşı koruma sağlıyor. Ancak doğa ana bebeklerin bu uyandırma sistemlerinin yaşamlarının ilk dönemlerinde telafi edilmesini sağlayan bir mekanizma sunuyor: gece sık sık uyanarak emmeyi isteme ve annenin yakınında uyuma. Hatta, birlikte uyuma ve emzirmenin bu sendroma karşı koruma sağladığı gösteriliyor çünkü bebeğin fizyolojisi daha yüksek bir uyanıklık düzeyinde duruyor. Bebeğin uyku döngüleri annesininkilere paralel ilerliyor. Ani bebek ölümü sendromu ayrı yatak odaklarının ve beşiklerinin icadına kadar muhtemelen bilinmiyordu ve 1992 senesinden bu yana birlikte uyuma ve emzirme arttığı için SIDS de azalmaya başladı.

Hali hazırda emen bebekler için emziklerin ani bebek ölümü sendromuna karşı bir fazladan koruması olmadığı için, pek çok emzirme uzmanı emzirme süreci oturduktan sonra bile emziklere karşı çıkıyor. Neden? Çünkü sık sık emzirme iyi bir süt kaynağı yaratmanın en iyi yolu ve ilk aydan sonra da bu durum önemini koruyor. Bebekler günlük gıda ihtiyaçlarının üçte birini gece emzirmelerinden alıyorlar. Gece ağlayan bebeği emzik ile sakinleştirmek ise hem az kilo alımına sebep olur hem de süt kanallarının tıkanmasına sebep olarak süt üretimini azaltır. Yani emzikler emzirme sürecini baltalarlar.

Bağlanma uzmanları ise bebeğin ağlamasının bir bağ kurma sürecini başlatma isteği olduğunu belirtiyorlar ve emzikler bu sevginin yerini alabiliyorlar. Bağlanma perspektifinden baktığımız zaman, emzirme sadece bebeği beslemek ile ilgili değil, aynı zamanda duygusal beslenme ve rahatlamayla da ilgili. Bebek ağladığı zaman tutulmak ve rahatlatılmak istiyor.

Yani Emzik Emzirme İçin Bir Risk Faktörü ve Bağlanmayı Etkiliyorsa, Neden Doğal Anneler de Emzik Düşünebilirler?

Çünkü dogmatik ve yargılayıcı olmak annelere iyi hizmet etmemek demektir. Her bebeğin farklı olduğunu biliyoruz. Bazı bebeklerin emme rahatlığına diğerlerinden daha fazla ihtiyacı olur. Hatta ihtiyacı olduğu anda emzirilen bebekler bile parmaklarını emerler. Bazı bebekler anne rahmindeyken bile parmaklarını emerler ve doğduktan sonra da bu devam eder.

Parmağın emzikten daha doğal olduğunu söyleyebilirsiniz ve buna katılıyorum. Ayrıca bebeğin gecenin ortasında bile tekrar parmağını bulabileceği ancak emziğin yerini kendi başına bulamayacağını unutmamak lazım. Parmağını emen bebekler genelde çok iyi uyuyan çocuklar oluyorlar. Fakat ne parmaklar ne de emzik beş yaştan sonra kullanılmamalı çünkü bu dönemde artık kalıcı dişler geliyorlar. Bu noktaya gelindiğinde emziğin üstünlüğü ortaya çıkıyor.

Emzik alışkanlığını bırakmak parmak emme alışkanlığını bırakmaktan daha kolay çünkü emzik çocuğun ellerinde durmuyor. Emziğin atabilirsiniz, çocuk ağlar, zorlu bir haftadan sonra hayatına devam eder. Ancak parmak her zaman oradadır ve çocuk ailesini, arkadaşlarını ve doktorunu memnun etmeye çalışırken utanç ve kaygılara sebep olur.

Elbette parmak emmeyi de kolayca bırakan bazı çocuklar var.

Emzikler Hangi Malzemeden Üretilirler?

Eğer bebeğinize emzik vermeyi düşünüyorsanız, tartışmadığımız bir diğer önemli konu var. Emzik hangi malzemeden üretiliyor?

Pek çok emzikte BPA bulunuyor ancak kısa zaman sonra bunların ortadan kalkacağını düşünüyorum. Fakat diğer emzikler de illa ki güvenli değiller. Lateks emziklerde düşük miktarda nitrosaminler bulunuyor ve bunlar kanserojen. Bazı emzikler ise hala siizononil fitalat veya fitalat esterler ile üretiliyorlar ve bunlar sterilizasyon sırasında salınıyorlar. Silikon emzikler uzun süreler boyunca güvenli sanıldılar ancak artık onlara da güvenilmiyor. Bazı emziklerin güvenli olduğu söyleniyor ancak onların da bir iki ayda bir yenilenmeleri gerektiği için pek mantıklı olmuyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir