Mudra, parmakların belirli kurallara göre özel bir pozisyonudur. Sanskritçe’den çevrilen bu kelime “neşe bahşetmek” anlamına gelir. Sembolik bir jest, mühür veya ayin olarak da tanımlanan mudralar, el, kol ve vücudun pozisyonlarıyla oluşturulan sözsüz iletişim yollarından biridir.

Ellerimizin ve parmaklarımızın özel hareketleri ile ruh halimizi, tavrımızı, algımızı dönüştürebildiğimiz gibi konsantrasyonumuzun artmasına ve bilincimizin derinleşmesine katkı sağlarız. Mudraların temelinde, ellerimizin ve parmaklarımızın her bir noktasının bedenimizin bir bölgesine karşılık gelen bir tepki noktasına sahip olduğu inancı yatar. Bundan dolayı kadim uygarlıklar kainatın tüm sırlarının ellerimizde mühürlendiğini ve parmaklarımızın kombinasyonu ile bu sırlara vakıf olabileceğimizi savunmuştur.

Meditasyon ve yoga çalışmalarında sıklıkla uygulanan mudralar aracılığıyla, kainatı meydana getiren dört elementi bedenimizde aktive ettiğimiz gibi her bir parmağın temsil ettiği organımızın da şifalanmasına katkıda bulunuruz. Ayrıca mudralar, pozitif düşüncelerimizi ve güven duygumuzu desteklerken, bize zorlukların üstesinden gelmemiz için ihtiyacımız olan gücün içimizde olduğunu da hatırlatır. Niyetlerimizi tezahür edebilmemizin önündeki engelleri naif bir şekilde ortadan kaldırır. İçsel huzurumuzu bulmamıza yardımcı olur ve kalbimizi sevgiye açmamızı kolaylaştırır. Korku, öfke, kaygı ve gerginliği giderir. Yaşam enerjimizi dengelememizi ve köklenmemizi sağlar. Mudralar sayesinde güzellikleri fark etmemiz kolaylaşır. Bu da hastalıklarımızın çoğunun iyileşmesine katkıda bulunur. Kısacası mudralar, beden, zihin ve ruh bütünlüğümüzü korumamız için uygulayabileceğimiz en güzel yöntemlerden biridir.

Peki bütünsel sağlığımız üzerinde böylesine güçlü bir etkiye sahip olan mudralarla, kainatın sırlarına nasıl erişebiliriz?

Bu soruyu cevaplayabilmenin yolu, öncelikle ellerimizin ve parmaklarımızın gizemini keşfetmekten geçiyor.

Sağ El: Tanrısal boyutu temsil eder. Gözlem, bilgi, bilgelik, nihai gerçek, şefkati yansıtır. Aynı zamanda Güneş’in sembolüdür.

Sol El: İnsanlığın dünyasını temsil eder. Aktif zihnin kontrol edilmesi, niyetler, sevgi ve içsel hatırlama sol elimizin temsil ettiği konulardır. Ay’ın sembolüdür.

Başparmak:  Bedenimizden, bilinçaltı kalıplarımızdan ve karmik eğilimlerimizden bağımsız olarak akan ilahi enerjinin sembolüdür. İrade gücünü, boşluğu ve sonsuzluğu temsil eder. Elementi ateştir. Vücudumuzda mide, dalak ve ağız bölgesini temsil eder.

İşaret Parmağı: Jüpiter parmağı olarak da bilinir. Kişiliğimizin ego yönünü temsil eder. Bilinçaltı kalıplarımız tarafından kontrol edilen enerjilerin sembolüdür. Enerji geliştiricidir. Hava elementiyle ilişkilendirilir. Sorumlu olduğu konular; bilgi, bilgelik, güç arzusu ve kendine güven. Vücudumuzda göz, safra kesesi ve karaciğeri temsil eder.

Orta Parmak: Satürn parmağıdır. Enerjilerin en karmaşık ve en şartlı olanıdır. Bu parmak ağır ve güçlü enerjiler getirir. Arzu ve disiplinin sembolüdür. Eter (boşluk) elementi ile simgelenir. Sabır ve duyguları kontrol etme becerisiyle ilişkili olduğundan hayata denge getirir. Vücudumuzda kalp, ince bağırsak ve dil organını temsil eder.

Yüzük parmağı: Güneş parmağı olarak bilinir. Kişiyi güçlendiren enerjilerle ilişkilidir. Kozmik, sonsuz, solar ışık ile karıştırılmamalıdır. İlişkilerin, şifanın ve enerjinin sembolüdür.Elementi topraktır. Sol elin yüzük parmağına vurulduğu takdirde bir yarayı iyileştirecek gücünün olduğu ve bu parmağın direkt olarak kalple bağlantılı olduğu söylenir. Sağlık, aktivite ve canlılıktan sorumludur. Akciğer, kalın bağırsak ve burun bölgesini temsil eder.

Küçük parmak: Merkür parmağıdır. Entelektüel zihin ve enerjinin açılmasına yardımcı enerjileri yayar. İletişim sembolüdür. Su elementi ile ilişkilidir. Bir kişin yaratıcı yetenekleri, güzelliği görme ve takdir etme yeteneği bu parmak ile ilişkilendirilir. Vücudumuzda böbrekleri, idrar torbasını ve kulakları temsil eder.

Meditasyon ve Yoga Çalışmalarında Uygulanan  Başlıca Mudralar:

 

GYAN CHİN MUDRA:

Enerjiyi doğru yere yönlendirmek ve odağı korumak için kullanılan mühürdür. “Spiritüel Bilgi” anlamına gelir. Meditasyon ve pranamaya çalışmalarında sıklıkla kullanılır. Ateş ve hava elementini temsil eden parmakların (başparmak ve işaret parmağı) birleşimiyle meydana gelir. Geri kalan üç parmak dizden aşağı ya da yukarı bakacak şekilde konumlanır. Bu mudra yaratıcılığı ve konsantrasyonu artırır.

 

SHUNYA  MUDRA:

Orta parmağı başparmak ile birleştirerek yapılır. (Ateş elementi ve Eter) Bu el hareketi, sabırlı, istikrarlı ve disiplinli olmamıza yardımcı olur. Ayrıca kulak hastalıklarını iyileştirdiğine de inanılır. Uygulamak için: orta parmağınızı avuç içi tabanına getirin. Başparmağınızı orta parmağınıza hafifçe bastırın. Diğer parmaklarınızın rahat ve düz olmasına izin verin.

 

ANJALİ MUDRA

“Namaste” veya “dua” pozisyonu olarak adlandırılır. Bu mudra bir teşekkürün ifadesidir. Avuç içlerimizi kalbimizin önünde birleştirip eğildiğimizde karşımızdakine “İçimizdeki ışık, içinizdeki ışığı kabul ediyor.” mesajı veririz. Minnettarlığın sembolüdür.

 

SURYA RAVİ MUDRA

Sanskritçede Surya ve Ravi kelimeleri Güneş anlamına gelir. Dolayısıyla bu mudraya “Güneş’in mührü” de denir. Sağlık, enerji ve pozitif dönüşüm için kullanılır. Dengenizi korumak için  bu mudrayı uygulayabilirsiniz. Başparmak ve yüzük parmağı birleştirilerek uygulanır. Diğer üç parmak düz ve rahat olmalıdır.

PRANA MUDRA

Bu mudra pozisyonunda yüzük ve serçe parmağı başparmak ile birleştirilir. İşaret ve orta parmaklar dışa doğru uzatılır. Vücudumuzdaki hareketsiz enerjiyi uyarır. Yorgunlukla mücadele etmek için ideal bir mudradır. Hormonal dengesizlik ve kronik yorgunluk yaşayanların sıklıkla bu mudrayı uygulaması gerekir. İnsana enerji ve canlılık verir.

LOTUS MUDRA

Bu mudra, kalp merkezini aktive eder. Uygulayıcısına sevginin ve şefkatin kapılarını açar. Kalbin merkezinde yapıldığından mental sağlığı şifalandırıcı etkisi vardır. Bu mudrayı uygulamak için ellerinizi kalbinizin önünde bir araya getirin ve görseldeki gibi başparmaklarınızı yan yana getirecek şekilde konumlandırın. Kendinizi hiçbir yere ait hissedemediğiniz durumlarda, köklenmek ve merkezlenmek için bu mudrayı uygulayabilirsiniz.

 

Hayatınızda hiç yoga veya meditasyon yapmış olmasanız bile bu basit el hareketlerini dilediğiniz zaman dilediğiniz yerde uygulayabilirsiniz. Mudraları, enerjinizi yenilemeye her ihtiyaç duyduğunuzda oturarak veya uzanarak yapabilirsiniz. Sırtınız dik bir şekilde oturarak yapmanız daha sağlıklıdır. Yemeklerden hemen sonra yapılması önerilmez, en az 1 saat beklenmelidir. Yeni başlayanlar için günde iki kere, en az üç dakika mudra pozisyonlarını uygulamak en idealidir.

Vücudunuzdaki enerji akışını düzenlemek ve bütünsel sağlığınızı korumak için bu mudraları düzenli olarak uygulamanızı öneririm. Uygulama yaptıkça size en iyi gelen mudranın farkına varacak, beden,zihin, ruh bütünlüğünüzü korumanızın önündeki engellerden yavaş yavaş arınacak ve enerji akışınızın güçlenişiyle niyetlerinizi kolaylıkla hayata geçirebildiğinize tanık olacaksınız.

Denemeye değer değil mi?

Kaynakça:

  • https://www.yogapedia.com/the-best-of-the-mudras
  • Gertrud Hirschi – Mudralarla Şifa / Ege Meta Yayınları / İzmir 2002