© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Bedeninizi 40 ve sonrasında destekleyecek gıdalar

Bedeninizi 40 ve sonrasında destekleyecek gıdalar

Beslenmemizi antioksidanlar, sağlıklı yağlar, su ve temel besinler ile dolu gıdalarla doldurduğumuz zaman, bedenimiz bunun teşekkürünü en büyük organımız ile verir: cildimiz. Sonuçta cilt, bedenimizin iç sıkıntılarını dışa yansıttığı en temel organ ve bu nedenle losyonların, kremlerin, maskelerin ve serumların yapabilecekleri sınırlı ve bundan daha önemlisi, bize neyin enerji verdiğine bakmamız gerekiyor.

Araştırmacılar meyve ve sebzeleri tüketmenin ciltte matlaşma ve çizgilere karşı en güvenli ve sağlıklı yöntem olduğu sonucuna vardılar. Eğer parlamaya hazırsanız, bedeninizi besleyecek ve içten gelen bir ışıkla aydınlanmanızı sağlayacak en iyi 10 anti-aging gıda ile devam edelim.

Su Teresi

Su teresinin sağlığa faydaları asla hayal kırıklığına uğratmaz. Bu besin dolu ve susuzluğu gideren yapraklı yeşillik şu besinler bakımından çok zengin:

 • kalsiyum
 • potasyum
 • manganez
 • fosfor
 • A, C, K, B1 ve B2 vitaminleri

Su teresi bir iç cilt antiseptiği gibi davranır ve vücuttaki tüm hücrelere giden dolaşımı ve mineral teslimatını arttırır, bu da cildin daha fazla oksijen almasını sağlar. A ve C vitaminleri ile dolu olduğu gibi, içindeki antioksidanlar zararlı serbest radikalleri nötralize edebilirler ve böylece çizgileri ve kırışıkları da uzakta tutarlar.

Salatanıza her gün biraz ekleyerek sağlığınızı iyileştirebilir, teninizi parlatabilirsiniz.

Kırmızı Dolmalık Biber

Kırmızı dolmalık biber antioksidanlar ile dolu ve bu da onu yaşlanma karşıtı denilince akla gelen ilk şey yapıyor. C vitamini bakımından zengin içeriğine ek olarak – ki C vitamini kolajen üretimi için iyidir – içinde karotenoidler adı verilen güçlü antioksidanlar da bulunur.

Karotenoidler pek çok meyve ve sebzede gördüğünüz açık kırmızı, sarı ve turuncu renklerden sorumlu olan bitkisel pigmentlerdir. Çeşitli anti-inflamatuvar özellikleri var ve cildin güneş hasarından, kirlilikten ve çevresel toksinlerden korunmasına da yardımcı olabilir.

Dolmalık biberi doğrayıp humusa bandırarak bir atıştırmalık yapabilir, dolma olarak kullanabilir veya çiğ salatalara ekleyebilirsiniz.

Papaya

Bu lezzetli süper gıda, antioksidanlar, vitaminler ve mineraller ile dolu olduğu için cildin elastikiyetini arttırır ve kırışık ile çizgilerin görünümünü azaltır. İçeriklerinden bazıları şöyle:

 • A, C, K ve E vitaminleri
 • kalsiyum
 • potasyum
 • magnezyum
 • fosfor
 • B vitaminleri

Papayada bulunan geniş antioksidan türleri, serbest radikal hasarı ile mücadeleye yardımcı olur ve bu da yaşlanma belirtilerini azaltabilir. Papayada papain adı verilen bir enzim de bulunuyor ve bu doğadaki en güçlü inflamasyon karşıtı bileşenlerden birisi olduğundan ekstra yaşlanma karşıtı etkiler sağlıyor. Bu enzim pek çok peeling ürününde de mevcut.

Bu nedenle papaya tüketmek ve papain içeren ürünler kullanmak, bedenin ölü hücreleri atmasına yardımcı olur ve böylece parlak, canlı bir cilde sahip olabilirsiniz.

Kahvaltıda bir tabak papayanın üzerine biraz limon sıkabilir veya papaya maskesi yaparak gece yüzünüze sürebilirsiniz.

Yaban Mersini

Yaban mersininde A ve C vitaminleri bol bulunur ve ayrıca antosiyanin adı verilen antioksidan da mevcut. Rengi de bu nedenle derin, güzel bir mavi renk.

Bu güçlü antioksidanlar cildi güneşin, stresin ve kirliliğin hasarından korumaya yardımcı olurlar ve inflamatuvar tepkileri yöneterek kolajen kaybına engel olurlar.

Bu az şekerli meyveyi sabah smoothiesine veya meyve kasesine katabilirsiniz.

Brokoli

Brokoli anti-inflamatuvar ve anti-aging etkileri ile öne çıkıyor ve içeriğinde şunlar mevcut:

 • C ve K vitaminleri
 • çeşitli antioksidanlar
 • lifler
 • folat
 • lutein
 • kalsiyum

Beden kolajen üretimi için C vitaminine ihtiyaç duyar ve bu temel protein ona gücünü ve esnekliğini verir.

Brokoli atıştırmalık olarak çiğ yenebileceği gibi yemeden önce bir miktar buğulanabilir de. Onu çeşitli soslara da ekleyerek faydalarını elde edebilirsiniz ancak pişirmek faydalı yanlarını daha da öne çıkarıyor.

Ispanak

Ispanak bol sulu ve antioksidanlar ile dolu bir sebze ve bu da onun bedenin oksijen taşımasını iyileştirmesiini ve kendini yenilemesini sağlıyor. Şunlar bakımından da zengin:

 • A, C, E, K vitaminleri
 • magnezyum
 • bitkisel heme demir
 • lutein

Bu güçlü yeşil yapraklı sebzede C vitamini içeriği de yüksek ve böylece kolajen üretimini arttırarak cildin sıkı ve yumuşak kalmasını sağlıyor. Hepsi bu kadar da değil. A vitamini içeriği sayesinde güçlü, parlak saçlar sağlarken, K vitamini ile hücrelerdeki inflamasyonları azaltıyor.

Onu smoothieye, salatalara ve sotelere ekleyebilirsiniz.

Kuruyemişler

Pek çok kuruyemiş, özellikle de badem iyi bir E vitamini kaynağı ve bu da cildin tamirinde, neminin korunmasında ve UV ışınlarından korunmasında kullanılıyor. Cevizde omega-3 yağ asitleri de bulunuyor ve bunlar şu işe yarayabilirler:

 • cildin hücrelerinin güçlendirilmesi
 • güneş hasarına karşı koruma
 • cildin doğal yağ katmanını koruyarak güzel bir parlaklık elde etme

Salatalarınızın üstüne çeşitli kuruyemişler serpin veya bir atıştırmalık olarak tüketin. Dışlarındaki ince kabukları da soymayın çünkü araştırmalar içindeki antioksidanların yarısının bu ince kabukların soyulması sonucu kaybolduğunu gösteriyorlar.

Avokado

Avokado, inflamasyonlar ile savaşan yağ asitleri bakımından zengin ve yumuşak, güzel bir cilt sağlıyor. Ayrıca yaşlanmanın etkilerine karşı gelebilecek çeşitli temel besinlere de sahip:

 • K, C, E ve A vitaminleri
 • B vitaminleri
 • potasyum

Avokadonun A vitamini bakımından zengin olması, ölü hücreleri atmamızı kolaylaştırır ve parlak, iyi görünen bir cilt sahibi olmamıza yardımcı olur. Karotenoid içeriği ise toksinlerin bloke edilmesini sağlar ve cildi güneşin ışınlarından koruyarak cilt kanserine karşı da koruma sağlar.

Salatanıza, smoothienize biraz avokado ekleyin veya doğrudan kaşıkla tüketin. Ayrıca onu cilde sürerek bir maske yapabilir ve cildinizi nemlendirebilirsiniz. Bu maske inflamasyonlarla savaşır, kızarmaları azaltır ve kırışıkları da önler.

Tatlı Patates

Tatlı patatesin turuncu rengi içerisindeki beta-karoten adı verilen antioksidandan gelir ve bu da vücudumuzda A vitaminine dönüştürülür. A vitamini cildin elastikiyetini sağlar, hücre dönüşümünü hızlandırır ve sonucunda yumuşak, genç görünen bir cilde katkıda bulunur.

Bu lezzetli kök sebze aynı zamanda iyi bir C ve E vitamini kaynağı. Her ikisi de cildi zararlı serbest radikallerden korur.

Onunla bir tost yapabilir ve kahvaltınıza ekleyebilir, atıştırmalık olarak tüketebilirsiniz.

Nar

Nar, yüzyıllar boyunca iyileştirici bir tıbbi meyve olarak kullanıldı. C vitamini bakımından çok zengin ve çeşitli güçlü antioksidanlara sahip. Böylece vücudu serbest radikallerden koruyor ve bedendeki inflamasyon düzeylerini düşürüyor.

Bu sağlıklı meyvede aynı zamanda punicalaginler adı verilen bir bileşen var ve bu da cildin kolajeninin korunmasını sağlıyor ve yaşlanma işaretlerini azaltıyor.

Bu küçük mücevherleri ıspanaklı cevizli salatanıza serpebilirsiniz!

Bedeninizi Güçlü Besinler ile Doldurun

Kendinizi bu yaşlanma karşıtı gıdalar ile besleyerek iyi görünmek ve hissetmek için gerekli yakıtı alabilirsiniz.

Eğer daha lezzetli bitkiler denemek istiyorsanız, derin renkli meyve ve sebzeleri tercih edin. Güçlü tonlar genellikle cildin daha sağlıklı ve güçlü kalmasını sağlayacak olan güçlü bileşenlerin işaretidir. Tabağınıza ne kadar çok renk koyarsanız o kadar iyi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir