Omurga sisteminde hem arka tarafımızda hem de karın bölgemizde kaslar ve onlarla birlikte kemikler, diskler, eklemler ve bağlar vardır ve bu bütüne core bölgesi adı verilir. Bel kasları ise yaptığınız her harekette harekete geçerler. Bu karmaşık sistem bedenin dönmesine, bükülmesine, eğilmesine, uzanmasına ve günlük aktiviteler esnasında desteklenmesine yardımcı olur.

Omurgayı destekleyen kaslardaki dengesizlikler, güçsüzlükler ve sıkılıklar, günlük aktiviteler sırasında omurgayı desteklemeyi daha zor hale getirirler.

Yetişkinlerin %90’ı hayatlarının bir noktasında en az bir kaç gün süren ve günlük yaşantılarını bozan bel ağrıları çekerler. Bunların büyük kısmı ise herhangi bir uzun vadeli sorun yaşamadan tamamen iyileşir. Doğru core güçlendirme egzersizleri yapmak tekrar eden bel ağrılarının riskini de azaltır.

Core bölgesini güçlendirmenin çeşitli yolları vardır. Seçeceğiniz egzersiz türü şu anda nasıl hissettiğinize ve genel fitness düzeyine bağlı olarak değişecektir. Bu nedenle herhangi bir egzersiz programını öncelikle doktorunuzla paylaşmalısınız. Fizik terapistler bel ağrılarını tedavi etme konusunda uzmandırlar ve sizin ihtiyacınıza uygun bir egzersiz programı geliştirme konusunda yardımcı olabilirler.

Aşağıdaki egzersizler tüm düzeyde insanlara uygundurlar ve omurgayı desteklemek, korumak ve bel ağrılarını engellemek için core kaslarının gelişmesine yardımcı olurlar.

Havuz Egzersizleri (Kolay)

Havuz yürüyüşü core kaslarını geliştirmenin hafif bir yoludur. Siz ilerlerken core kasları suyun gücüne karşı hareket ederler. Bu uygulama aynı zamanda dizler, kalçalar, bilekler ve ayaklar gibi uzuvlara da pek yük bindirmez.

Egzersiz Topu (Orta/Zor)

Egzersiz videoları veya dersleri, egzersiz topunu doğru şekilde nasıl kullanacağınızı size göstereceklerdir ve internetten bunları bulmak da oldukça kolay. Bu egzersizler çok basit görünürler ancak pratik yaptıkça yoğunluğu aşama aşama arttırabilirsiniz.

Yer Egzersizleri (Orta/Zor)

Low plank
Low plank

Popüler core güçlendirici hareketlerden bir tanesi yan planktır. Yapmak için sağ eliniz yerde olacak şekilde sağa doğru yatın. Yeni başlayanların dirseklerini kullanmaları daha uygun olur. Kendinizi yukarı kaldırarak sağ kolunuz düz olacak şekilde ve sol kolunuz yanınızda olacak şekilde bir plank pozisyonu oluşturun. Pozisyonu tutun ve tekrar edin. Kaslarınızı sıkarken bedeniniz düz bir çizgi haline gelmesine dikkat etmelisiniz.

Zihin-Beden Çalışmaları (Kolaydan Zora)

Tai chi, yoga ve pilates gibi disiplinler, core kaslarını hedeflemeye yardımcı olurlar. Hem internetten hem de salonlardan dersler alabilirsiniz. Tai chi çok düşük etkilidir ve bu nedenle kas iskelet problemleri geçmişi olanlar için uygundur. Düşük etki için rahatlama odaklı yoga seanslarını da tercih edebilirsiniz. Pilates core gücünü arttırmak ve postürü iyileştirmeye odaklanmıştır.

Ne yaparsanız yapın temel nokta bedeniniz için uygun ve keyif alacağınız bir aktivite bulmaktır. Bu sayede güçlü ve sağlıklı bir bel için çalışmaya devam edebilirsiniz.