© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Beyin çocukların enerjisinin yarısını tüketiyor ve kilo alımını etkiliyor

Yeni bir araştırma, beynin enerji harcama düzeyindeki değişimlerin çocukluk döneminde obezite riski ile bağlantılı olabileceğini gösteriyor.

Bireyin enerji alımı enerji harcamasını geçtiği zaman kilo alımı meydana gelir. Yani alınan kaloriler yakılan kalorileri geçtiği zaman. Ancak daha az incelenmiş konulardan birisi ise ortalamaya vurulduğunda erken çocukluk döneminde bedenin enerjisinin neredeyse yarısının beyin tarafından kullanılması.

Proceedings of the National Academy of Sciences’da yayınlanan yeni bir araştırmanın yazarları olan Christopher Kuzawa ve Clancy Blair şöyle açıklıyorlar:

“Beynin enerji talebi ile obezite riski arasında bağlantı kuran hipotezde, çocukların beyin gelişimlerindeki enerji ihtiyacındaki değişimler (enerji kullanımının zamanlamasında, yoğunluğunda ve süresinde), enerji harcama ve kilo alımı düzenlerini etkileyebilirler.

Bedenlerimizin ne kadar enerji kullandığının kilo alımı üzerinde önemli bir etkisinin olduğunu biliyoruz. Çocuklar 5 yaşlarındayken, beyinleri bedenlerindeki enerjinin neredeyse yarısını kullanır. Yine de çocuklar arasında beynin enerji harcamasının ne kadar farklılık gösterdiğine dair fikrimiz yok. Bu durum enerji harcamasını anlamamız konusunda büyük bir eksiklik.

Araştırmamızın temel hedefi, bu konuya dair anlayıştaki büyük eksikliğe dikkat çekmek ve araştırmacıları gelecekte çocuk gelişiminde beynin enerji tüketimini araştırmaları konusunda cesaretlendirmek, özellikle de bu konunun kilo alımı ve obezite riski üzerindeki etkilerine odaklanmak.”

Yazarlara göre bir diğer önemli bilinmeyen ise beyin gelişimini kuvvetlendiren okul öncesi eğitim programlarının beynin enerji kullanım düzenini etkileyip etkilemediği.

“Beynin enerji harcamasındaki artışın diğer faydalarına ek olarak erken çocuk gelişim programlarının beklenmedik faydalarından birisi olmasını mümkün buluyoruz. Bu elbette kazançlı bir durum olurdu.”

Kuzawa ve meslektaşlarının bu yeni hipotezi, 2014 yılında yapılan bir çalışmaya dayanıyor ve bu çalışmada beş yaşındaki çocuklarda bedenin dinlenme durumundaki enerji harcamasının üçte ikisinin, toplam enerji harcamasının ise yarısının beyin tarafından yapıldığı belirtiliyor. Çalışmada aynı zamanda beynin enerji ihtiyacının arttığı yaşlarda kilo alımında da azalma olduğu görülüyor. Daha büyük çocuklarda ve yetişkinlerde beyin gelişimi için gerekli olan enerji düştüğü zaman, kilo alımı miktarı da buna paralel olarak artıyor.

Kuzawa şöyle ekliyor: “Bu bulgu, antropolojide uzun süredir varolan bir hipotezi doğrulamaya yardımcı oldu. İnsan çocukları, çocukluk döneminde diğer memelilere ve primatlara göre daha yavaş gelişim gösteriyorlar çünkü beyinleri gelişim için daha fazla enerjiye ihtiyaç duyuyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir