Beyninizdeki gama dalgalarını doğal olarak arttırmanın 7 yolu

Beyniniz oldukça etkileyici bir organdır. Öyle etkileyicidir ki Dünya üzerinde insan beyninden karmaşık olan başka bir organ yoktur. Profesör Robert Sylwester’in de dediği gibi “İnsan beyni, bilinen evrende en iyi şekilde organize edilmiş olan ve en iyi işleyen 1.5 kiloluk bir maddedir”.

Beynin nasıl çalıştığına yönelik yüzyıllardır çalışmalar yapılmasının nedeni de bu karmaşık yapıdır. Araştırmacılar bugüne kadar insan beynine dair yeni kavrayışlar getirme konusunda çalışmaya devam ediyorlar. Araştırmacıların yaptıkları keşifler, doğuştan gelen bilişsel gücümüzü her zamankinden daha fazla kullanmamıza olanak sağlıyor.

20. yüzyılın ortalarına kadar en önemli keşif henüz gerçekleştirilmemişti. Genel olarak insan beynindeki dalga boyu frekansı ortalama 40 Hz olarak ölçülen gama dalgaları, dijital elektroensefalografi (EEG) icat edilene kadar bilim insanları tarafından bilinmiyordu. Beyindeki beşinci dalga boyu olan gama dalgaları, bilinçli farkındalığı (mindfulness) arttırması, bilişi geliştirmesi ve hayatın kalitesini arttırması ile biliniyor. Bunların yanı sıra gama dalgalarını sürdürmek, insanlarda sübjektif farkındalık için de oldukça önemli.

Gama dalgaları mutlu bir şekilde insan beyninde yüzbinlerce yıldır dolanıyor olsa da bu beyin dalgalarını bilinçli bir şekilde kullanarak bilişsel yeteneklerimizi arttırabiliriz. Bu ise konsantrasyonda gelişme, daha hızlı problem çözme ve zihnin daha berrak hale gelmesi anlamına geliyor. Bu sayede ev ve iş hayatınızda ya da girişimciliklerinizde daha başarılı hale gelebilirsiniz.

Gama dalgaları beynin çalışması için optimal frekans olarak biliniyor. Gama dalgalarındaki artış daha fazla mutluluk, sevgi ve rahatlama hisler ile ilişkilendiriliyor.

Beyninizdeki gama dalgalarını doğal yollardan şu şekilde arttırabilirsiniz:

1- Meditasyon

Düzenli meditasyon yapmak beyninizdeki gama dalgaları aktivitesini arttırmak için en kolay ve en hızlı yollardan biridir. 2009’da yapılan bir araştırmada EEG kullanılarak katılımcıların, Bhramari Pranayama isimli yoga nefes tekniği ile yüksek frekanslı gama dalgaları oluşturdukları görüldü.

Araştırmacılar meditasyonun çoğu türünün beyindeki gama dalgası aktivitelerinde aynı artışı ortaya çıkardığını düşünüyor. Bu nedenle günlük yapacaklarınızın arasına meditasyonu eklemeyi unutmayın!

2- Yeni bir dil öğrenin

Araştırmalar, gama dalgalarının yeni bir dil öğrenirken önemli bir rol oynadığını gösteriyor. Washington Üniversitesinden araştırmacılar, beyinlerinde gama dalgası aktivitesi daha yüksek olan insanların yeni dilleri daha kolay öğrendiklerini keşfetti. Aynı zamanda yeni diller öğrenmek gama aktivitesi seviyesinin artmasını da sağlıyor. Yani muhteşem bir öğrenme döngüsü oluşuyor diyebiliriz.

Araştırmalardan ortaya çıkan tek sonuç bu da değil. Yeni bir dil öğrenen -diyelim ki Fransızca- birisi ana dili Fransızca olan kişiler ile konuşurken beyindeki gama dalgası aktivitesi daha fazla oluyor. Bütün bunlara bakarsak yeni bir dil öğrenmemek için hiçbir bahaneniz yok!

3- Sevgi dolu şeyler düşünün

Zihninizin daha aşk ve sevgi dolu olması araştırmalara göre insanlarda gama dalgası aktivitesinin doğal olarak yükselmesine neden oluyor. Artan gama dalgaları beyindeki pozitif duyguların seviyesinin de artmasına neden oluyor. Bunun nedeni ise beyindeki gama sirkülasyonunun, aşk ve sevgi duygularının bilinçli bir şekilde teşvik edilmesinden kaynaklanıyor.

Bunu sevdiğiniz kişinin gözlerine bakarak, kedi ya da köpeğinizi okşayarak ya da çocukluk anıları ile dolu bir fotoğraf albümüne bakarak başarabilirsiniz.  Bunu başarmanız muhtemelen tahmin ettiğinizden daha kolay ve denemeye değer!

4- Beyin dalgası senkronizasyonu

Beyin dalgası senkronizasyonu, beyni eğiterek belli frekansta beyin dalgası üretmek için kullanılan bir mekanizmadır. Uygulama kullanarak ya da bir uzman ile görüşerek beyin, aynı kulak için iki karşıt frekans arasındaki farka eşit olacak dalgalar üretmek için teşvik edilebilir. Bu şekilde bilinçli bir efor sarf etmeden gama dalgası üretimini arttırmış olacaksınız!

5- Fikirler oluşturun

Bilinçten bahsetmişken gama dalgası aktivitelerini arttırmanın en etkili yollarından biri olan fikir yaratmayı da konuşmamız gerekir. Bunu yaparken dünyaya hakim olmanıza yönelik (tabi ki sevgi dolu bir yol ile) planlar hayal edebilir, okul ile ilgili büyük bir görevi nasıl yürüteceğiniz ile ilgili olarak düşünceden düşünceye koşabilir ya da sadece hayal gücünüzün özgürce koşmasına izin verebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken şey, gama dalgalarının akıp gitmesi için beyninizi bunları canlandırmak için teşvik etmek olacaktır.

6- Geçmişi hatırlayın

Basit bir şekilde açıklamak gerekirse geçmiş anıları hatırlamak, beyninizdeki gama dalgası aktivitesinin doğal olarak artmasına yardımcı olabilir. Daha önce de konuştuğumuz gibi bunu bir fotoğraf albümüne göz atarak ya da zihinsel olarak mutlu anıları ortaya çıkararak ya da Facebook’taki eski paylaşımlarınıza bakarak veya sadece eski günleri hatırlayarak yapabilirsiniz.

7- Nöro geribildirim pratiği yapın

Uluslararası Psikofizyoloji Dergisi’nde yayınlanan bir araştırma, nöro geribildirimin gama dalgalarını arttırma konusunda oldukça etkili bir yol olduğunu göstermektedir. Nöro geribildirim kısaca beynin gerçek zamanlı görüntülenmesi (EEG) kullanılarak beyne fonksiyonlarını kendisinin düzenlemesini öğretmek için yapılan bir biyo geribildirim türüdür.

Araştırma, nöro geribildirim sağlandığında insanların gama bandındaki gücü değiştirebilme yetenekleri olduğunu gösteriyor. Hatta artan gama bandı gücü ile bağlanma maliyetlerinin azalmasının ve zekanın artışının ilişkili olduğu görülüyor. Bağlantının ne demek olduğunu merak ediyorsanız bu beynin, hissettiğimiz şeyler ya da nesneler arasındaki farkı anlama kabiliyetini ifade ediyor.

Beyin aktivitenizin görsel tasvirinin gösterilmesi ile de zihninizi düşünmek ya da gama dalgası üretimini en üst düzeye çıkarmak için bilinçli olarak yönetebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir