Hamilelikte ilk trimester pek çok sebeple en kötüsüdür. Bulantılarınız vardır, bitkinlik vardır ve hormonlar değişmektedir ve ayrıca sahip olduğunuz değerli kargoya zarar verebilecek şeylerden dolayı yaşanan kaygılar vardır ve bunlar arasında cinsel ilişki de var. Bu dönemde 9 ay boyunca her şey yasak gibi görünür.

Gebelikte cinsel ilişkiye dair kaygılar tamamen normaldirler ancak neyse ki bebeğiniz içeride sandığınızdan daha güvendedir.

İlk trimesterdeki bulantıları ve bitkinliği cinsel ilişki isteyebilecek düzeyde aşabildiyseniz, gebeliğin bu ilk günlerinde bekleyebileceğiniz şeyleri yazdık.

İlk 12 Haftada Cinsel İlişki Düşüğe Sebep Olabilir mi?

Eğer bu soru en büyük korkunuzsa, yalnız değilsiniz. Ancak ilk olarak iyi haberi verelim: normal bir gebelikte cinsellik 9 ay boyunca güvenlidir ve buna ilk trimester de dahildir.

Doktorunuz size cinsel ilişki yaşamamanızı söylemediği sürece bundan kaçınmanın bir gereği yok. Rahim çevresindeki kaslar ve ayrıca bebeğin içinde olduğu amniyotik sıvı onu cinsel ilişki sırasında koruyacaktır ve rahim ağzını kapatan mukus mikropların geçmesine engel olacaktır. Ayrıca cinsel ilişki sırasında penis rahime dokunamaz veya zarar veremez.

İlk trimesterde düşük riski diğer aylara göre biraz daha yüksektir. Gebeliklerin %10-15’i düşükle sona erer ve bu genelde ilk 13 hafta içerisinde olur ancak bunun sebebi cinsel ilişki değil.

Bu düşüklerin yarısı embriyonun döllenmesi sırasında ortaya çıkan kromozomal anormalliklerden dolayı olur ve bunun sizin yaptığınız bir şeyle alakası yok. Pek çok vakada ise sebebi bilinmez.

Düşüğe dair bazı risk faktörleri şöyle:

 • annede enfeksiyon veya hastalıklar
 • hormon problemleri
 • rahim anormallikleri
 • bazı ilaçların kullanımı
 • sigara ve uyuşturucu gibi bazı yaşam tarzı tercihleri
 • doğurganlığı bozan üreme sistemi bozuklukları

Gebeliğin ilk günlerinde canınız cinsel ilişki istemeyebilir ancak düşük ihtimali olduğunu düşünerek ondan kaçınmanıza da gerek yok.

İlk 12 Haftada Cinsel İlişkiden Sonra Kanama Kötü Bir İşaret midir?

İlk trimesterde lekelenme veya hafif kanama olmasının pek çok sebebi olabilir ancak cinsel ilişki yaşamakla bunların bir bağlantısı yok.

Hamile kadınların %15-25’i ilk trimesterde kanama yaşıyor ancak bu istatistik kadınların cinsel aktivitelerine dair bir bilgi içermiyor.

İlk haftalarda yaşanan lekelenme döllenmiş yumurtanın yerleşme işareti olabilir. Eğer gebe kalmayı istemişseniz, bu iyi bir işarettir ancak her kadında yerleşme kanaması da olmayabilir.

Ağır kanama plasenta previa veya dış gebelik gibi problemlere işaret edebilir. Bu rahatsızlıklar iyi haber değillerdir ancak cinsel ilişkiden de kaynaklanmazlar.

Rahim ağzı da pek çok büyük değişim geçirir. Gebelik hormonları onu normalden daha kuru hale getirirler ve damarların daha kolay yırtılmalarına sebep olurlar. Cinsel ilişki bazen vajinayı tahriş edebilir ve bunun sonucunda hafif kanama veya lekelenme olur, bu kan pembe, açık kırmızı veya kahverengi görünebilir. Normaldir ve bir iki gün içerisinde geçer.

Kanamalar aşağıdaki şekilde olurlarsa hemen doktorunuza ulaşın:

 • 1-2 günden uzun sürerse
 • koyu kırmızı veya çok ağır hale gelirse
 • sancı, ateş, ağrı veya kasılmalar da olursa

İlk 12 Haftada Cinsel İlişki Ağrılıysa Ne Olur?

Cinsel ilişki gebelikte ağrılı olabilir ancak sadece ilk trimesterde olmaz. Çoğu zaman bedeninizdeki değişimler tamamen normaldirler. Enfeksiyonunuz yoksa ilk trimesterda ağrılı cinsel ilişkinin sebepleri şunlar olabilir:

 • hormonal değişimlerden dolayı vajinal kuruluk
 • mesaneye binen baskıdan dolayı baskı ve idrar yapma ihtiyacı hissetmek
 • göğüs ve meme uçlarının hassas olması

Eğer cinsellik sizi ondan kaçındıracak kadar ağrılıysa doktorunuzla görüşün. Altta yatan tıbbi bir sebep olabilir veya sadece pozisyon değiştirmek bile bu sorunu çözebilir.

İlk 12 Haftada Seksten Sonra Neden Sancı Yaşıyorum?

Erken dönem gebelikte seksten sonra hafif sancıların olmasının iki sebebi vardır. Oksitosin salgılanmasına sebep olan orgazm ve prostaglandin içeren meni, rahim kasılmasına sebep olur ve bu da bir kaç saat boyunca hafif sancılara sebep olur. Eğer partneriniz meme uçlarınızı uyardıysa bu da kasılmaya sebep olabilir.

Sancılar hafif ve ilişkiden kısa süre sonra geçiyorlarsa bu tamamen normaldir. Eğer geçmezlerse dinlenin ve doktorunuzu arayın.

İlk 12 Haftada Cinsellikten Kaçınmayı Gerektiren Şeyler Nelerdir?

Gebelik sırasında cinsel ilişki kasılmalara sebep olabilir ve bunlar düşük riskli gebeliklerde geçici ve zararsızlardır. Ancak bir rahatsızlığınız varsa erken doğum ve komplikasyonlara sebep olabilirler.

Aşağıdaki rahatsızlıklardan birisine sahipseniz gebelikte cinsel ilişki konusunda önce doktorunuza danışın.

Düşük Geçmiş

İki veya daha fazla gebeliğiniz düşük nedeniyle sona erdiyse buna tekrar eden düşük deniliyor. Kadınların %1’i kadarı bunu yaşar ve çoğu vakada sebebi bilinmez.

Cinselliğin kendisi düşüğe sebep olmuyor ancak yüksek riskli gebeliklerde rahim kasılmalarına karşı ekstra önlemlerin alınması gerekiyor.

Çoklu Gebelik

Eğer birden fazla bebeğe hamileyseniz, doktor size pelvik dinlenme önerebilir. Yani vajinanıza bir şey sokulmamalı ve cinsellikten kaçınmanın yanında vajinal muayenelerden de kaçınılmalı.

Pelvik dinlenme yatakta dinlenme ile aynı şey değildir. Orgazm yasak olabilir veya olmayabilir ve bu nedenle doktorunuzun önerilerini dinlemelisiniz.

Rahim Ağzı Yetersizliği

Rahim ağzı yetersizliği rahim ağzının gebeliğin erken bir döneminde açılması anlamına gelir.

Rahim ağzı ideal şartlarda doğumdan hemen önce incelip yumuşamalıdır ve böylece bebeği doğurabilirsiniz. Ancak çok erken açılırsa, düşük ve erken doğum riski olur.

Erken Doğum İşaretleri

Erken doğum gebeliğin 20-37. haftaları arasında başlayan doğumdur. Gebeliğin ilk 12 haftasında olma ihtimali pek yok ancak 37. haftadan önce sancı, bel ağrısı, vajinal akıntı gibi doğum işaretleri gösteriyorsanız, doğumu başlatabilecek aktivitelerden kaçınmak isteyebilirsiniz.

Plasenta Previa

Plasenta genelde rahmin üst veya yan kısmında durur ancak doğrudan rahim ağzının üstünde ve rahmin alt kısmında durduğunda buna plasenta previa adı verilir.

Eğer bu duruma sahipseniz, gebelikte kanama yaşayabilirsiniz. Ayrıca doğumda aşırı kanama da olabilir.

Ne Zaman Doktora Görünmeli?

Doktorunuzu görmenizin gerekip gerekmemesi, ne kadar süredir belirtilerinizin olduğuna ve onların ne kadar ağır olduklarına bağlı. Cinsel ilişkiden sonra hafif kanama, ağrı ve sancılar genelde normaldirler ve ilişkiden 1-2 gün sonra geçmeliler.

Ağır kanama, ağır ağrılar ve kramplar ve ateş gibi diğer enfeksiyon işaretleri ise hemen doktorunuza bildirilmeliler. Elbette herhangi bir endişeniz varsa doktorunuza ulaşın.

Sonuç Olarak

İlk trimesterde cinsel ilişki her zaman konforlu veya tatmin edici değildir ancak komplikasyon riskiniz yoksa güvenlidir. Eğer gebeliğe bağlı bir tıbbi rahatsızlığınız varsa, cinsel aktiviteler konusunda doktorunuza danışmayı unutmayın.