Kırışıklar ve çizgiler ne olursa olsun yaşa bağlı olarak gelişirler ve tüm cilt tipleri ile renklerinde ortaya çıkarlar. Ancak nasıl ve ne zaman ortaya çıkacakları yaşam tarzı ve genetik gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Bu nedenle tüm insanlar aynı hızda yaşlanmazlar ve aynı türde kırışıklara sahip olmazlar. Bazı insanlarda kaz ayakları ve gülme çizgileri daha kolay ortaya çıkarken, bazılarında boyunda çizgiler ortaya çıkarlar.

Boyun kırışıkları, çizgileri boyun çevresi boyunca dönen yatay ve derin çizgiler olabilecekleri gibi, yanlarda odaklanmış olan daha küçük, ince ve hafif çizgiler de olabilirler. Peki bu çizgiler neden ortaya çıkıyorlar ve bu konuda ne yapılabilir? Burada bulacağınız sebeplerden bazıları zaten klasik ancak bazıları tamamen modern. Çözümlerine de elbette değindik.

Boyun Kırışıklarının Sebepleri Nelerdir?

Mesele şöyle: Tüm kırışıklar aynı faktörlerin bir karışımından kaynaklanırlar. Boyun kırışıkları da diğer kırışıklara sebep olan şeylerden kaynaklanırlar: kolajen ve elastik dokuların parçalanmasından kaynaklanan cilt yaşlanması ve hareket. Bu özellikle boyun için geçerli çünkü bu bölgedeki cilt daha ince olma eğilimindedir ve ince olan deri yaşlanmadan daha fazla etkilenir. Yüzdeki kırışıkların ilk olarak göz çevrelerinde ortaya çıkmasının sebebi de budur.

İlk sırada kolajen ve elastin parçalanması var. Biz yaşlandıkça, cildimiz tekrar orijinal şekline dönmesini sağlayan kolajenler ve elastik dokularda azalma yaşar ve bu nedenle daha az dirençli hale gelir. Bu doğal yaşlanmanın bir parçasıdır ancak güneş ışınlarına maruz kalanlarda daha hızlı ortaya çıkabilir. Boyun daha fazla güneş hasarına yakalanır ve özellikle yan ile alt kısımlar fazlaca güneş alır.

Bu cilt yaşlanmasına bir de günlük hareketleri eklediğinizde anlamaya başlayacaksınız. İkinci temel sebep boynun hareketidir. Boynumuzu aşağı eğmekten dolayı yatay çizgiler ortaya çıkarlar. Ayrıca boynun yan kısımlarında daha ince kırışık ve çizgiler ortaya çıkabilirler ve bunlar da sağa sola dönmek ve yan yatmaktan kaynaklanırlar ancak derin kırışıklar olma eğilimine sahip değillerdir.

Teknoloji Boynu Nedir?

Boyun kırışıkları hep olan şeyler olsalar da, teknoloji boynu adı verilen yeni bir fenomen de ortaya çıkmış durumda. Bu terim, sürekli olarak telefon ve ekranlara bakmaktan kaynaklanan kırışıkları tanımlamak için kullanılıyor. Temel olarak insanların geçmişte baktığından daha fazla aşağı bakıyoruz ve bu etkilerini göstermeye başladı.

İnsanlar artık ekranlarımıza daha fazla bakmak için aşağı eğildiğimizi fark etmeye başladılar. Yatay ve derin çizgiler, ayrıca boynun ön kısmından bükümlü kısmına kadar uzanan çizgiler görebilirsiniz. Genelde insanlarda bunların bir miktarı bulunur.

Doğal Olarak Nasıl Tedavi Edilir?

Bu kırışıkları doğal olarak tedavi etmek tamamen mümkün ve her şey akıllıca bir cilt bakımına bağlı. Ancak pek çok insan boynuna günlük rutini içerisinde özen göstermez ve bu nedenle atılması gereken ilk adım çenenin altına inmek ve sabah ile akşam rutinlerini uygulamaktır.

Nemlendirme ve Koruma

Sabahları bu bölgeyi nemlendirin. Cildi nemlendirmek sadece onu korumaz, aynı zamanda besler ve çizgilerin görünümünü azaltır. Cilti güzelce nemli tutmak çizgilerin görünümünü azaltır ve bu nedenle düzenli olarak kullanmak gerekir. Sonrasında üzerine güneş koruması için güneş koruyucusu kullanabilirsiniz. Böylece varolan çizgilerin derinleşmesine engel olabilir ve serbest radikal hasarından korunmak için antioksidan alabilirsiniz.

Hedef

Akşam saatlerinde tedavi ve yüksek aktifliğe sahip serumları kullanabilirsiniz. Retinoller ve reçeteli düzeydeki retinoidler gibi harici tedaviler sayesinde kolajeni tekrar oluşturabilir ve koruyabilirsiniz. Ancak dikkatli olmanız gerekli çünkü boyun derisi genelde yüzün diğer kısımlarından daha hassastır. Retinolü normalde ilk olarak sürmeniz gerekiyor ancak hafif bir losyonun üzerine sürerseniz tahrişi azaltabilirsiniz. Eğer retinoidler çok sert gelirlerse, glikolik asit gibi daha hafif ürünleri cildi temizlemek ve kırışıkları önlemek, ayrıca biraz kolajen takviyesi yapmak için kullanabilirsiniz.

Boyuna özel sıkılaştırıcı ürünler konusunda da konuşmak gerek. Eğer hali hazırda elinizde varsa atmayın ama uzmanlar yüz bakım ürünlerinde genelde daha fazla aktifler olduğunu belirtiyorlar. Pek çok boyun sıkılaştırıcı krem mevcut ancak bunların işe yaradıklarını gösteren çok güçlü kanıtlar yok.

Kolajen Üretimini Arttırmak

Cilt dokusunu iyileştirmenin bir diğer yolu ise kolajen takviyeleri gibi takviyeleri kullanmaktır. İç kolajen ve elastin üretiminiz yavaşladıkça, kolajen takviyeleri alarak bu doğal üretimi destekleyebilirsiniz. Bu sayede cilt kırışıklarını yönetebilir, cildin sıkı kalmasını sağlayan temel bileşenleri ona sağlayabilirsiniz. Araştırmalar bu kolajen peptitlerinin cilt elastikiyetini ve dermal kolajen yoğunluğuna destek olabildiğini gösteriyorlar. Hidrolize kolajen peptitlerinin bedenin doğal kolajen ve diğer moleküllerin üretimini desteklediğini gösteriyorlar.

Nasıl Önlenebilirler?

Çoğu yaşlanma işareti gibi, en iyi tedavi genelde bir sorun oluşmadan önce cildi sağlıklı tutmaktır.

Tüm kırışıkları önlemenin en iyi yollarından birisi her gün güneş kremi sürmektir. El ve yüze olduğu gibi, boyun bölgesinin de diğer bölgelerden daha fazla güneş almasından dolayı korumaya ihtiyacı vardır. 

Ayrıca kırışıklara sebep olan hareketleri sınırlandırmak gerekir. Özellikle boyun kırışıklarında uzun süre aşağı bakmaktan kaçınmalısınız ve ekranları doğrudan önünüze koyarak iyi bir duruş ve yerleşim ile bakmalısınız. Ekran her zaman göz hizanızda olmalı. Bazen telefona bakmak için aşağı bakmak gerekse de bunu ne kadar sık ve uzun süre yaptığınıza dikkat edin. Eğer yapabiliyorsanız telefonu daha yukarı kaldırın. Ayrıca yüz, boyun ve göğüs bölgesinde kırışıklara engel olmak için sırtüstü uyumak daha iyi bir tercihtir.

Sonuç Olarak

Boyun cildin düzenli olarak güneşe maruz kalan hassas bir bölgesidir ve ayrıca hareketlidir. Bu nedenle kırışıklar da yaygın şekilde ortaya çıkarlar. Ancak bu bölgeye yardımcı olacak kremler, güneş kremleri mevcut ve biraz da hareketlere dikkat ederek geciktirilmeleri mümkün.