British shorthair kedisi, orta-büyük boylu bir kedi türüdür ve kısa, yoğun bir kürke sahiptir. Kendine has yuvarlak başı ve yüzü ise onu sanki bir oyuncak ayıcık gibi gösterir. British shorthair çok talepkar olmayan tatlı ve sevgi dolu bir türdür. Bu tür doğal olarak geliştiği İngiltere kökenlidir ve bölgenin kısa tüylü kedilere dair temel kaynağıdır. Normalde gri tonlarına sahip mavi tüylü bir kedi olarak belirtilir ancak günümüzde çeşitli renk ve desenlerde bulunabilir.

Karakteristik Özellikleri

British shorthair büyük bir kedi türüdür ancak sibirya kedisi gibi devasa bir tür de değildir. Bazı üyeleri 7 kiloyu aşabilir ancak dişiler genelde biraz daha hafif olurlar. Çok mükemmel bir aile kedisidir çünkü çok iyi geçinen bir kişiliği vardır ve evdeki çocuklar ve diğer evcil hayvanlarla geçinme konusunda da sıkıntı yaşamaz. Hiperaktif olmayan bir aktifliği vardır ve genelde çok ses çıkartmaz. Her türlü boyuttaki evde rahatça yaşayabilir.

Tarihçesi

İngiltere’nin en eski kedi türü olduğu tahmin edilen British shorthair kedisinin ilk olarak sokakta bulunan kısa tüylü kedilerin çiftleştirilmeleri ile elde edildiği düşünülüyor. İlk örnekleri mavi-gri renginden dolayı British Blue olarak adlandırılmış olsa da günümüzde her türlü renk ve desende bulmak mümkün.

Bakımı

Türün adından da belli olacağı üzere sahip olduğu kısa tüylerin çok fazla bakıma ihtiyacı yoktur. Ancak haftada bir kısa bir fırça ile taranması gerekir. Özellikle tüy dökme mevsiminde daha sık fırçalamanız evin her yerinin tüy olmasına engel olacaktır.

İki haftada bir tırnakları kısaltılmalı ve ayrıca kulakları da haftalık olarak kontrol edilmeli. Eğer kulaklarda pislik görecek olursanız pamukla temizleyebilirsiniz. Kulakları sıradışı şekilde kırmızı veya kirli görünüyorsa, veterinerinize gitme zamanı gelmiştir.

British shorthair yetişkinlik döneminde de oyuncudur ancak aşırı aktif de değildir. Evi keşfederek ve günde bir kaç defa sizinle oynayarak bol bol spor yapabilir. Onunla oynarken tüylü oyuncaklar, oyuncak fareler gibi şeyler kullanabilirsiniz. Üzerine tırmanabileceği bol eşya, kedi ağacı gibi şeyleri sever. Ayrıca tırmalama yaparak da spor yapmış olur ve bu hoşuna gider. Bu nedenle evin bir kaç yerine tırmalama kuleleri yerleştirin.

Genel Sağlık Problemleri

British shorthair genel olarak sağlıklı bir türdür ve genetik hastalıklardan çok nadir etkilenir. Genetik hastalık olarak genelde kalp hastalıklarına biraz daha yatkındır. Elbette hasta olabilir, yaralanabilir veya çeşitli rahatsızlıklar gelişebilirler. Bu nedenle yılda en az bir defa veterinerinize giderek genel bir fizik muayene yaptırmanız uygun olacaktır. Böylece hastalıkların önüne geçebilirsiniz.

Görünüm

British shorthair orta-büyük boylu bir kedidir ve kompakt, iyi dengeli ve güçlü bir bedene sahiptir. Dişi olanları erkek olanlarından biraz daha küçük olur. Türün en önemli işaretlerinden bir tanesi yuvarlak başı, yuvarlak yanakları, sıkı çenesi ve orta boyutlu kulaklarıdır. Ayrıca büyük ve yuvarlak gözlere sahiptir. Kürkü kısa ve sıktır. Tek bir kürkü vardır ve alt katmanı yoktur. Mavimsi gri türleri yaygın olmakla birlikte günümüzde çeşitli renk ve desenlerde bulunabilmektedir.

Beslenme

Sağlam yapılı kediler oldukları için onları yağsız ve ideal bir ağırlıkta tutmak sağlıklıdır. Böylece diyabet ve kalp hastalıkları gibi kiloya bağlı problemlerden uzak tutulabilirler. Bu rahatsızlıklar her kedide olabilirler ancak fazla kilolar ihtimalini arttırırlar. Günde iki defa ve yavrular için günde üç defa ölçülü bir şekilde mama vermeniz gerekir. Yemeğini tüm gün kapta bırakmayın. Böylece aşırı yeme ve kilo alımının önüne geçebilirsiniz. Veterineriniz mama türü ve miktarı konusunda size bilgi verecektir.

Türün Genel Özellikleri

Hem fiziksel hem de zihinsel olarak olgunlaşması yavaş ilerleyen bir türdür. 3-5 yaş aralığına gelene kadar son boyut ve kilosuna erişmez. Olgunluk dönemine kadar oyunculuk ve enerjisini korumaya devam eder ancak olgunlaştığında sakinleşir ve iyi huylu olur.

Çok talepkar olmamasına karşın sevgi doludur ve yabancılara karşı hoşgörülüdür. Fakat yine de onlara alışana kadar ortadan kaybolması mümkündür. Hayvanlara karşı kibar ve düşünceli olan çocuklar için ideal evcil hayvanlardan birisidir ve ayrıca evdeki diğer evcil hayvanlarla da iyi geçinme eğilimi vardır.