Gün içerisinde yediğimiz her gıda vücut tarafından besin olarak algılanır ve kullanılır. Bu sebeple tükettiğimiz gıdaların sağlıklı ve besleyici etki göstermesi vücudun dengeli olmasına ve aynı zamanda doğru çalışarak hastalıklara karşı koruma sağlamasına neden olur. ‘Ne yersen, ne tüketirsen sen o’sun’’ sözü de tam anlamıyla bunun kanıtıdır. Ruh sağlığınızdan bağışıklık sistemine veya hayati organlarınızdan beyin fonksiyonlarınıza kadar tam anlamıyla sağlıklı olabilmenin anahtarı ilaç gıdalardır!

Gıdalardan ilaç etkisi görmek istiyorsanız gökkuşağına merhaba demelisiniz… Yani her renkten gıdayı gün içerisinde tüketmekte fayda var.

Genel anlamda sağlıklı gıdalar tüketmek ısrarla vurgulansa da aslında her organ için spesifik bir gıda önerilmektedir.

Bunun için çok farklı yaklaşımlar bulunmaktadır. Kimileri gıdaları şekillerine göre, kimileri içeriklerine göre tüketmelisiniz dese de yine de en güzeli gıdaları renklerine göre tüketmektir!

İşte İlaç Gıdalardaki Sağlık Eşleşmeleri ve Öneriler…

Cilt İçin Turuncu ve Sarı Renkteki Gıdalar

A vitaminine dönüştürülen maddelerden olan beta-karoten içeriğinin dışında alfa-karoten, flavonoidler, potasyum, folik asit ve C vitamini bakımından zengin olan besin grubu turuncu ve sarı renkteki gıdalardır. Göz sağlığı ve hücre gelişimim bakımından oldukça faydalıdır. Kronik olan el ve ayak üşümesine de olan olumlu etkisi kanıtlanmıştır. Cilt sağlığınıza etki ederek kanser hücreleri üzerine de pozitif etkisi bulunmaktadır. Peki, bunlar hangi gıdalardır derseniz; portakal, greyfurt, limon, mango, havuç, şeftali, turuncu ve sarı biber, bal kabağı, zerdeçal ve tatlı patates.

Kalp İçin Kırmızı Renkteki Gıdalar

Kırmızı renkteki gıdaların en önemli etkisi kalp üzerinedir. Çünkü bu renkteki gıdalar, bitkisel ilaçlarda çok fazla kullanılan likopen ve elajik asitlerini barınmaktadır. Bu asitler ise öyle güçlüdür ki kanser üzerine dahi olumlu etki gösterir. Kolesterol üzerine de olumlu etkileri kırmızı gıdaları çiğ tüketmek ise etkisini daha fazla arttırmaktadır. Hangi gıdalar derseniz; kırmızıbiber, domates, karpuz, ahududu, elma, vişne, üzüm, çilek, kızılcık, pancar ve nar.

Arınmak İçin Yeşil Renkteki Gıdalar

En sağlıklı besin gruplarından olan yeşil renkteki gıdalar, bedeninizi toksinlerden arındırıcı etki göstermektedir. İçeriklerindeki lutein, izotiyosiyantlar, folik asit, kalsiyum, omega-3 yağ asitleri ile bağışıklık dostu etki göstermektedir. Kemik sağlığında, uyku kalitesinde, hücre yenilenmesinde de etkilidir. Aynı zamanda detoks etkisi de gösteren bu gıdalar; brokoli, marul, üzüm, ıspanak, pazı, roka, kabak, kivi, avokado, lime limon ve salatalıktır.

Bağışıklık İçin Beyaz-Kahve Renkteki Gıdalar

Beyaz ve kahve renkteki gıdaların anti-kanser özelliği gösterdiğini biliyor muydunuz? Özellikle de göğüs kanserinden olumlu etkileri vardır. İçerisinde bol miktarda sülfürofan maddesi bulunmaktadır ve bu madde de kemik ve kalp sağlığı içinde ayrıca önemlidir. Tam bir C vitamini deposu olan bu besinler aynı zamanda bağışıklık enflamasyona karşı da etkilidir. Bunlar hangi gıdalar derseniz; karnabahar, sarımsak, soğan, mantar, patates, muz, hurma, zencefil ve hindistan cevizidir.

Antioksidan Etki İçin Mavi-Mor Renkteki Gıdalar

İnsan sağlığına iyileştirici etki gösteren antioksidan gıdalar aynı zamanda anti kanser ve anti yaşlanma etkisi de göstermektedir. Bu gıdalar hücre yenilenmesini de desteklediği için güçlü gıda olarak da nitelendirilmektir. Hafıza güçlendirici etkisinin yanı sıra enfeksiyonlara karşı da savaş açarlar. Bu gıdalar ise; böğürtlen, yaban mersini, kırmızı ve mor üzüm, patlıcan, mor erik ve incirdir.

İlaç gıdalar, renklerine göre ayrılmış olsa da aralarında tam bir bonus etkisi gösterenler de bulunmaktadır. Çünkü bazı gıdalar vücutta hasta olan organa nokta atışı yaparak mücadele eder. Yani yine spesifik bir etkisi bulunmaktadır. Haydi, gelin tıp onaylı olan gıda ve organ ilişkisini inceleyelim…

Göz → Havuç, Kalp →Domates, Beyin → Ceviz, Mide → Zencefil, Böbrek → Fasulye, Göğüs → Narenciye, Kemik → Kereviz sapı, Kulak → Mantar, Pankreas → Tatlı patates, Ciğer → Mor üzüm, Rahim → Avokado

Unutmayın, olabildiğince doğal bir hayata yönelerek daha kaliteli bir gelecek yaşamak tamamen sizin elinizde. Tükettiğiniz her gıda bir ilaç etkisidir. Yeter ki bilinçli ve temiz gıda tüketin…

Hoşçakalın, sağlıkla kalın…

Yüksek Gıda Mühendisi

Merve Karataşlı