Bu yaz Omicron BA.5 varyantı ile yeni bir COVID dalgasıyla karşı karşıyayız. Bu nedenle uzmanlar bu yaz çok daha fazla önlem almamız konusunda uyarılarda bulunuyor. Bu önerilerden en önemlileri arasında elleri temiz tutmak, maske takmak, aşılanmak ve birlikte tatile çıkacağımız kişilerden test yaptırmalarını istemek gibi önlemler yer alıyor.

COVID-19 vakaları dünyanın her yanında atış gösterirken ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’ne göre virüs vakaları Mayıs ayının sonlarından beri artmaya devam ediyor. Bu artış BA.5 varyantına denk geldiği için ABD’deki vakaların yüzde 78 kadarından bu yeni alt varyant sorumlu. Bu nedenle önlemler konusunda dikkatli olmak gerekiyor.

Tüm Omicron alt varyantları oldukça bulaşıcı olsa da BA.5’in en bulaşıcı alt varyant olduğu düşünülüyor. Ayrıca önceki enfeksiyonlardan kazanılan bağışıklığa karşı da daha dirençli görünüyor. Bu da vakalarda hızlı bir artış yaşanmasına neden oluyor.

Yaz ile birlikte gezme planlarının yapılmasıyla virüsle ilgili bu haberler can sıkıcı olabilir. BA.5 varyantı hızlı bir şekilde bulaştığı için tatile gitmeyi planlıyorsanız, hasta olabileceğinizin farkında olmalı ve planlarınızı bunu düşünerek yapmalısınız.

Aşılarınızı kaçırmayın

Aşılar BA.5 varyantına karşı tam bir koruma sağlamasa da şiddetli hastalığın ve hastaneye yatış oranlarının az olmasında işe yarıyor. Daha önce aşı olduysanız ancak tekrar aşılanma zamanınız gelmesine rağmen yeni aşılarınızı olmadıysanız, hastalık bakımından yüksek risk altında olabilirsiniz. Bu nedenle çok dikkatli olmalı, kapalı mekanlardan uzak durmalı, kapalı alanlara girmek zorunda kaldığınız zaman ise her zaman maske takmalısınız.

Yanınızda maske bulundurun

Artık maske takmak zorunlu olmasa da yanınızda maske bulundurmanız faydalı olabilir. Kapalı alanlara girmeyeceğiniz bir plan hazırlamış olsanız dahi elinizin altında maske olması iyi olacaktır. COVID 19’a yakalanma riskiniz düşük olsa dahi kapalı alanlarda maske takarak daha fazla koruma sağlayabilirsiniz.

Risk toleransınızı değerlendirin

Yaz ayları için farklı aktiviteler planladıysanız, virüse maruz kalabileceğiniz mekanları değerlendirin. Örneğin, dış mekanlarda virüsün pek bulaşıcı olmadığı düşünülüyor. Ancak yine de bulaşması imkansız değil. Konser ya da festival gibi açık hava etkinliklerinde virüsün bulaşma ihtimali vardır. Bu nedenle gideceğiniz yerin özelliklerini göz önünde bulundurun ve kalabalık mekanlarda maske takmaya özen gösterin.

Mesafenizi koruyun

İç mekanlarda mesafeye dikkat etmek COVID’e yakalanma riskiniz üzerinde pek etkili olmayacaktır. Hatta dış mekanlarda dahi uzun süre birilerinin yanında durursanız enfekte olma riskiniz artacaktır. Bu yüzden plaj, park ve festival alanı gibi yerlerde diğer insanlarla aranıza en az 3 metre mesafe koymaya dikkat edin.

Ellerinizi yıkayın

COVID’in üç şekilde bulaştığını biliyoruz:

  • Enfekte birine yakın olmak ve bu kişinin nefesini dışarı vermesiyle birlikte virüs içeren ufak parçacıkları solumak
  • Gözlere, burna ya da ağza denk gelen ufak damlacıklarla enfekte olmak
  • Virüs ellere temas ettikten sonra gözlere, burna ve ağza dokunmak

Maske takmak ve diğer insanlarla mesafeli olmak ilk iki bulaşma türüne karşı koruma sağlayacaktır. Ancak üçüncüsü için elleri yıkamak gerekir. İnsanlar elleriyle burunlarına ve ağızlarına dokunup sonrasında başkalarının elini sıktıkları için ellerinizi temiz tutmaya dikkat etmelisiniz.

İnsanların test yaptırmalarını isteyin

İster aile arkadaşlarınızla tatile gidecek isterseniz de evinizde misafir ağırlayacak olun, görüşeceğiniz insanlardan öncelikle test olmalarını istemelisiniz. Bu ekstra önlem ile hastalığa karşı önemli ölçüde korunabilirsiniz.

Seyahat kurallarını araştırın

Ülkeler seyahat için çeşitli kurallar belirleyebiliyor. Bu yüzden başka bir ülkeye seyahat etmeden önce araştırmanızı yapın ve ülkelerde test ya da aşı şartı varsa bunları karşıladığınızdan emin olun.

Özet Olarak

Omicron BA.5 varyantının bulaşıcılığı yüksek olduğu için COVID-19 henüz bitme aşamasında değil diyebiliriz. Bu nedenle bu yaz aşılarınızın tam olduğundan, maske taktığınızdan ve ellerinizi düzenli olarak yıkadığınızdan emin olun. Bu önlemler sayesinde COVID 19’dan uzak durmanız mümkün olabilir.