Burun bölgesi tıkanan gözenekleri sanki kendine çekiyor gibi değil mi? En detaylı cilt bakımını yapanlarda bile arada bir tıkanmış gözenekler olacaktır ve bunlar tekrar tekrar geri döneceklerdir. İnsanlar onlardan kurtulmak için çok uğraşıyorlar. Onlardan kurtulmak için verilen bu mücadele akla bir soruyu getiriyor: yapabileceğimiz bir şey var mı?

Aşağıda burnunuzdaki bu gözeneklere dair yapılması ve yapılmaması gerekenlere değindik.

Burun Bölgesinde Neden Daha Fazla Tıkalı Gözenek Olur?

Hayal görmüyorsunuz: Burun bölgesinde yağ üretiminin daha fazla olma eğilimi vardır. Ayrıca bu bölgedeki gözenekler diğer gözeneklerden biraz daha genişlerdir. Maalesef bu gerçeğe dair yapılabilecek çok fazla bir şey yok gibi görünse de aslında var. Genelde gözenekleri temizleyerek bu görünümden büyük oranda kurtulabiliyorsunuz.

Tıkanmış gözenekler siyah noktalar halini alabilri veya yağlı iplikçikler haline gelebilirler. Bu yağlı iplikçikler gözenek yapısının bir parçası olan sebumun birikmesi ile oluşurlar. Gözeneklerin içerisini kaplarlar ve cildi nemlendirmek için sebum akışına yardımcı olurlar. Bunlar başka yerlerde pek görünür olmazlar ancak burun bölgesindeki gözenek boyutu ve yağ üretiminden dolayı daha dikkat çekici olurlar. Görünümleri rahatsız edici olsa da aslında çok normaldirler.

Salisilik Asit Kullanın

Hem alfa hem de beta hidroksil asitler faydalı kimyasal peeling ürünleri olsalar da, salisilik asit gibi ürünler yağ üretimini dizginlemek için daha çok işe yararlar. Salisilik asit lipofiliktir, yani yağları kendine çeker ve sebum da bir yağdır. Gözeneklerden cildin derinlerine dalar ve ölü hücreleri ortadan kaldırır, bakteriler ile savaşır, fazla sebumu kontrol altına alır. Salisilik asit aynı zamanda bakteri karşıtıdır ve bu nedenle sivilceye eğilimi olan bireylere faydalı olur. Sadece fazla yağı çözmez, aynı zamanda gözenekleri dolduran sivilce sebebi bakterileri de hedefler. Eğer tıkalı gözenekleriniz sivilceye dönüyorsa idealdir.

Gözenek Şeritlerini Kullanmayın

Sosyal medyada eğlenceli görünseler de yapışkan şeritleri kullanmayın. Bunlar dikkatli olmazsanız cildi rahatsız edebilirler. Yapıştırıcı cildi travmatize edebilir ve bu nedenle dikkatli olup talimatları doğru uygulamak gerekir. Gözenekleri yapışkan bir şerit ile çekmek tatmin edici bir his verebilir ancak aslında siyah noktaların oluşumunu durdurma konusunda herhangi bir şey yapmıyorlar. Bunlar ölü hücrelerin bulunduğu üst katmanı geçici olarak sökerler ancak siyah nokta birikimini önleme konusunda bir şey yapmazlar.

Çoklu Maske Kullanın

Siyah nokta şeritlerinden daha güvenli bir alternatif çoklu maskedir. Konsept hayli basit. Yağı emen kil veya kömürlü maskeyi her yere sürmek yerine, sadece burun bölgesine sürün. Yüzünüzün geri kalanına ise nemlendirici, yatıştırıcı, parlatıcı veya istediğiniz herhangi bir tür maskeyi sürün. Bu fikir işe yarar çünkü kuru veya hassas olan bölgeleri daha da rahatsız edecek şeyler sürmez, sadece tedavi gereken bölgede uygulama yaparsınız.

Sıkmayın

Gözeneklerin içindeki yağı çıkartmak için kesinlikle sıkmayın. Eğer siyah nokta veya tıkalı bir gözenek varsa, yağı gözeneğin derinlerine itme riskiniz olur ve bu da iyileşme sürecini uzatır. Eğer yağ iplikçiği varsa gözenek yapısının normal bir parçası olan bu yapıyı inflamasyona uğratabilirsiniz. Ne olursa olsun cildinize bunu yapmak istemezsiniz.

Cildinizi Nemlendirin

Fazla yağlı cildin temel sebebi genelde cildin çok kuru olması ve gözeneklerin bunu telafi etmek için yağ üretmesidir. Bunun için cildinizi nemli tutmanız gerekir. Herkes bilir ama tekrar hatırlatmakta fayda var: cildimiz nemli olduğunda daha mutlu olur. Ayrıca yağ kontrolüne sahip olan pek çok kaliteli nemlendirici ve bitkisel ürün var. Niacinamide ve yeşil çayın yağ üretimini azalttığına dair veriler var.

Cildi Aşırı Yıkamayın

Yukarıdakine benzer bir nokta ancak yine de değinmek gerek. Yağlı cilde sahip insanlar genelde yüzlerini daha fazla yıkıyorlar. Eğer hafif temizleyiciler ile doğru şekilde yıkarsanız, bunun kötü bir etkisi olmaz. Ancak cildi sürekli olarak asitler, peeling ürünleri ile soyarsanız, bariyere ve gözeneklere zarar verirsiniz. Bu da cildin nemlenmek için daha fazla yağ üretmesine sebep olur.