Calathea veya en tanınan adıyla ‘Dua Çiçeği’, cesur desenli yaprakları ile bilinir. Çoğu Calathea çeşidinin yaprakları, gece boyunca hafifçe katlanır ve genellikle çarpıcı yapraklarının renkli alt kısımlarını ortaya çıkarır.

HAKKINDA

Calathea’lar, cesur desenli yaprakları ile öne çıkan göz alıcı bitkilerdir.

Calathea’ların bakımı nispeten kolay kabul edilir, ancak yüksek nemli bir ortamı (mutfak veya banyo gibi) ve topraklarının sürekli nemli kalmasını severler.

EĞLENCELİ GERÇEK

Çoğu Calathea çeşidi evcil hayvan dostudur!

TÜRLERİ

Çok fazla çeşidi bulunur, bunları şu şekilde maddeleştirmek mümkündür:

Calathea Beauty Star

Calathea Dottie

Calathea Freddie

Calathea Medallion

Calathea Misto

Calathea Musaica

Calathea Orbifolia

Calathea Peacock

Calathea Pinstripe

Calathea Rattlesnake

Calathea Rosy Roseo

Calathea Vittata

Calathea White Flame

Calathea Zebra

CALATHEA İLE İLGİLİ SORUNLAR

Calathea (Dua Çiçeği)
Calathea (Dua Çiçeği)

Calathea’mın yaprakları neden kıvrılıyor?

Calathea’nızdaki yapraklar birkaç nedenden dolayı kıvrılıyor olabilir. Hadi araştıralım ve bu işin özüne inelim!

İnanılmaz Kuru Toprak

Calathea’nız sürekli nemli olan toprağı tercih ediyor. Bitkinizi fazla veya az miktarda sulayıp sulamadığınızdan emin olun. Tutarlı bir sulama programı yapın: Toprağın üstten  2.5 cm – 5 cm’lik kısmı kuruduğunda, bitkinizi sulayın.

Calathea toprağının yanlışlıkla tamamen kurumasına izin verirseniz; yaprakların gevşediğini, sarktığını ve muhtemelen kahverengileşip kıvrılmaya başladığını görebilirsiniz. Toprağı, saksının dibine kadar aşırı derecede kuruduysa o zaman tam bir ıslatma gerekir.

İşte Bu Tam Islatmayı Calathea’nız İçin Nasıl Yapacağınızın Aşamaları:

  • Bitkinizi, saksı tabağı olmadan lavabonuza veya küvetinize yerleştirin. Lavabonuzu yaklaşık 7.5-10 cm ölçüsünde su ile doldurun. Suyun sıcak olmadığından emin olun!
  • Bitkinizin en az 45 dakika, saksının altındaki drenaj deliğinden suyu emmesine izin verin.
  • Bitkiniz ıslandıktan sonra toprağın üstünü elleyin – su, toprağın 5-8 cm kadar tepesine ulaştı mı?
  • Tüm toprağın tam doymuş olduğunu hissetmezseniz, doygunluğu hızlandırmak için Calathea’nızın toprağını üstünden hafifçe sulayın.
  • Bitkinizin toprağı eşit derecede nemli olduğunda, lavaboyu / küveti boşaltın ve iyice boşalırken bitkinin demlenmesine izin verin. Bitkiyi tabağına geri koyun ve uygun yerine yeniden yerleştirin.

Suyun kalitesi

Bir sulama programını düzenledikten sonra kıvrılma devam ederse, Calathea’nın yapraklarının kıvrılmasının bir başka yaygın nedeni musluk suyunuz olabilir. Musluk suyu tuzlar, klor, mineraller ve florür içerir – bunların tümü bitkinizin toprağında birikerek yaprak uçlarının yanmasına, kahverengiye dönmesine ve kıvrılmasına neden olabilir.

Bunu düzeltmenin bir yolu, bir su filtreleme sistemi kullanmaktır. Kullanabileceğiniz bir filtreleme sisteminiz yoksa, suyunuzu kullanmadan önce bir gece açık bir kapta veya lavaboda bırakmak klorun bir kısmını gidermeye yardımcı olabilir.

Sıcaklık

Bitkinizin, rüzgârlı bir alanda veya bulunduğu mekânın ısıtma ve soğutma deliklerinin hizasında olmadığından emin olun. Çünkü Calathea, soğukta kalıyorsa veya sürekli sıcak hava akımı nedeniyle aşırı kuruysa da yaprakları kıvrılır.

Yeterli Nemin Olmaması

Calathea’nız tropikal bir bitkidir, bu nedenle nemli ortamlarda gelişir. Yaprakları düzenli olarak buğulayarak yani üzerlerine su püskürterek, bir çakıl tepsisi kullanarak veya yakınına bir nemlendirici koyarak bitkinizin etrafındaki nemi arttırabilirsiniz.

Calathea’mın yapraklarının kenarları neden kahverengiye dönüyor?

Calathea’nızdaki yapraklar birkaç nedenden dolayı kahverengiye dönüyor olabilir, ama üzülmeyin! Bunu da derinlemesine irdeleyeceğiz.

İlk önce, bitkinizi temizleyelim. Bu; bitkinin kendi enerjisini, yeni sağlıklı büyümeye yönlendirmesini sağlar.

  • Kahverengi yaprakların tamamını (tekrar yeşile dönmeyecekler) veya etkilenen kısmı bir çift keskin makas veya budama makası ile çıkarın.
  • Her bir kesme işlemi arasında makasınızın uçlarını alkolle ovarak silin.
  • Etkilenen yaprakların %20’sinden fazlasını bir kerede çıkarmak istemediğiniz için bitkinizi aşamalı olarak budamanız gerekebilir – çünkü aksi hâlde bu durum, bitkinizi şoka sokabilir.

Şimdi Calathea’nızı, yukarıda ifade bulan su-nem-toprak üçlüsü şeklindeki sürecin aynısını uygulayarak iyileşmeye bırakabilirsiniz. Calathea’nızın kısa sürede normale döneceğinden eminiz.

ÖRNEK BAKIM

En yaygın türlerinden Calathea Orbifolia üzerinden detaylandıracak olursak:

IŞIK

Bu tropikal bitki için en iyisi, orta ila düşük ışıkta olmasıdır. Bu bitkinin doğrudan güneş ışığı altında kalmasına asla izin vermeyin, zira yaprakları güneşte yanar!

SU

Toprağı %25’i kuruduğunda Calathea’nızı sulayın. Saksısının altındaki drenaj deliklerinden akana kadar sulayın ve saksı tabağında biriken suyu atın.

NEM

Birçok tropikal iç mekan bitkisi gibi, Calathea Orbifolia’nız da bol nemli bir yeri tercih eder. Yaprak kenarları kıvrılmaya veya kahverengileşmeye başlarsa; ifade bulduğu üzere düzenli olarak ılık su püskürtün, bir çakıl tepsisi kullanın veya yakınına bir nemlendirici yerleştirin. Banyonuz veya mutfağınız bu bitki için mükemmel yerlerdir çünkü bu alanlar daha nemli olma eğilimindedir.

SICAKLIK

Orbifolia’lar, tercihen 18-30 derece arasındaki sıcaklığın tadını çıkarır, bu nedenle iç ortam sıcaklıklarını 15 derecenin üzerinde tutun. Soğuk hava akımlarından ve ani sıcaklık değişikliklerinden kaçının.

GIDA

En iyi sonuçlar için, ilkbahar ve yaz aylarında dört haftada bir demir içeren genel bir ev bitkisi gübresi kullanın. Bitki büyümesinin doğal olarak yavaşladığı kış aylarında gübreye gerek yoktur.

TOKSİSİTE

Calathea Orbifolia’lar zehirli olmayan bitkilerdir; insanlar, kediler ve köpekler için güvenlidirler.

İLAVE BAKIM

Calathea Orbifolia’nızın bir ucunun veya kenarlarının genellikle sarımsı bir renkte yandığını fark ederseniz, bunun nedeni musluk suyunuz olabilir. Bunu çözmek için damıtılmış su, yağmur suyu kullanın veya klor ve florürün buharlaşması için musluk suyunuzu sulamadan önce gece boyunca bekletin. Bitkinizin güçlü olmasını ve büyümesini sağlamak için sarı yaprakları çıkarın. Yapraklar üzerinde parlatıcı ürünler kullanmayın, bunun yerine yaprakları ara sıra nemli bir bezle temizleyin.

 

Yararlanılan kaynak: https://bloomscape.com