Çandarlı, İzmir’in kuzeyinde ve Dikili’nin güneyinde tam arada bulunan ülkemizin biraz gizli kalmış ama el değmemiş durumda da olmayan deniz kenarı beldelerinden bir tanesi. Genelde Dikili taraflarına hakim olanların bildikleri noktalardan birisi olarak Egeli tatilcilerin uğrak noktaları arasında olduğu söylenebilir. Bu nedenle tatillerinizde ve gezilerinizde kendinize alternatif, az tercih edilen ve daha önce görmediğiniz bir nokta hedefliyorsanız, Çandarlı kesinlikle seçenekleriniz arasında olmalı.

Klasik bir Ege kasabası olduğunu söyleyebileceğimiz Çandarlı, Ege’nin pek çok diğer kasabası gibi gün boyunca rüzgar alıyor ve bu nedenle su sporları ile uğraşanların da favorilerinden bir tanesi. Neredeyse her sokağının bir ucu denize varıyor ve sakinliği sayesinde dinlendirici bir etkisi var.

Beldenin geçmişi binlerce yıla, hatta antik Yunan uygarlığının da öncesine dayanıyor ve bu nedenle tarih boyunca hep bir şekilde bir yerleşim alanı olarak kalmayı başarmış. Çandarlı’da yapabilecekleriniz, yiyebilecekleriniz, uğraşabilecekleriniz hakkında tüm bilinmesi gerekenleri aşağıda listeledik ancak kendinizi sadece Çandarlı ile kısıtlamayın. Bölgede gezip görülebilecek o kadar çok şey var ki, bunların hiç birini kaçırmak istemezsiniz.

Çandarlı Nerede ve Ulaşım Nasıl Olur?

Çandarlı Dikili’nin yaklaşık olarak 20 kilometre güneyinde, güneye bakan bir pozisyonda bulunuyor. İzmir’in Aliağa ilçesine ise yaklaşık olarak 40 kilometre mesafede olduğu söylenebilir. Ayrıca Bergama, Soma, Ayvalık gibi popüler destinasyonlara da yakın olduğu için günübirlik gezilerinizde göz atmak isteyebilirsiniz. Etrafındaki tek büyük şehir İzmir ancak diğer şehirlerden ulaşım da çok zor sayılmaz.

Çandarlı’ya ulaşmak için en güzeli elbette şahsi aracınızı kullanmak çünkü istediğiniz her noktaya seyahat edebilmek için bir aracınızın olması daha iyi olur. Ancak görece uzak bir noktada olduğu için en az 6-7 saatlik bir yolculuğu göze almanız gerekiyor.

Alternatif olarak uçakla İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na gelebilir ve daha sonra ya araç kiralayarak ya da toplu taşımayı kullanarak Çandarlı’ya varabilirsiniz. Çandarlı veya Dikili’ye doğrudan gelen otobüsleri kullanarak Çandarlı’ya ulaşmak da mümkün ama yolun yine biraz uzun süreceğini ve aktarma yapmanız gerekebileceğini unutmayın.

Çandarlı’ya Ne Zaman Gitmeli?

 

Çandarlı her ne kadar Ege bölgesi içerisinde olsa da bu bölgenin her zaman Akdeniz gibi ılık ve sıcak olmayabildiğini unutmak gerekiyor. Dolayısıyla deniz kum ve güneş turizmi için bölgeye gelecek olanların ilkbahar sonlarından sonbahar başlarına kadarki dönemde ziyaret etmeleri daha uygun olacaktır. İlkbaharın başları ve sonbaharın sonları maalesef Akdeniz gibi sıcacık geçmiyor ve bu nedenle denize girmenize pek müsaade etmeyecektir.

Ancak deniz haricindeki diğer doğal güzellikleri ve tarihi eserleri gezmek isterseniz bahar başları veya sonbahar sonu daha uygun olacaktır. Çünkü bu tarihlerde havalar serin olacağı için bol bol yürüseniz bile yorulmak, terlemek zor olacaktır.

Kış aylarında Çandarlı genel olarak çok hareketsiz kalıyor ve ayrıca devamlı soğuk olarak esen rüzgarları nedeniyle hayatı biraz zorlaştırıyor. Bu yüzden kış aylarının sıcak geçtiği bazı seneler haricinde bu dönemde seyahat etmek çok hoşunuza gitmeyebilir.

Çandarlı’da Kalınacak Yerler

Çandarlı oteller bakımından çok zengin bir bölge değil çünkü genel olarak yazlıkçılar kalıyor ve dışarıdan gelenler sınırlı durumdalar. Bu nedenle beş yıldızlı ve lüks oteller konusunda beklentiniz olmasın. Daha çok pansiyon, butik otel ve villa kiralama tarzında konaklama imkanları mevcut. Dolayısıyla gitmeden önce mevcut seçeneklere otel bulma uygulamaları ile göz atın ve uygun fiyatlı, denize yakın olanlardan bir tanesini seçmeye gayret edin. Ayrıca bölgede bir iki kamp alanı bulunduğu için kampçılar için de güzel bir fırsat olacaktır.

Çandarlı’da Gezilecek Yerler

Deniz Keyfini Unutmayın

deniz keyfi
deniz keyfi

Çandarlı’ya geldiğinizde en dikkat çekici aktivite elbette denize girmek olacaktır çünkü belde tamamen deniz kenarında ve deniz turizmine odaklanmış durumda. Diğer tatil yörelerine göre daha sakin bir yer olmasına karşın merkezinde sadece tek bir plajının olmasından dolayı bazen Çandarlı plajı kalabalık olabiliyor. Ayrıca suyunun soğuk olduğunu ve rüzgarlı günlerde fazla dalgalı olabildiğini de belirtelim.

Bunun haricinde biraz daha yol gitmeyi göze alırsanız Akvaryum plajı gibi alternatif plajlara da ulaşabilirsiniz. Ayrıca Dikili, Denizköy, Bademli gibi diğer beldelere de araçla oldukça yakın bir konumda olduğu için o beldelerin güzel manzaralı plajlarına da göz atabilirsiniz. Zaten Çandarlı’nın içinde gezilecek çok yer olmadığı için en uzak 20 kilometre olan diğer yerleri keşfetmeden geçmeyin.

Çandarlı Kalesi

çandarlı kalesi
çandarlı kalesi

Çandarlı Kalesi’nin geçmişinin binlerce yıl öncesine dayandığı ancak son şeklini Osmanlı Devleti zamanında aldığı belirtiliyor. Dolayısıyla genel olarak görünümünün modern ve durumunun ise iyi olduğu söylenebilir. Kalenin içerisini gezmek her zaman mümkün değil ancak bazı etkinliklerde içine girmek de mümkün olabiliyor. Dolayısıyla önceden araştırarak ziyaretinizi kalede etkinlik yapılacağı döneme denk getirebilirsiniz.

Bademli Ilıcası

bademli ılıcası
bademli ılıcası

Çandarlı’ya yaklaşık olarak 10-15 kilometre mesafede bulunan Bademli Deniz Ilıcası, 70-80 dereceye varan su sıcaklığı ile antik zamanlardan kalan doğal bir ılıca olduğu söylenebilir. Günümüzde bu ılıca içerisinde çok fazla yapılaşma yok ancak suyunun fazla sıcak olmasından dolayı doğrudan girmek imkansız. Bunun yerine kaynak suyunun denizle karıştığı noktada daha orta düzeyde bir sıcaklıkla ılıca suyundan faydalanmak mümkün. Bu suyun özellikle böbrek taşına, romatizmaya ve deri hastalıklarına iyi geldiği söyleniyor.

Tekne Turuna Katılın

Çandarlı’da tekne turu imkanları sunan pek çok kaptan bulunuyor ve bu sayede yolla gitmenin zor olduğu veya hiç gidilemediği noktalara, gizli saklı ve tertemiz koylara ulaşma imkanınız oluyor. Bazı tekneler şahsa özel tur imkanı sunarken, bazıları biraz daha grup gezilerine yönelik denilebilir. Bu turların bazıları yarım gün, bazıları ise tam gün sürüyor. Çoğu benzer yerlere götürüyor ama kaptanla iletişiminiz iyi olursa bazı yerlerde daha fazla, bazılarında ise daha az kalabilirsiniz. Ayrıca tekne güzergahlarının o günkü rüzgar ve hava koşullarından etkilendiğini de belirtelim.

Bademli Köyü

bademli köyü
bademli köyü

Bademli köyü, Çandarlı’ya oldukça yakın bir konumda ve kendine has taş evlerden oluşan mimarisi, renkli kafeleri ve restoranları ile görülmeden geçilmeyecek noktalar arasında. Özellikle fotoğraf çekmeyi sevenler için tam bir cennet olduğu söylenebilir. Hatta bazı zamanlar Çandarlı’dan daha kalabalık olmasından dolayı tatil dönemleri yerine diğer dönemleri tercih edebilirsiniz.

Gece Pazarı

Çandarlı’da kurulan gece pazarı, gecenin ilerleyen saatlerine kadar açık kalıyor ve burada el yapımı olarak hazırladığı ürünlerini satışa sunanları görebiliyorsunuz. Bazen odlukça ilginç ürünler karşınıza çıkabiliyor ve bu nedenle kesinlikle detaylı bir şekilde gezmeyi unutmayın. Fiyatlar biraz yüksek gelebilir ancak iyi pazarlık yapıyorsanız çok uyguna bol miktarda hediyelik eşya alabilirsiniz.

Su Sporlarını Unutmayın

Çandarlı hem rüzgar sörfü gibi suyun üstünde yapılan su sporlarına hayli yatkın bir belde, hem de son yıllarda sualtı dalışçıları için bir merkez haline gelmeye başladı. Beldede bu konuda hizmet veren işletmeler mevcut ve bunlarda dersler alabilir, kendinizi dalgalı suların keyfine bırakabilirsiniz. Özellikle dalışlarda çok güzel sualtı manzaraları ve canlıları ile karşılaşmanız da mümkün.

Çandarlı’da Ne Yenir?

balık ürünleri
balık ürünleri

Çandarlı genel olarak deniz ürünleri bakımından zengin seçenekler sunan bir belde ve kendinize bir kaç deniz restoranı bulma konusunda hiç zorlanmayacaksınız. Burada Ege’nin otlarından oluşmuş mezeler eşliğinde balığınızı tüketebilir ve dostlarla sohbetin tadını çıkarabilirsiniz.

Ayrıca tek istediğiniz biraz oturmak ve bir kaç çay içmek ise belde merkezinde oldukça uygun fiyata bu hizmetleri veren çeşitli kafeler mevcut. Diğer beldeler kadar popüler bir tatil yöresi olmadığından fiyatların şimdilik hayli uygun oldukları söylenebilir.

Bunun yanında pide yapan, simit, boyoz gibi kahvaltılıkları satın alabileceğiniz yerler de var. Yaz aylarının bir klasiği olarak ünlü dondurmacılara da ev sahipliği yapan Çandarlı’da bir dondurma yemeden dönmeyin.

Çandarlı’da Gece Hayatı

Çandarlı gece hayatı bakımından çok zengin bir yer değil. Genel olarak kafelerde gecelere kadar sohbet devam ediyor ancak sabahlara kadar kopmak, eğlenmek ve dans etmek istiyorsanız buna çok uygun bir belde olmadığını belirtelim. Eğer bir kamp alanında konaklıyorsanız, diğer kampçılarla bir sinerji oluşturabilir ve kendi gecenizi yaratabilirsiniz!