Carb cycling, enerji elde etme üzerine kurulu bir beslenme düzeni. Özellikle yüksek yoğunluklu bir egzersiz planı veya mücadelenin ortasında olanlar için çok iyi geliyor. Ancak siz bu durumda değilseniz, takip etmeniz çok da uygun olmayabilir.

Bu kısa süre uygulanan beslenme planı, özellikle enerji düzeyini optimum hale getirirken kilosunu korumak veya biraz vermek isteyen dayanıklılık sporları yapanlar için iyi oluyor. Temel noktası performans elde edebilmek için doğru anda karbonhidrat zengini olan doğru yakıtı tüketebilmek.

Tahmin edebileceğiniz gibi bir kilo verme diyeti değil. Sıradan spor uygulamalarında da sofranızda olmaması gerekir.

Peki carb cycling sürecinden kimler fayda sağlayabilir ve bu diyet nasıl işler?

Carb Cycling’in Faydaları

Maraton koşucuları, triathlon sporcuları ve ciddi atletler için carb cycling egzersizin verimli bir parçası olabilir.

Bunun sebebi ise karbonhidratların atletik performans anlamında enerjiye eşit olmalarıdır. Sindirim sistemi karbonhidratları glukoza, yani kan şekerine parçalar. Beden glukozu kaslara güç vermek için yakıt olarak kullanır.

Atlet olduğunuzda bedeniniz daha verimlidir ve metabolizmanız oldukça yüksektir. Eğer çalışmalarınız yüksek yoğunluklu ise, ekstra yakıta ihtiyacınız olur ve bu yakıtı zaten yakarsınız.

Carb Cycle Diyeti

Carb cycling egzersiz takviminize göre ayarlanabilir ve yapmanın sadece tek bir yolu yoktur.

Bazıları beş günlük bir plana bağlı kalmak isteyebilirler. Bu yöntemde her gün 100 gram kadar olmak üzere üç gün boyunca az karbonhidratlı yersiniz, sonrasında 200 gramdan oluşan iki günlük bir yüksek karbonhidrat dönemi gelir ve bu sırada fiziksel aktiviteleriniz de artar.

Bazıları ise daha basit şekilde uygular. Büyük spor günlerinde daha fazla karbonhidrat tüketerek enerjiyi arttırır ve yorgunluğu azaltırlar. Az yoğunluklu günlerde ise karbonhidratları azaltarak kiloyu kontrol altında tutarlar.

Kilo söz konusu olduğunda, fiziksel aktivitenin arttığı günlerde bile yüksek karbonhidrat alırken kilonuz artabilir çünkü kaslarda karbonhidrat depolanmaktadır. Bu diyetin kilo vermek için değil, bedene enerji vermek için uygulandığını tekrar belirtelim.

Carb Cycling’de Neler Yenebilir?

Carb cycling sürecinde iyi karbonhidratları tüketmek, kötü karbonhidratlardan ise uzak durmak gerekiyor. Besleyici ve kompleks karbonhidratlar tüketirseniz enerji daha süreğen olur ve kan şekeri düzeyleriniz de dengede kalır.

İyi karbonhidratların lif içeriği yüksektir ve sindirimleri yavaştır. Genelde işlenmemişlerdir, yani doğal bileşenlere sahiplerdir.

İyi karbonhidratlar içeren bazı gıdalar şöyle:

  • Tam tahıl nişastaları
  • Yulaf
  • Tatlı veya beyaz patates ama kabuğu üstünde olmalı
  • Meyveler
  • Baklagiller
  • Sebzeler

Kötü karbonhidratlar ise genellikle lif düzeyi düşük olan çok işlenmiş gıdalarda bulunurlar. Bunlar genellikle beyaz un ve şekerden hazırlanırlar. Örneğin beyaz ekmek, şekerli kahvaltılıklar, kekler ve kurabiyeler bu kategoriye dahildirler.

Nasıl Karbonhidrat Sayımı Yapılır?

Pek çok spor takip cihazı günlük gıda alımı ve kalori sayımı konusunda takip olanağı sağlıyor.

Ayrıca mobil cihazlarınızda bu işi sizin için yapabilecek pek çok uygulama da bulunuyor.

Kısa vadeli olarak carb cycling yapmanın herhangi bir tehlikesi yok. Ancak genel olarak besleyici bir beslenme düzenine sahip olmalısınız. Böylece tansiyonu, kan şekerini ve kolesterol düzeylerini sağlıklı bir aralıkta tutabilirsiniz.