Ceviz ya da ceviz yağı denilince akıllara ilk olarak Omega 3 yağ asitleri geliyor. Zira ceviz yağı, Omega 3 yağ asitleri deposu olan bir üründür. Genel vücut sağlığı için çok faydalı olan bu yağ asitlerini vücut kendisi üretemez, dolayısıyla da dışarıdan almak durumundayız. Başta kalp ve damar sağlığı, zihinsel işlevler, bağışıklık, sinir ve sindirim sistemleri olmak üzere baştan ayağa tüm vücudumuz için Omega 3 yağ asitleri olmazsa olmaz kaynaklardır. Ancak ceviz yağı; Omega 3 yağ asitleri dışında potasyum, bakır, demir, çinko, fosfor ve magnezyum bakımından da çok zengindir. Bunlara ek olarak ceviz yağı bol miktarda; B1, B6, C ve E vitaminlerinin yanı sıra, doymuş yağ asitleri olan; palmitoleik asit, palmitik asit ve doymamış yağ asitleri olan; oleik asit, linoleik asit, araşidik asit, ekosenoik asit ve Omega 9 yağ asidi içeriyor. Ceviz yağını lokal olarak cilde ve saça uygulamak, salatalara ve ısıya uğramadan yemeklere, çorbalara katarak vücut sağlığımızı desteklemek mümkündür.

Ceviz yağı ile salatalarınıza sağlık ve lezzet katın!

Metabolizmamızın tam fonksiyonla çalışabilmesi için her gün en az bir öğün bol yeşillikli bir salata yememiz önerilir. İşte bu salatanın hem lezzetini hem de sağlık kaynağını artırmak için salata sosunuza 1 yemek kaşığı zeytinyağı ve 1 tatlı kaşığı ceviz yağı katabilirsiniz.

Ceviz yağı ile zeytinyağlı yemeklerinizi ve soğuk çorbalarınızı taçlandırın!

Ceviz yağı ısıl işlemden geçmemesi gereken, ısıtılmadan tüketilmesi gereken bir yağdır. Bu sebeple sıcak yemeklerinize ceviz yağı katmanız önerilmez. Ancak soğuk olarak ya da oda sıcaklığında tükettiğiniz yoğurtlu çorbalarınızın üzerine 1 çay kaşığı ceviz yağı ve 1 tutam nane eklerseniz hem lezzetini hem de sağlık değerini artırırsınız. Aynı paralelde soğuk olarak tüketilen zeytinyağlı yemeklerinize de porsiyon başına bir çay kaşığı ceviz yağı eklemek doğru olacaktır. Örneğin zeytinyağlı pırasa, taze fasulye ya da kabak yemeğine ceviz yağı çok yakışır.

Ceviz yağı, kolesterolü dengeler!

Modern çağın en sık rastlanan ve en çok tehlike barındıran hastalıklarından birisi olan yüksek kolesterol, yani kötü kolesterolün yükselmesi, başta kalp ve damar olmak üzere tüm vücut sağlığının bozulmasına yol açar. Ceviz yağının içeriğinde bulunan doymamış yağ asitleri ise kandaki kötü kolesterolü düşürür, genel kolesterol seviyesini dengede tutar. Bu sayede kalp hastalıklarını da önler. Bu bağlamda kolesterol şikayeti olanların günde 1 çay kaşığı kadar ceviz yağı tüketmesi önerilir.

Ceviz yağı, bağışıklık sistemini güçlendirir!

Antioksidanlar bakımından oldukça zengin olan ceviz yağı, metabolizmayı güçlendirir, hastalıklara karşı daha dirençli olmasını sağlar. Bununla birlikte anti bakteriyel, iltihap giderici, anti viral, antiseptik özellik göstermektedir. Dolayısıyla ceviz yağı, kanın ve tüm vücudun zararlı bakterilerden temizlenmesine yardım ettiği için, özellikle mevsimsel ve bulaşıcı hastalıklara yakalanma riskini azaltır.

Ceviz yağı, zihinsel fonksiyonları destekler!

Vitaminler, mineraller, protein, lif ve faydalı yağlar bakımından zengin olan ceviz yağı, vücudun tamamı için esansiyel olan tüm gereklilikleri barındırıyor. Bu bakımdan vücudun bütünsel sağlığı için ceviz yağı önem arz ediyor. Özellikle de düzenli olarak her gün ya da iki günde bir, bir çay kaşığı ceviz yağı tüketmek beynin fonksiyonlarını güçlendiriyor. Ceviz yağı; hafızayı güçlendiriyor, odaklanma ve konsantrasyon sorunlarını en aza indiriyor, zihni daha dinç ve canlı tutuyor. Bu bağlamda bilimsel araştırma sonuçları da ceviz yağının Alzheimer hastalığını önlediğini gösteriyor. Tüm bunlara ek olarak ceviz yağının sinirleri yatıştırıcı, kişiyi dinginleştirici etkisi de biliniyor. Özellikle stres, sıkıntı gibi sorunlar dolayısıyla uykuya dalma sorunu yaşayanlara akşamları bir bardak suya birkaç damla ceviz yağı ekleyip içmeleri önerilir. Zira ceviz yağının pineal bezi teşvik ettiği ve bu sayede melatonin hormonu salgısının arttığı ve insanların daha huzurlu, mutlu uyudukları biliniyor.

Ceviz yağı, cilt dostudur!

Ceviz yağı, tam bir E vitamini deposudur ve E vitamini de cildinizin, tüm vücudunuzu kaplayan derinizin en çok ihtiyaç duyduğu vitaminlerdendir. Bunun yanında diğer faydalı vitaminler ve pek çok mineral bakımından zengin olan ceviz yağı her şeyden önce cildi yaşlanmanın etkilerinden korur, cildin doğal canlılığını, parlaklığını korumasına yardım eder. Bu bağlamda pek çok cilt sorununa da çözüm getirir. Bunlar:

  • Cilt yaşlanmasının önüne geçer!

Ceviz yağının ciltte kırışıklık oluşma sorunuyla savaştığının biliniyor olması ta ki 17. yüzyıla kadar dayanıyor. Çok eski çağlarda bilimsel değil de, deneyip bulma yoluyla anlaşılan faydaları, son yıllarda bilimsel çalışmaların sonuçlarına dayanıyor. Zira ceviz yağının, düzenli kullanımda cilt yaşlanmasını önlediği bilimsel olarak kanıtlandığından, pek çok kozmetik ürünü ceviz yağı içeriyor. Ceviz yağı içerdiği aminoasitler ve E vitamini başta olmak üzere diğer vitaminler sayesinde cilt hücrelerini onarıyor, yıpranmalara karşı cildi güçlendiriyor ve cildin doğal nemini korumasını sağlıyor.

  • Cildi; mantar ve enfeksiyonlardan korur, var olanları giderir!

Ellerde, ayaklarda, parmak araları ve tırnaklarda oluşan mantarlar için ceviz yağı kullanılması önerilir. Ciltte oluşan mantar ve enfeksiyonları giderici etkisi olduğu bilinen ceviz yağının, piyasada bulunan pek çok mantar ilacından daha etkili sonuçlar verdiği biliniyor.

  • Egzama ve sedef etkilerini, belirtilerini azaltabilir!

Sedef ve egzama ciltte kaşıntılara yol açan, kuruyan, pul pul dökülen bir etkiye yol açar. Bu etkilerin hafifletilebilmesi için ceviz yağının nemlendirici ve besleyici özellikleri faydalı olabiliyor. Böyle durumlarda öncelikle hastalıklı olan küçük bir bölgeye uygulayıp faydasını görünce tüm cilde uygulamak daha doğru olacaktır. Zira sedef ve egzamanın şiddetine göre, ceviz yağının etkisi de değişiklik gösterebilir.

Ceviz yağı, saçları korur ve besler!

Her zaman dediğim gibi, cildinize iyi gelen tüm doğal ürünler saçlarınıza da iyi gelecektir. Zira saçlarınız, saç derinize bağlı ve sağlıklı bir saç derisi demek, sağlıklı saçlar demektir. İşte bu bağlamda cildi besleyen, canlandıran, cilt hücrelerini yenileyen, onaran ceviz yağı, tüm bu olumlu etkilerini saç derisinde de gösterecektir. Ceviz yağı, içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde saç derinizi beslemekte çok önemli bir etkiye sahiptir, saç derisini ölü derilerden, kuruyup kaşınmaktan, kepekten, bakterilerden arındırıcı bir etki gösterir. Bu bakımdan saç deriniz canlanır, yenilenir, saç dökülmesi önlenir, yeni saç oluşumu da desteklenir. Bu sayede yeni çıkan saçlar da çok güçlü, canlı, parlak ve doğal bir hal alır, protein ve E vitamini desteğiyle saçlar çok daha hızlı uzar.

Ceviz yağı tüketecek olanlara öneriler

  • Diğer tüm doğal besinlerde olduğu gibi ceviz yağının da gereğinden fazla tüketilmesi önerilmez. Sağlıklı ve dengeli tüketmek adına günde 1 çay kaşığının yeterli olduğu düşünülüyor.
  • Bazı bünyeler aşırı hassasiyet gösterebiliyor. Böyle durumlarda alerjik reaksiyonlar yaşanabilir. Bu sebeple ilk kullanımda miktarı az tutmak, her hangi bir sorun yaşanmazsa devam etmek doğru olacaktır.