Saçlarımızı yıkarken genelde ihtiyacımız olduğunda tekrar şampuanlıyoruz. Peki ya yüzümüzü tekrar tekrar temizliyor muyuz?

Çift aşamalı temizlik bir süredir konuşulan bir konu olsa da cilt temizliğinde henüz son yıllarda gündeme gelmeye başladı. Çift aşamalı temizlikte yüzünüzü yalnızca bir kez yıkamanız yetmez, iki kez yıkamanız gerekir.

Peki, cilt rutininize ekleyeceğiniz bu ekstra aşama gerçekten de gerekli mi?

Aslında değil.

Çift aşamalı temizliğin kendine özgü avantajlarını ve dezavantajlarını, çift aşamalı temizlikte ne tür bir temizleyici kullanmanız gerektiğini bu yazıda okuyabilirsiniz.

Çift Aşamalı Temizlik Nedir?

Çift aşamalı temizlik, yüzün iki kez yıkanmasını içermekle birlikte burada önemli olan kullandığınız temizleyicidir.

Çift aşamalı temizlikte öncelikle yağ bazlı bir ürünlü yüzünüzü temizlemeli ve ardından su bazlı bir temizleyici kullanmalısınız.

Yağ bazlı temizleyici, suya dayanıklı makyajın ve güneş kreminin çıkarılmasına yardımcı olur.

Yağ bazlı temizleyici, özellikle cildi yağlı kişilerde yüzün fazla yağdan ve sebumdan arındırılmasında faydalıdır.

Bu ekstra adım sayesinde su bazlı temizleyici daha iyi şekilde temizleyebilir ve serum, nemlendirici ve gece kremi gibi ürünler cildinize daha iyi nüfuz edebilir.

Çift Aşamalı Temizlik Nasıl Yapılır?

Çift aşamalı temizlik için şu adımları takip edebilirsiniz:

  • Avcunuza yağ bazlı bir temizleyici dökün ve makyaj, sebum ve güneş kremi kalıntılarını cildinizden ayırmak için nazikçe masaj yapın.
  • Cildinizi ılık suyla durulayın. Kurutabileceği için cildinizi sıcak su ile durulamayın.
  • Yüzünüzü kurulamak yerine ıslak bırakın. Ardından su bazlı temizleyicinizi alın ve cildinize uygulayın.
  • Yüzünüzü yıkayın ve yumuşak bir havluyla kurulayın.

Yüz Temizleyici Nasıl Olmalı?

Çift aşamalı temizlikte iki farklı türde temizleyiciye ihtiyacınız olacak.

Yağ bazlı temizleyici ile cildinizde yağla ilişkili kirleticileri ve fazla sebumu arındırabileceksiniz. Su bazlı temizleyici ile ter ve kir gibi suda çözünebilen kirleticileri temizlemenize yardımcı olacak.

Bununla birlikte cildiniz sivilceye meyilliyse yağ bazlı temizleyiciler özellikle tek başlarına kullanıldıklarında sivilceye neden olabilmektedir.

Ayrıca cilt tipiniz ne olursa olsun, sert veya aşırı kurutucu etkisi olan ya da parfümlü temizleyicilerden uzak durmalısınız.

Kuru ve hassas ciltler

hassas cilt

Cildiniz kuru veya hassas ise nazik, parfümsüz ve su bazlı temizleyiciler kullanmalısınız. Krem formundaki temizleyiciler, köpük formundaki temizleyicilere göre daha az kurutucu olacaktır.

Yağlı ve sivilceye meyilli ciltler

Yağlı ve sivilceye meyilli bir cildiniz varsa içerisinde salisilik asit, glikolik asit ya da benzoil peroksit gibi aktif bileşenler bulunan su bazlı köpük formunda ürünler tercih edebilirsiniz.

Karma ciltler

Cildiniz karmaysa, yani kısmen yağlı ve kısmen kuruysa su bazlı köpük formunda ürünler tercih edin.

Normal ciltler

Cildi normal olanlar nazik, parfümsüz ve su bazlı ürünler kullanabilir. Krem mi yoksa köpük formunda mı ürün kullanacağınız tamamen kişisel tercihinize bağlıdır.

Çift Aşamalı Temizlik Gerekli mi?

Çift aşamalı temizlik, cilt temizliği için gerekli gibi görünse de çoğu cildin aslında çift aşamalı temizliğe ihtiyacı yoktur.

Çift aşamalı temizlik şart değildir. Pek çok insan için cildi nazik bir temizleyici ile iyice temizlemek yeterlidir. Cildi çok fazla yıkamak tercih edilen bir durum değildir.

Bununla birlikte özellikle suya dayanıklı makyaj yapan ya da suya dayanıklı güneş kremi kullanan kişiler, çift aşamalı temizlikten fayda görebilir. Ancak makyaj yapmıyorsanız, çift aşamalı temizliğe muhtemelen ihtiyacınız olmayacaktır.

Çift aşamalı temizlik, pek çok dermatoloğun önerdiği bir şey değil. Cilt bakımı denildiğinde antioksidanlar ve güneş kremi kullanmak gibi daha önemli adımlar vardır.

Üstelik yüzünüzü iki kez yıkamanız, fayda sağlamaktan çok zarara neden olabilir.

Yüzü çok fazla temizlemek kuruluğa, tahrişe ve cilt bariyerinin hasar görmesine neden olabilir. Bu da sivilce ve egzama gibi sorunlara yol açabilir.

Makyajınızı çıkarmanın bir yolunu arıyorsanız, çift aşamalı temizlikten başka bir seçeneğiniz var. Çift aşamalı temizlik yerine misel su ile makyajınızı çıkarabilir ve ardından su bazlı temizleyici ile yüzünüzü yıkayabilirsiniz.