İdeal bir dünyada, her cinsel ilişki problemsiz bir şekilde ilerlerdi. Maalesef gerçeklikte öyle değil. Çift terapistlerinin karşılaştıkları çeşitli problemler var ve neyse ki bu 12 problemin nasıl çözülebileceğini biliyorlar ve bu da en iyi cinsel hayatı elde etmenize yardımcı olabilir.

Zihnim Düşünmeyi Bırakamıyor

Dr. Julie Bindeman, kadın hastalarının genellikle cinsel ilişki sırasında dikkatlerinin çok dağılmasından şikayet ettiklerini söylüyor. Bu özellikle çocuklu anneler için geçerli çünkü ebeveynlik baskısı cinsel düşüncelere engel olabilir. Başlarda garip gelebilir ancak seksi zamanlamak yardımcı olabilir. Bir şeyin olacağını bildiğinizde kendinizi ona göre ayarlama ihtimaliniz artar. Bunun yanında yeni pozisyonlar ve cinsel oyuncaklar da yardımcı olabilirler.

Erkek Olduğum İçin Sıcakkanlı Olamam

Erkeklerin hissiz, cinsel odaklı robotlar olduklarına dair algılar onlara zarar veriyor. Evlilik danışmanı Gary Brown şöyle diyor: “Çiftlerle konuştuğumda, erkeklerin genelde duygusal olarak ilkel oldukları algısı tarafından rehin tutulduklarını düşündüklerini görüyorum. Pek çoğu aslında yatak odasında ve dışında yakınlık hissetmeyi sevdiklerini ancak bunu nasıl yapacaklarını bilmediklerini söylüyorlar.”

Biraz pozitif güçlendirme ve kendi duygularınızı ona açma yöntemi ile erkeğinizin bu duygunun üstesinden gelmesine yardımcı olabilirsiniz.

Her Zaman Ben Başlatmalıyım

Eğer çiftlerden birisi yeterince ilişki yaşamadıklarını düşünürse kötü duygular ortaya çıkabilirler. Bu nedenle partnerinizin başlatmasını bekleyip de başlatmadığında hayal kırıklığına uğramak yerine, uygun olduğunuzda siz başlatabilirsiniz. Eğer denklemin diğer tarafındaysanız, partnerinizin cinselliği daha sık başlatmasına dair isteklerini arzu edildiğinize yorabilirsiniz ve bu da bağınızı güçlendirir.

Ön Sevişmeye Ne Oldu?

Bunu daha önce duymuş olabilirsiniz. Eğer anın heyecanındaysanız, partnerinizin elini doğru noktalara yönlendirerek daha iyi sonuçlar alabilirsiniz. Eğer konuşmanız gerekiyorsa, XYZ’yi yaptığında çok hoşuma gidiyor diyebilirsiniz. Böylece daha az eleştirel olursunuz ve biraz cesaretlendirirsiniz.

Keşke Daha Tutkulu Olsaydık

Neyse ki bunun eğlenceli bir çözümü var. Her gün, birbirinize birbirinizde takdir ettiğiniz bir şeyi söyleyin. Eğer garip geliyorsa, ilk flört etmeye başladığınızda yaptığınız gibi küçük flörtleşme hareketleri yapın. El ele tutuşun, kollarınızı birbirinize dolayın, birbirinizin omuzlarını okşayın.

Duygusal Bağlantımız Yok

İki kişi de sadece fiziksel boşalma için bir aradaysa sorun yok ancak bir taraf duygusal bağ istiyor ve elde edemiyorsa iş daha zorlu oluyor. Buna boş seks deniliyor ve pek de çekici gelmiyor. Bu duyguyu kovalamak için yatak odası dışında da oynaşmak gerekiyor. Birlikte zaman geçirmek, yeni aktiviteler bulmak bir bağ kurmanıza yardımcı olur ve böylece kendinizi ve partnerinizi memnun etmenin çeşitli yollarını bulabilirsiniz.

Bebek Yapma Baskısı Çok Fazla

Bir çift çocuk yapmaya çalıştığında, erkekler talep üzerine sevişiyormuş gibi hissediyorlar. Bu nedenle yumurtlama zamanı ve spontanlık üzerine biraz çalışmak gerekiyor. İletişim bu noktada önemli. Bazı erkekler döngünüze dair her şeyi bilmek isterken, bazıları detay istemeyebilirler. Ne noktada olursa olsun, sekse tekrar heyecan getirmek gerek. İç çamaşırları giymek, seksi yazılar göndermek gibi şeyler bebek için değil kendiniz için ilişki yaşadığınız hissini güçlendirir.

Partnerim Oral Seks Yapmıyor

Eğer oral seksi seviyorsanız ama partneriniz istemiyorsa, reddedilmiş hissedebilirsiniz. Sonrasında kızabilir ve hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz ve cinsel yakınlaşmaya ilginizi kaybedebilirsiniz. Eğer partneriniz oral seksi pek sevmiyorsa ancak siz seviyorsanız, ondan bunu onu eğlendirecek ve arada bir yapılabilecek bir şey olarak görmesini isteyebilirsiniz. Biraz saygıyla yaklaşırsanız size güzel hissettirmek isteyebilir.

Aile Olmak Cinsel Hayatımızı Bozdu

Uykusuzluk ve stres cinsel hayata zarar verebilse de her şey kaybolmuş demek değildir. Aile olduktan sonra da romantik hayatını sürdürebilenler var. Tatmin olmanıza neyin engel olduğunu ve problemin fiziksel olup olmadığına bir göz atın. Genelde ifade edilmeyen ve karşılanmayan duygusal yakınlık ve bağlarla alakası olur. Gerçek sorunu çözebilmek için bir terapistle konuşabilirsiniz.

Partnerim Beni Cepte Görüyor

Partnerinizin sizi takdir etmemesi birbirinizle bağınıza zarar veriyor ve bu da sorunu arttırıyor. Terapilerde çiftlerin konunun etrafından dolanmak yerine doğrudan konuşmaları sağlanır. Sen şunu yapınca, ben böyle hissediyorum kelimelerini duymaları gerekir. Bu ifadeler partnerin saldırı altında hissetmemesi için önemli.

Erken Boşalıyor

Bu nokta dikkatli olunması gereken bir ifade. Erken boşalma problemine sahip olan hastalar bunu genellikle ilişkinin başlarında yaşıyorlar çünkü muhtemelen ilk defa olmasının gerginliği var. Eğer ilk defa seviştiğinizde olursa, ikinizin de çok üstüne gitmemeniz iyi olabilir. Ancak tekrar olursa, geçmeyen bir problem olabilir. Bu nedenle bir doktora görünmek faydalı olabilir.

Yeterince İlişki Yaşamıyoruz

Bu genelde balayları geçtikten sonra ilişkilerde ortaya çıkan bir sorundur. Daha fazla cinsellik isteyen kişi yoksunluk çekebilir ancak diğer partner bunu fark etmeyebilir. Neyse ki çiftlerin ne kadar cinsellik istediklerini konuşmaları ve orta bir yol bulmaları mümkün. İkinizin de bu işe ayıracağı zamanları belirlemeniz faydalı olabilir. Birbirinizi uyaracak şeyleri denemek de tekrar iyi bir cinsellik yaşamanızı sağlayabilir.