Cildinizi kış aylarında nemli tutma rehberi

 

Kişisel bakım sektörü son dönemlerde yeni bir iddia ile karşı karşıya; Nemlendiriciler nemlendirmiyor.! Nemlendiricilerin işe yaramadığını söylemiyoruz. Ancak işlevleri, cildinize fazladan nem katmak değil, var olan nemi tutmaktır. Eğer kış aylarında yaşanan çeşitli kuruluk problemlerinden şikayetçiyseniz, o zaman “nemi hapsetme” kavramı çatlama, pullanma ve tahriş olmayı engellemede özellikle vazgeçilmez olur. Dr. Patricia Wexler, bu kavramı şöyle açıklıyor: “Zaman içinde, aşırı kuru cilt ve saçtaki nemi korumayı sağlayan bir ortam yaratmak.” Dr. Wexler’inTheCut dergisiyle paylaştığı ve bu kış cildinizin bütün nemini korumasını sağlayacak ipuçlarını, sizlere sunuyoruz.

ilik-dus

 1. Çok sıcak suyla duş almayın. İdeal olan ılık sudur.

 

 1. Duş sürenizi kısa tutun. Dr. Wexler’a göre en iyi duş, “ılık ve kısa” olandır. Avrupa’daki bir gençlik pansiyonunda duş alıyormuş gibi davranmak işe yarayacaktır.

 

 1. Hamamı unutun. Aşırı sıcak cildinizin su kaybetmesine neden olur. Duş almak sizin için kardiyo egzersizi gibi olmalı.

nemlendirici

 1. Nemlendiriciyi cildiniz tam kurumadan sürün. Nemi vücudunuza hapsetme işlemi,duştan çıktıktan 5 dakika sonra başlar. O yüzden cildinizi nemlendirmeyi, zamanı olan bir iş gibi düşünün.

 

 1. Balmumundan yapılan dudak nemlendiricilerinden uzak durun.Dr. Wexler, “Dudaklar, en iyi parafin seramidlerine cevap verir, balmumuna değil.” diyor, çünkü nemli ortamda parafin daha uzun süre kalır.

 

 1. Losyon değil, krem tercih edin. Losyonlarda alkol oranı daha yüksek olduğundan, cildinizi daha fazla kuruturlar.

 

 1. Seramid içeren kremleri kullanın. Herkesin anlayabilmesi için Dr. Wexler, seramidin, cilt hücrelerini bir arada tutan bir “yapıştırıcı” olduğunu, cildi korurken, görüntüsünü muhafaza etmesine de yardım ettiğini belirtiyor. Nem ve suyu birbirine bağladıkları için, seramid içeren ürünleri “müthiş bariyer onarıcıları” olarak adlandırıyor.

 

 1. Yüzünüze sürdüğünüz yağlar cildinizi nemlendirmez. Dr. Wexler, yağların cildinizdeki nemi tuttuğunu ancak, olmayan nemi cildinize hapsedemeyeceğini söylüyor. Yüz için olan yağları verimli bir şekilde kullanmak için, önce bir krem ya da losyonla cildinizi nemlendirip, sonra yağı üstüne uygulamanızı tavsiye ediyor.

 

 1. Yağları üst derinizde kullanın.Dr. Wexler, jojoba ve E vitamini içeren yağları öneriyor.

 

 1. Sabun kullanmayın.Deterjan ve gliserin kullanımını azaltıp,hassas, sabun ve esans içermeyen vücut yıkama ürünlerini tercih edin.

 

 1. Ölü hücrelerden kurtulmanın, nemlendirmeye pek bir faydası yoktur.Cildi pul pul soyma işlemi, ölü derinin atılmasını sağlar ve bu danemlendiricilerin cilde daha iyi işlemesine yardım eder. Ancak nemi cildinize hapsetme konusunda işe yaramazlar.