Cildinizin yorgun görünmesinin nedenleri ve düzeltme yolları

Kendinizi aynada ya da görüntülü aramalarda gördüğünüzde “bitkin” ya da “yorgun” buluyorsanız, haklı olabilirsiniz. Ten rengimizin son zamanlarda biraz donuk görünmesi mümkündür. Bunun nedeni gayet normal olmakla birlikte çok kolay bir çözümü var.

Stres, cildinizi daha mat ve dolayısıyla daha yorgun gösterir. Canlılığı, enerjiyle eşitleriz. Bu nedenle yorgun ya da tükenmiş olduğumuzda cildimiz de donuk ve çökük olur. Peki neden bu bağlantı gerçekleşiyor? Çünkü bunun biyolojik nedeni var: Stres ve cilt sağlığı arasında daha önce çok sayıda araştırma yapıldı. Akneye yatkın kişilerde stres, aknelerin oluşumunu tetikler. Cildi hassas olan kişilerde ise inflamasyona ve kızarıklıklara neden olabilir.

Ve genel olarak stres, cildinizin yorgun görünmesine neden olur. Bunun nedeni ise şudur: Stresin başlaması, vücudun savaş ya da kaç tepkisini tetikler. Vücuttaki dolaşım kalp, beyin ve akciğerler gibi diğer organlara yönlendirildiği zaman kan akışı cildinizden uzaklaşır. Bu meydana geldiğinde ise cildiniz etkili bir şekilde kolajen üretemez. Bu da cildinizin daha az dolgun ve daha az parlak görünmesine neden olur. Vücudun kaynaklarının çoğu, stres ve stresin neden olduğu inflamasyonla savaşmak için kullanıldığından dolayı yüksek stresli durumlarda daha az kolajen üretilir.

Zamanla stres kronik hale gelerek vücutta inflamasyona ve oksidatif strese yol açabilir. Oksidatif stres, kolajen seviyelerimizi daha fazla tüketir ve erken yaşlanmaya katkıda bulunur.

Peki, strese bağlı kolajen kaybında ne yapabilirsiniz?

Deneyebileceğimiz pek çok stres azaltma yöntemi olsa da stresimizi her zaman kontrol edemeyiz. Ancak vücudumuzun kolajen üretimini içeriden etkileyebiliriz.

Bunu yapmanın en etkili yolu ise kolajen takviyeleri kullanmaktır. Hidrolize kolajen ya da kolajen takviyeleri, eklemleri, kasları, kemikleri, bağırsakları ve cildi sağlıklı tutmak için kullanılabilir. Araştırmalar, kolajen ve elastin üretiminin yanı sıra cildin sağlıklı nem seviyelerinin ve ince çizgilerin de desteklendiğini göstermektedir. Takviyeler bunu, cilt hücrelerinizin fibroblastlarını ya da kolajen ve elastin üreten cilt hücresi bölümlerini destekleyerek gerçekleştirir.

Sonuç Olarak

Cildiniz son zamanlarda canlılığınızı kaybettiyse bunun nedeni, stresin kolajen kaybını tetiklemesi ve zamanla kolajen üretiminin yavaşlamasına neden olması olabilir. Amacınız sağlıklı, sıkı ve parlak bir ciltse kolajen seviyelerinizin sağlıklı olması hayati bir önem taşır. Bunu yapmanın en etkili yolu ise takviyeler olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir