Cilt Bakımında Kaçınılması Gereken 6 Bileşen

Eczaneden ya da süpermarketlerden aldığınız her hangi bir nemlendirici, cilt temizleyici, şampuan veya makyaj ürününün güvenli olduğunu sanıyorsanız çok fazla yanılıyorsunuz.

Aslına bakarsanız gıda, ilaç ve kozmetik ürünlerin güvenliğini test etmek, üreticinin sorumluluğundadır. Ayrıca pek çok kozmetik ürünlerin ve bileşenlerin piyasaya sürülmeden önce onaylanması gerekmiyor.

İnsanların cilt bakım ürünlerindeki içerikler hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilmeleri için dünya genelinde etkin olan Çevresel Çalışma Grubu, Skin Deep (cilt altı) veri tabanını oluşturdu. Bu veri tabanı 60 binden fazla ürün içeriyor. Bu ürünlerin içerikleri, onların ne kadar çok tehlike barındırdıkları bilim insanları tarafından kayıt ediliyor.

Avrupa Birliği, cilt bakımı ve kozmetik ürünlerinde 1000’den fazla bileşen kullanımını yasaklamışken, kozmetik üreticilerinin çoğunluğu sadece 11 tanesini yasaklıyor.

Cildiniz vücudunuzun en büyük organı olduğu için cildinizin neyi emebildiği, kabul edebildiği önemlidir. Çevresel Çalışma Grubu; kozmetik ürünlerin güvenliği konusundaki efsaneyi biyolojik gözlem çalışmaları; plastikleştiriciler, paraben koruyucuları, zararlı bitki zehri, sentetik miskler, güneş kremi bileşenleri gibi kozmetik içeriklerinin erkek ve kadın beden ve organlarına yaygın olarak kirletici ilettiğini keşfetti.

Çocuklar için “hipoalerjenik” ya da “doğal” etiketli ürünlerin diğer ürünlerden daha iyi olduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Bu her iki etiket de aslında çok fazla gerçeklik içermiyor.

Kendimizi korumak çok önemli olduğu için ben de hem kendi cildimi hem de sizin cildinizi korumak için işte bu dünya çapındaki veri tabanını inceledim. İşte bu incelemede büyük şirketlerin ürünlerini gördüğümde şaşkınlık yaşadım.

Kullandığınız bir üründe aşağıdaki bileşenler varsa bunlardan kaçının

 1. Oxybenzone (Oksibenzon)

Potansiyel bir hormon dengesi bozucusu olan Oksibenzon genellikle güneş kremi, nemlendirici ve dudak parlatıcılarının içinde bulunuyor.

 1. Phthalates (Ftalatlar)

Uzmanlara göre, laboratuar ortamında yapılan deneylerde bazı ftalat türleri hayvanların üreme sistemlerine zarar veriyor. Araştırmacılar pek çok sayıda kişinin idrar tahlilinde ölçülebilir seviyede ftalat bulunduğunun altını çiziyorlar. Bu kimyasal özellikle de erkeklerin üreme sistemlerine zarar verirken, hamile kadınların da bu ürünlerden uzak durması öneriliyor. Ftalatlar genellikle sabunlar, şampuanlar, ojeler, saç spreyleri, tırnak cilaları ve parfümlerde bulunuyor.

 1. Petrol ürünleri

Petrol ürünleri içeren kozmetik malzemeler; kontak dermatite sebep oluyor, kanserli hücre oluşumunu tetikliyor. Otomobil yakıtları, ısıtma yağları ve kimyasal hammaddeler genellikle maskaralarda ve bazı makyaj malzemelerinde bulunuyor.

 1. Formaldehit

Kanser Araştırmaları Uluslar Arası Ajansı, 2004 yılında formaldehit kanserojen madde olarak ilan edildi. Uzmanlar formaldehitin antiseptik olarak pek çok kişisel bakım ürününe girdiğini belirtiyor. Keratin tedavilerinde, saç düzleştiricilerde, saç şekillendiricilerde bazen az bezen de çok miktarda formaldehit olduğu biliniyor. Özellikle tırnak cilası, kirpik yapıştırıcısı, saç boyaları ve keratinli saç düzleştiriciler kullananlar bu konuda risk altındadır.

 1. Toluen

Toluen genellikle cildin daha pürüzsüz olması için cilt bakım ürünlerinde kullanılıyor. Ancak uzmanlara göre bir kişinin tolueni soluması, üst solunum yollarının, gözlerin, boğazın tahriş olmasına yol açarken, baş dönmesine ve baş ağrısına da sebep oluyor. Bu konudaki çalışmalar; hamilelik döneminde toluen soluyan anne adaylarının çocuklarında işlev bozukluklarının, dikkat eksikliğinin ve bazı gelişimsek anomalilerin göründüğünü gösteriyor. Bu bakımdan toluen içeren kozmetik malzemelerinden ve özellikle de tırnak cilalarından uzak durmak gerekiyor.

 1. Sentetik kokular (fragrance)

Meme Kanseri Birliği’ne göre; kozmetikte kullanılan sentetik kokular, hormonlara zarar veren ftalatlar, sentetik miskler ve etilen oksit gibi 100 kadar madde parfümlerin içinde bulunuyor. Parfümler genellikle kimyasal bir kokteyldir. İşte bu kokteyl genellikle alerjik reaksiyonlara, hormonların parçalanmasına sebep oluyor. Parfüm bileşenleri, etikette gösterildiği sürece tüketiciler bu maddeleri kontrol edebiliyor ve sizin elinizde eğer fragrance içeren bir ürün varsa onu hemen yok etmelisiniz. Ancak kesinlikle içini boşaltmayın, onun suya, toprağa karışmasına izin vermeyin.

Cilt Bakımında Kaçınılması Gereken 6 Bileşen” yazısı için 5 yorum yapıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Dilek dedi ki:

  Çok uyarıcı bir yazı Teşekkürler.

 2. Yasemin dedi ki:

  Ayşe hanım merhaba
  Sizi bir süredir takip etmeye başladım.Yazılarınızı beğenerek izliyorum.Sizin cildinize kullandığınız bakım ürünleri hakkında bilgi verirseniz sevinirim.
  Hoşçakalın?

 3. Seda dedi ki:

  Ayse hanım parfumlerınızı de paylasrsanız çok sewınırım😉

 4. Gül dedi ki:

  Ilk defa bi siteye yorum yaziyorum. Güzel yazilariniz ve emeginiz icin tesekkurler..sevgiler