X
© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Cilt dostu besinler nelerdir?

Cilt dostu besinler nelerdir?

Daha genç, daha dinç ve daha sağlıklı bir cilde sahip olabilmek için genç, yaşlı, kadın, erkek herkes kremler, losyonlar, bakım kürleri almakta, cildine uygulamaktadır. Cildin güzelliği ve yaşlanma etkilerinin azalması için kimi zaman binlerce lira ödeyen kişiler aslında cilt sağlığının içten başladığı gerçeğini biraz göz ardı etmekteler. Elbette ki tüm vücut sağlığında olduğu gibi, cilt sağlığı ve güzelliğinde de en önemli unsur sağlıklı ve doğru besinlerle beslenmektir. İçten doğru beslenen kişilerin ciltleri çok daha sağlıklı, genç ve dinç olur. Bu bağlamda daha genç bir cilde sahip olmak için tüketilmesi gereken besinler aşağıda sebepleriyle birlikte sıralanmıştır.

• Domates

Domatesin içinde bulunan likopen adlı madde, tam anlamıyla bir cilt dostudur. Başta domates olmak üzere, karpuz, pembe greyfurt, kan portakalı gibi meyvelerde bolca bulunan likopen, cildi besler ve canlandırır. Domatesi öncelikle çiğ olarak salatalarda, ardından çorbalarda, yemeklerde ya da salça haline getirerek tüketmeyi alışkanlık haline getirenler cildi içten besleyerek gençliğini koruyabilmekteler.

• Zeytinyağı

Zeytinyağı hem cilde nemlendirici, besleyici olarak, masaj yağı şeklinde uygulandığında hem de yemeklerde, salatalarda bol bol tüketildiğinde cildin tazeliğini korumasına ve cilt kusurlarının hafifletilmesine yardım etmektedir. Doğal sızma zeytinyağı bu anlamda hem mutfakların hem de kozmetik dünyasının vazgeçilmezidir.

• Balık

Cilt dostu besinlerden bahsedildiğinde balık her daim ilk sıralarda kendisine yer bulur. Balık; çok güçlü ve kaliteli bir protein deposudur, fosforik asit açısından zengindir, en kaliteli omega-3 yağ asitleri kaynağıdır. Bu sebeple özellikle de küçük ve yağlı balıkları haftada 2 -3 kez tüketerek cildi beslemek öneriliyor.

• Ispanak

Ispanak, çok kaliteli bir C vitamini ve demir kaynağıdır. Bunun yanında çok güçlü bir Q10 kaynaklarından birisi olması ıspanağı cilt sağlığı ve gençliğinin korunması için çok önemli hale getiriyor. Bu sebeple de cilt uzmanları olarak bol bol ıspanak tüketmeyi ve özellikle de salata şeklinde çiğ olarak tüketmeyi öneriyoruz.

• Yeşil çay ve siyah çay

Sağlık ve anti –aging gibi kavramlardan bahsedildiğinde her zaman akla ilk olarak gelenlerden birisi yeşil çaydır. Ancak söz konusu olan cilt sağlığı ise yeşil çay da çok önemli bir yere sahiptir. Kateşinler ve özellikle de Epigallokateşin bakımından son derece zengin yeşil çayı, çok az bir farkla siyah çay izliyor. Bu bakımdan cilt sağlığı için yeterli kateşin alabilmek için günde 2 bardak yeşil, 1 bardak da siyah çay içmek iyi gelir.

• Balkabağı

Cilt sağlığı denince Beta Karotenden bahsetmemek olmaz elbette. Beta Karoten tam anlamıyla mükemmel bir vitamin kokteylidir ve balkabağının içinde de bolca bulunmaktadır. Bu sebeple daha genç ve güzel bir cilt için balkabağı yemek, ancak bol şekerli balkabağı tatlısı yerine vitamin dolu balkabağı çorbası yapmak çok daha iyi olacaktır. Zira şeker, cilt yaşlanmasını en çok hızlandıran besin maddelerinden birisidir.

• Yumurta


Sağlıklı beslenmenin bir numarası olan yumurta; protein, mineral ve vitaminler bakımından oldukça zengindir. Her sabah bir tane haşlanmış yumurta yiyerek cildi yaşlanma etkilerinden korumak mümkündür.

• Yabanmersini, böğürtlen, kiraz, vişne, çilek, karadut

Berry grubundan olan meyvelerin hepsi capcanlı renkleriyle cildin en sağlıklı ve doğal dostu olarak bilinirler. Bunları yazın taze olarak ya da kışın dondurulmuş olarak tüketmek cilt için çok faydalıdır.

• Su

Su, cildinizin en çok ihtiyaç duyduğu içeceklerin başında gelir ve özellikle de mineral açısından zengin olan sular cildi besler, canlandırır.

• Elma

Sağlıklı bir cilt için her gün 1 tane elmayı kabuklarıyla yemek önerilir. Elmanın içindeki kuversetin ve diğer antioksidan maddeler, vitaminler, mineraller, hatta pektin kesinlikle cilt dostudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir