Eğer partnerinizle yatakta geçirdiğiniz zaman tam olarak istediğiniz gibi değilse, öncelikle oturup biraz düşünmek gerekiyor.

Partnerinizle bir gece randevusu ayarlamak, birbirinizi neden sevdiğinizin farkına varmak ve biraz rahatlamak, libidonuzu uyarmanın bir yöntemi olabilir.

Bu uzmanların cinsel hayatı iyileştirmeye dair anlattıkları doğal yöntemlerden sadece bir tanesi.

Cinsel Problemlerin Ardında Tıbbi Problemler Olabilir

Elbette cinsel hayatınızın kötü olmasının bir sebebi diyabet, tiroid problemleri, kanser, kalp damar problemleri gibi sorunlar olabilir çünkü bunlar cinsel istekte azalmaya yol açarlar. Sinir problemleri, endometriyoz ve diğer problemler ise kadınların ilişki sırasında ağrı çekmelerine yol açabilir. Bazı tansiyon, depresyon, anksiyete ve hatta doğum kontrol ilaçları ise cinsel arzuya sekte vurabilirler.

Bu nedenle cinsel hayatınızı etkileyen belirtiler görüyorsanız ve tedavi olmak istiyorsanız, bir doktor kontrolüne gitmeniz önemli. Ayrıca doktorunuza cinsel hayat üzerindeki etkileri daha az olan bir ilaca geçiş yapmak istediğinizi söyleyebilirsiniz.

Ancak tıbbi bir probleminiz olsa bile, bu durum tatmin edici bir cinsel hayata sahip olmanıza engel olmayabilir. Bu nedenle okumaya devam edin.

Seks İçin Doğru Ruh Haline Girmek Önceliklidir

Bazen daha fazla ve daha iyi bir cinsel ilişki için tek yapmanız gereken zamanınızı boşaltmaktır. Kafanızda yapacağınız binlerce şey varken ve bunları yapacak çok zaman yokken, doğru ruh haline girmek zor olacaktır.

Cinsel ilişkiyi zamanlamak pek romantik görünmeyebilir ancak en önemli planlarınızı takviminize koyarken cinselliği neden koyamayacaksınız ki? En iyisi doğrudan yatağa geçmek yerine önce rahatlatıcı bazı işler için zaman ayırmaktır. Çünkü özellikle kadınların libidolarının harekete geçme öncesinde rahatlamaya ihtiyaçları vardır.

Daha İyi Seks İçin Düşüncelerinizin Farkında Olun

Eğer beyniniz bir sebepten belli bir düşünceye takıldıysa, örneğin ilişki nedeniyle suçluluk hissetmenize yol açıyorsa, bedeninizin fazla yağlı ve çirkin olduğunu düşünmenize sebep oluyorsa, bu duruma engel olmak gerekir. Ortaya çıkan düşünceyi farkedin ve onu daha işe yarar bir düşünceye dönüştürün.

Bu cinsel hayatınızı iyileştirmeye yardımcı olur çünkü daha açık bir yaklaşıma sahip olan insanlar, suçluluk hissetmeden cinselliklerini keşifte daha iyidirler.

Kayganlaştırıcı Kullanmayı Unutmayın

Eğer kayganlaştırıcı kullanırsanız cinsel ilişki daha tatmin edici olabilir çünkü tahriş ve sürtünmeyi, dolayısıyla rahatsızlığı azaltır. Ev yapımı hindistan cevizi yağlarından veya bu iş için hazırlanmış ürünlerden kullanabilirsiniz. Ancak ev yapımı olanları kullanırken lateks kondom kullanmayın çünkü kondomu eritebilirler.

Kayganlaştırıcı ihtiyacınızı partnerinizden saklamayın. Onu cinsel rutininizin bir parçası haline getirin ve bundan keyif alın.

Cinsel Hayatınızı İyileştirmek İçin Hareketli Olun

Sporun kalp ve kaslarınız için faydalarının cinsel hayat için geçerli olmadığını düşünebilirsiniz ancak kan akışı kalp kadar cinsel organlarda da fazladır.

Örneğin iktidarsızlığa sahip olan erkeklerde bu problem bazen spor gibi sağlıklı yaşam tarzı değişimleri ile ortadan kalkar. İktidarsızlık için ilaç kullanması gereken erkeklerde bile sağlıklı bir yaşam sürmenin ciddi etkiler sağladığı görülüyor.

Yeterince Uyuyun

Uyku cinsel arzuyu etkileyen bir diğer yaşam tarzı faktörüdür. Bunun sebeplerinden birisi ise hormon salgılarının bedenin iç saati tarafından kontrol edilmesidir. Bu sayede uyku düzeni, cinsellik ile bağlantılı hormonların ne zaman salgılanacağını da belirlemiş olur.

Hem erkeklerde hem de kadınlarda yorgun hissetmek yatağa libidoyla girseniz bile bu libidonun bir anda düşmesine yol açabilir.

Ayrıca erkeklerde yeterince uyumak testosteron hormonu düzeylerini yükseltebilir. Düşük testosteron cinsel problemlere kapı aralar.

Mindfulness ve Yoga Uygulamalarına Göz Atın

Seksin en büyük mindfulness uygulaması olduğunu düşünebilirsiniz ve aslında orgazm neredeyse tam olarak böyledir ancak orgazma giden yolda aklınıza gelen rastgele düşünceler nedeniyle dikkatiniz dağılabilir.

Dikkatinizi yaptığınız ve hissettiğiniz şeylere vermek tatmini arttırmanın güçlü bir yoludur. 2016 yılında yayınlanan bir çalışmaya göre, anksiyete kaynaklı cinsel problemler yaşayan kadınlar mindfulness uygulamaları sonrasında cinsel tepkilerinde artış yaşamışlar.

Benzer bir şekilde bir beden zihin uygulaması olan yoga da libidonuza yardımcı olabilir. Bir çalışmada 40 kadının her gün bir saat yoga yapması önerilmiş ve sonrasında düzenlenen ankete göre cinsel arzularında, uyarımlarında, ıslanmalarında, orgazmlarında ve genel tatminlerinde artış yaşanırken, ağrılarda azalma olmuş. Yaptıkları yoga duruşları temel duruşlarmış ve bunların pelvik kas tonusunu iyileştirdiğine, kalça eklemlerini rahatlattıklarına, ruh halini iyileştirdiklerine inanılıyor. Nefes egzersizleri ve rahatlama tekniklerinden faydalanmak da katkı sağlayacaktır.

Akupunktur Tedavisine Göz Atın

Antik Çin tıbbı uygulamalarından olan akupunkturda, bedenin stratejik noktalarına bir uygulayıcı tarafından iğneler batırılır ve bunlar cinsel hayatınızda iyileşme sağlayabilirler. Bedeni akupunktur ile dengelemek ve rahatlatmak çok uzun zamandır libidoyu arttırmak için kullanılıyor.

Yüksek ihtimalle aldıkları antidepresanlardan dolayı cinsel problemlere sahip 35 kadın ve erkekle yapılan bir çalışmada, dokuz akupunktur seansı uygulanmış. Sonunda kadınlarda libido artışı yaşanmış, erkeklerde ise ereksiyon, boşalma zamanlamasında ve orgazma ulaşma yeteneğinde iyileşmeler olmuş.

Afrodizyak Bitkilerden Faydalanın

Dünyanın her yanındaki kültürlerde bazı bitkiler afrodizyak etkileri ile biliniyorlar. Bazılarının cinsel organlardaki sinirleri uyardıklarına inanılırken, bazılarının ise cinsel organlara giden kan akışını arttıran nitrik oksit düzeylerinde artış sağladıkları belirtiliyor. Bazıları ise beyin kimyası üzerinde pozitif etkilere sahipler.

Pek çok eczanede cinsel sağlık için iyi olduğu belirtilen bitki ve takviye kombinasyonları satılıyor. L-arginin içeren takviyeler alan kadınlarla yapılan bir çalışmada bu ürünü alan kadınların üçte ikisinin cinsel isteklerinde ve genel cinsel tatminlerinde artış olduğu ortaya çıkmış.

Mastürbasyon Yapın

Kendi kendinize denemeler yapmak ve sizi cinsel olarak neyin tatmin ettiğinin farkında olmak, bu bilgiyi partnerinize aktarmanızı da kolaylaştıracaktır.

Kadınlarda mastürbasyonun başka faydaları da vardır. Vajinal kuruluk ve ağrı problemleri, kendinizi uyarmaya daha fazla vakit ayırmanızla azalabilirler.

Bu nedenle seks terapistleri kadınların orgazma ulaşmak için bir araç olarak mastürbasyonu kullanmalarını öneriyorlar. Uyarımı arttırmak için vibratör de kullanabilirsiniz.