Cinsel ilişki sağlık için iyidir, tansiyonu düşürür, uykuyu iyileştirir, bağışıklık sistemini güçlendirir. Ancak bazı riskleri olduğunu da görmezden gelmemek gerekir.

Aşağıda cinsel ilişkinin 6 tehlikesi ve onlardan kaçınmak için bazı ipuçları var.

Penis Çatlağı

Peniste kemik olmamasına rağmen bir kırık oluşabilir mi? Penis kırığı genelde erekte penisin aniden bükülmesi ve tunica albuginea dokusunda yırtıklar oluşmasından kaynaklanır. Bu doku ereksiyondan sorumlu olan temel bir bölgedir. Yırtıldığında çevre dokulara kan sızar. Penis çatlağı olan erkekler önce bir çatlama sesi duyarlar ve ardından yoğun ağrı, şişkinlik ve peniste morarma meydana gelir.

Bu sakatlanma genellikle agresif mastürbasyon veya çok heyecanlı bir cinsel ilişkide olan erkeklerin başına gelir. Ancak penisin düz ve katı bir yüzeye doğrudan itildiği herhangi bir anda ortaya çıkabilir.

Eğer penis kırığı yaşarsanız, hemen tıbbi yardım almalısınız. Doktor genelde kırığı muayene ile tespit eder. Tedavisi için çoğunlukla cerrahi yöntemler tercih edilir. Tedavi edilmezse iktidarsızlığa ve deformasyona sebep olabilir.

Vajinal Kesik ve Yırtıklar

Cinsel olarak aktif olan kadınlar hayatlarında en az bir defa vajinal kesik ve yırtık yaşarlar. Bunlar cinsel ilişkiyi rahatsız edici ve ağrılı hale getirebilirler ancak genelde çok ciddi değillerdir.

Vajinal kuruluk bu yırtıkların yaygın bir sebebidir. Yeterince uyarılmamaktan kaynaklı da olsa, hormonal değişimler ve stresten de kaynaklansa, vajinal kuruluktan kurtulmanın çeşitli yolları vardır.

 • Kayganlaştırıcılar kullanın: Yatak odanızda bir şişe su bazlı kayganlaştırıcı bulundurun. İçerisinde tahriş edici olabilen gliserin gibi maddelerin olmadığından emin olun.
 • Pozisyon değiştirin: Kadının üstte olduğu pozisyonlar vajinal yırtığı azaltmak için en iyi pozisyonlardır.
 • Ön sevişmeyi unutmayın: İlişkiden önce ön sevişme yaşamak kendi kendinize ıslanmanızı sağlar ve yırtıkları önlemeye yardımcı olur.

Eğer kesikler büyüklerse, kanama durmuyorsa, enfekte oluyorsa, hemen doktora görünün.

İdrar Yolu Enfeksiyonları

Cinsel ilişki kadınlarda yaygın bir idrar yolu enfeksiyonu sebebidir. İlişki sırasında genital bölgede bulunan bakteriler üretraya, mesaneye ve böbreklere bulaşabilir, ağrılı idrar yapma, bel ağrısı, karın ağrısı gibi zührevi hastalık belirtilerine sebep olabilirler. Aşağıdaki ipuçları ile buna engel olabilirsiniz:

 • Seksten önce ve sonra idrarınızı yapın: Bu uygulama üretrayı bakterilerden arındırır ve mesane üzerindeki baskıyı azaltır. Tuvalete her çıktığınızda mesaneyi tamamen boşalttığınızdan emin olun.
 • İlişkiden önce ve sonra, ayrıca rektumla temastan sonra ellerinizi yıkayın.
 • Bol sıvı alın: Sıvı alımını, özellikle de su alımını arttırmak, idrarı seyreltir ve bakterileri atmaya yardımcı olur, ayrıca daha sık idrarınızı yapmanızı sağlar.

Cinsel Baş Ağrıları

Cinsel aktivite kaynaklı baş ağrıları genelde endişe sebebi değildir ancak bazen düşük tansiyon, beyin tümörü, beyin kanaması gibi ciddi sağlık sorunlarının bir işareti olabilir.

Cinsel baş ağrıları hem erkek hem de kadınlarda genelde orgazmdan önce veya orgazm sırasında ortaya çıkarlar veya bazen ardından da oluşabilirler. Bu ağrılar aniden zonklayan türde olabilirler veya ilişki hızlandıkça artan sası bir ağrı türü olabilirler.

Bu tip bir baş ağrısını ilk defa yaşıyorsanız, doktorunuza danışın. Ayrıca boyunda sertleşme, kusma, kafa karışıklığı veya koordinasyon problemleri gibi belirtiler olursa da doktorunuza danışmayı unutmayın.

Kalp Krizi

Yoğun cinsel aktivite, kişinin kalp krizi riskini ilişkiden sonraki bir kaç saat boyunca neredeyse üçe katlar. Kişinin fiziksel olarak çok aktif olmaması bu riski arttırır.

Cinsel ilişki aktif olmayan insanlarda kalp krizini tetikleyebilse de, genelde pek sık olmaz. Aşağıda dikkat edeceğiniz bazı işaretler var.

 • Göğüs ağrısı: Bir kaç dakika sürer, sonra geçer ve tekrar geri döner. Ağrının şiddeti değişir ve göğüs bölgesinde yoğun bir baskı, sıkışma ve doluluk hissedilir.
 • Nefes darlığı: Ağrı ile aynı zamanda veya ağrı oluşmadan hemen önce ortaya çıkar.
 • Düzensiz kalp ritmi veya çok hızlı kalp atışı.
 • Diğer işaretleri arasında yorgunluk, bulantı, mide veya sırt ağrıları, baş dönmesi vardır.

İnme

Cinsel ilişki nadiren inmeye sebep olur ancak bazı risk faktörleri olanlarda daha olasıdır. Özellikle patent foramen ovale adlı kalp kusuruna sahip olanlarda daha yaygındır. Bu kusur belirti veya komplikasyonlara yol açmaz ancak seks sırasında inmeye yol açabilir. İnme ile ilişkisi tam olarak belirgin değildir ama araştırmalar devam ediyorlar. Bu kusura sahip olanların yüzde birinden azı inme geçiriyor. Bazı inme işaretleri şöyle:

 • Konuşma zorluğu, kelimelerin sürçmesi ve konuşamamak.
 • Bir anda ortaya çıkan yoğun baş ağrısı.
 • Bedenin bir yanının zayıf olması veya uyuşması, özellikle aniden geldiğinde.
 • Bedenin bir yanında koordinasyon problemleri.
 • Çift görme veya insanlar ile nesnelere odaklanmakta zorlanma.