Meditasyonun sağlık üzerinde sağladığı faydaları daha önce duymuşsunuzdur. Bilinçli farkındalık ya da mindfulness; stresi ve kaygıyı azaltma, ağrıları ve yorgunluğu azaltma, daha sağlıklı yiyecekler tercih etme, erken yaşlanmayla savaşma ve hatta bağışıklık sistemini destekleme gibi pek çok fayda sağlar.

Ancak meditasyonun faydaları bunlarla sınırlı değil. Çeşitli araştırmalara göre bilinçli farkındalık seks hayatı üzerinde de faydaları olan bir pratik. Bilinçli farkındalık ile cinsellikten aldığınız zevki, özgüveninizi ve tutkunuzu artırabilirsiniz.

Meditasyon ile zihin ve beden bir araya gelir. Meditasyon ile aslında dikkatimizi, konsantrasyonumuzu ve zihnimizi meditasyon sırasında seçtiğimiz konuya odaklarız ve bu da seksin iyi olmasını sağlayan her şeyin zihinde olduğunu söyleyebiliriz.

Peki cinsel meditasyon ne anlama geliyor? Cinsel meditasyonu daha iyi seks ve daha yoğun orgazm için nasıl kullanabilirsiniz?

Cinsel Meditasyon Nedir?

Cinsel meditasyon alanın uzmanları tarafından kullanılan bir terim olmasa da bu terimle genelde bilinçli farkındalık ve meditasyonun sekse uyarlanmasına atıfta bulunulur. Cinsel meditasyonda amaç dikkati cinselliğe getirmektir.

Cinsel meditasyon pek çok farklı şey olabilir: Basit bir şekilde genel bir bilinçli farkındalığa ya da meditasyon pratiğine, seks yaparken daha dikkatli yaklaşmaya, cinsellik ve bilinçli farkındalığı oluşturan şeylere ya da seks sırasında faydalı olabilecek her şeye işaret ediyor olabilir.

Cinsel Meditasyonun Faydaları Nelerdir?

Bilinçli farkındalık ile meditasyon, yatak odasında daha fazla cinsel istekten çok daha fazla zevk almaya kadar pek çok şey elde etmenize yardımcı olabilir. Cinsel meditasyon ile şu faydaları elde edebilirsiniz:

Daha az stresli olursunuz

Seks pek çok insan için streslidir. Özellikle seks sırasında ağrı, güvensizlik ya da iletişim sorunları gibi cinsel sorunlar varsa stres kaçınılmazdır. Seks sırasında her tür endişe stres yaratabilir. Bu da vücudun stres tepkisine yansır.

Vücudun stres tepkisi aktif hale geldiğinde seks için havaya girmek zorlaşır. Bilinçli farkındalık ile parasempatik sinir sisteminizi harekete geçirebilir ve stresinizi doğal olarak azaltabilirsiniz. Bu da stres tepkinizden sorumlu olan sempatik sinir sisteminizin dengelenmesine yardımcı olur. Sonuç olarak anın tadını daha iyi bir şekilde çıkarmaya başlayabilirsiniz.

Ana odaklanırsınız

Yaptığınız şeye odaklanmanız basit bir şey gibi görünse de seks sırasında aklınız kirli bulaşıklara ya da çocuklarınızın ödevlerine gidebilir. Bu nedenle ana odaklanmak her zaman kolay değildir. Meditasyon, zihni odaklama yeteneğidir ve bu konuda pek iyi olduğumuz söylenemez. Meditatif odak ile hislerinizi keskinleştirebilirsiniz.

Öpücük, dokunma veya diğer hislere nasıl odaklanacağınızı öğrenmeniz, seks yaparken anda kalmanıza yardımcı olabilir. Bu sayede seks daha iyi, daha ateşli ve daha şehvetli bir deneyim olabilir. Partnerinizin bacağınızı okşamasına ya da parmaklarınızı boynunuzda gezdirmesine odaklandığınızda daha yoğun bir deneyim yaşayabilirsiniz. Meditasyon beyinde interseptif farkındalıkla bağlantılı olan bölümlerdeki aktiviteyi artırabilir ya da farklı vücut bölümlerinize dair farkındalığınızı da artırabilir.

Cinsel isteğiniz artabilir

Araştırmalara göre bilinçli farkındalık ile cinsel isteğiniz artabilir ve seks yapmaya daha istekli hale gelebilirsiniz. Bilinçli farkındalık uygulamaları yapıyor ve bunu seks hayatınıza uyguluyorsanız, seksi başlatan siz olmaya başlayabilirsiniz.

Tabi ki bir “Om” ile aniden sekse istekli hale gelmeyeceksiniz. Bundan ziyade anda olan bitenlere dikkatinizi vermeniz cinsel isteğinizi artırabilir. İnsanlar bilinçli farkındalık uygulamalarına başladıklarında çok motive oldukları için bu uygulamalara devam etme eğiliminde olur.

Partnerinizle yakınlaşırsınız

Cinsel meditasyon seksin fiziksel yönünden daha fazla zevk almanıza yardımcı olabilir. Ancak seks yalnızca fiziksel bir eylem değildir. Sekste partnerinizle olan yakınlığınız ve bağınız da önemlidir.

Kendinizi ana verirseniz, partnerinizin daha fazla farkında olur ve onla daha anlamlı bir şekilde bağlantı kurarsınız. Örneğin, evde neye ihtiyacınız olduğunu düşünmek yerine partnerinizin varlığına odaklanır ve bu sayede onunla daha da yakınlaşmış olursunuz.

Seksten daha fazla zevk alırsınız

Zihnimizi eğittiğinizde yenilik, heyecan ve genelde romantik ilişkilerin başında deneyimlediğimiz bağı yaratabiliriz. Yani meditasyon ve bilinçli farkındalıkla zihnimizi yeniden eğiterek bir süredir hissetmiyor olabileceğiniz o balayı heyecanını yeniden yaratabilir ve cinsel yaşamımızda yeni bir heyecan duygusu uyandırabiliriz.

Cinsel Meditasyon Nasıl Yapılır?

Cinsel meditasyonu elbette partnerinizle birlikte deneyebilirsiniz. Ancak kendi başınıza da yapabilirsiniz. Cinsel meditasyonu aşağıdaki adımları izleyerek gerçekleştirebilirsiniz:

Basit, günlük bir bilinçli farkındalık pratiğine başlayın

Meditasyon yapmıyorsanız doğrudan cinsel meditasyona başlayamazsınız. Cinsel meditasyon için önce belli kalıplara sahip bilinçli farkındalık pratikleri yapmaya başlamalısınız. Bunun için Calm ve Headspace gibi meditasyon uygulamalarını akıllı cihazlarınıza indirebilirsiniz. Bu sayede nefesinize odaklanma, anda kalma ve vücudunuzdaki hisleri fark etme becerilerinizi geliştirebilirsiniz.

Partnerinizle meditasyon yapın

Bilinçli farkındalık uygulamalarını partnerinizle yapabilirsiniz. Vücudunuzun tepeden tırnağa nasıl hissettiğini zihinsel olarak kontrol ettiğinizde gergin ya da rahat hissettiğiniz bölgeleri fark edin ve bu sırada eşinizle sırt sırta oturmayı ya da vücut taraması yapabilirsiniz. Sonrasında partnerinizle aranızdaki doku, basınç ve sıcaklık farklı gibi seks sırasında da hissedebileceğiniz şeylere odaklanabilirsiniz.

Gözlerinizi açın

Meditasyon sırasında gözlerinizi kapatmanız, görsel alanınızda bulunan dikkat dağıtıcılardan uzaklaşmanızı sağlayabilir. Ancak seks sırasında göz teması kurmazsanız, partnerinizle bağlantı kuramayabilirsiniz. Bu nedenle meditasyon sırasında pencereden dışarı bakmak ya da bir bitkiye bakmak gibi şeylerle gözlerinizi açık tutmaya çalışın. Yatak odasında olmadığınız zamanlar güzel bir şeylere bakmanız, yatak odasında da gözlerinizi açık tutmanıza yardımcı olabilir. O anda başka bir yere çekildiğinizi hissediyorsanız, bulunduğunuz ana geri dönmek adına partnerinizin gözlerine bakmaya çalışın.

Göz teması egzersizleri deneyin

Gün içerisinde sakin bir zamanda partnerinizle yüz yüze oturun ve üç dakika boyunca gözlerinin içine bakın. Kıkırdamanız ya da rahatsız hissetmeniz doğaldır. Ancak konuşmamaya çalışın. Hislerinize odaklanarak, gözleriniz açık öpüşerek egzersizi bir ileri aşamaya taşıyabilirsiniz. Yatak odası dışında birbirinizin gözlerine bakmayı rahat bulmaya başladığınızda yatak odasında da rahatlıkla göz teması kurmaya başlayabilirsiniz.

Seksi şeyler düşünün

Seks sırasında aklınızda başka düşünceler dolandığını hissederseniz, bu düşünceleri seksi şeylerle değiştirmeye çalışın. Bunun için hayal gücünüzü kullanabileceğiniz gibi o anda yaşamakta olduğunuz cinsel deneyime de odaklanabilirsiniz. Zihinsel dikkat dağınıklığı, cinsel isteğin bir numaralı katilidir. Ancak pratik yaparak düşüncelerinizi odaklayabilir ve anı yaşayabilirsiniz.

Seksi yavaş yapmayı deneyin

Daha İyi Bir Cinsel Yaşam için En İyi Karın Egzersizleri
cinsel ilişki

Sosyal medya ve sürekli stres yaratan etkenler arasındayken zihni yavaşlatmak zordur. Bu nedenle seks sırasında yavaş olmayı deneyin. Seks sırasında partnerinizi yavaş, seksi dokunuşlar ile baştan çıkarmaya odaklanın. Zihninizi ve bedeninizi yavaşlatmak yalnızca zihninizi odaklamanızı geliştirmeye yardımcı olmaz. Aynı zamanda meraklılığınızı da geliştirerek sevdiğinizi bilmediğiniz dokunuşları ya da daha önce fark etmediğiniz hisleri fark etmenize yardımcı olur.