Cinsellik hakkında konuşmak pek çok insan için zor olabilir ve cinsel sağlık konusunda konuşmak daha da zor olabilir. Cinsel performans ve düşük libido gibi yatak odası problemleri, normalde doktorla veya terapistinizle yaptığınız konuşmalar için biraz fazla kaçabilirler.

Bu noktada cinsel terapistler söz konusu oluyorlar. Bu bireyler özellikle insan cinselliği ve sağlıklı cinsel davranışlar üzerine odaklanmış olan profesyonellerdir ve rol oynayan tüm psikolojik, fizyolojik ve kültürel faktörleri göz önüne serebilirler ve bu sırada merhametli ve araştırmalara dayalı bir yaklaşım sergilerler. Cinsel terapinin siz ve partneriniz için yardımcı olabileceğini düşünüyor musunuz? Bu konuya dair daha fazla bilgi verdiğimizde kendi kararınızı kendiniz verebilirsiniz.

Cinsel Terapi Nedir, Cinsel Terapist Ne Yapar?

Cinsel terapist, ruh sağlığına ek olarak cinsel terapi konusunda eğitim almış bir sağlık profesyonelidir.

İnsanların cinsel terapist olabilmek için takip edebilecekleri pek çok farklı yol vardır. Bu kişi bir psikolog da olabilir psikiyatrist de olabilir, aile terapisti, doktor veya psikoterapi eğitimi almış başka bir sağlık çalışanı da olabilir. Önemli olan cinsellik, cinsel işlevler, yakınlık ve ilişkilere dair özel eğitimler almış olmasıdır.

Ancak bunlar çok önemli ve geniş kapsamlı konulardır. Kalifiye bir cinsel terapist aşağıdakiler gibi pek çok konuda etkili olacaktır: cinsel istek problemleri, boşalma kaynaklı problemler, orgazm zorluğu, ilişkide ağrı ve çok daha fazlası.

Cinsel Terapist ile Bir Seans Nasıl Olur?

Cinsel terapi konunun ne olduğuna, terapist ve hastanın kim olduğuna göre değişiklik gösterir. Bu nedenle bir seansın nasıl gideceğine dair standart bir cevap vermek zordur. Bu seanslarda olmayacak olan şey ise elbette cinselliktir çünkü cinsel terapi bir konuşma terapisidir.

Çoğu cinsel terapist ilk olarak cinsel geçmişiniz üzerinden bir geçmek ister. Bu nedenle seansa katılmadan önce veya seans sırasında veya her iki anda da sizden bu konularda bilgi ister.

İlk olarak hastanın bir cinsel haritasına ve tercihlerine dair zamana dayalı bir geçmiş gereklidir. Sonrasında şu anda üzerinde konuşmak istedikleri zorluk çıkarak veya şikayet konusu olan konudan bahsetmeleri gerekir.

Hastanın endişesinin biyolojik, psikolojik ve sosyal temelleri olabilir ve cinsel terapist ise bu konuya özel bir tedavi planı oluşturmaya çalışır. Ayrıca bireysel olarak veya çift terapisi şeklinde katılmak da gerekebilir. Bazıları ilk olarak tek gelmenizi isteyebilirler ve sonrasında bir çift terapisine dönüşüm olabilir. Tüm bunlar terapi sürecinin gidişatına bağlıdır.

Cinsel Terapist Genelde Neler Önerir?

Cinsel terapistin verdiği öneriler hastadan hastaya ve durumdan duruma ciddi şekilde değişiklik gösterir.

Birlikte çalıştığınız terapist ve ayrıca ne istediğiniz önemlidir. Bazen bir kaç seans yeterli olurken, bazen yolun sonuna kadar gitmek, uzun vadeli ve derin bir seans süreci geçirmek gerekebilir.

Cinsel terapide ev ödeviniz olması da çok doğaldır. Terapistiniz sizden seanslar arasında bazı görevleri tamamlamanızı talep edebilir ve sonrasında sizin ve ayrıca partnerinizin rapor vermesini talep edebilir. Bu ev ödevleri genelde iletişim egzersizleri veya belli cinsel deneyim aktiviteleri olurlar.

Cinsel Terapist Nasıl Eğitimler Alır?

Maalesef kimin kendisine cinsel terapist diyebileceğine dair çok bir düzenleme yok ve bu nedenle sunulan bilgiler konusunda dikkatli olmalısınız.

Herkes profiline cinsel terapist yazabilir ve bu nedenle iletişime geçtiğiniz terapistin bu alanda doğru ve gerekli eğitimleri aldığından emin olmanız gerekir. Özellikle terapistin psikoterapi eğitimi ve klinik deneyim içeren bir uzmanlık eğitimi aldığından emin olmalısınız. Bunun üzerine alınmış olan cinsel terapi eğitimleri genelde yeterli görülmektedir.

Yakınımda Bir Cinsel Terapist Nasıl Bulabilirim?

Günümüzde sosyal medyanın gelişimi sayesinde cinsel terapistlere ulaşmak hayli kolay oldu. Pek çok terapist hem yerinde hem de uzaktan cinsel terapi hizmeti veriyor. Bu nedenle internet üzerinden bulacağınız terapistlerin konumlarına göz atabilir ve size yakın olup olmadıklarına bakabilirsiniz. İnsanlar genelde bu konuda konuşmaya gönülsüz olurlar ve bu nedenle uzaktan terapi hizmeti pek çok konuda gizliliğinizi korumanıza yardımcı olabilir.