Beklemediğiniz bir anda çocuğunuzun LGBTQ olduğunu duymanız zor bir durum olabilir. Çocuğunuzla olan konuşmanızı dikkatli bir şekilde ele almanız, açık ve destekleyici olmanız, onu koşulsuz sevdiğinizi söylemeniz, durumu çocuğunuz için olabildiğince sorunsuz hale getirmeniz için önemlidir. Çünkü çocuğun kendini ebeveynlerine açması, hayatında oldukça stresli bir dönem geçirmesine neden olabilir.

1. Adım: Kendinizi hazırlayın

Çocuğunuzun LGBTQ olup olmadığı hakkında önceden bir fikriniz ya da hissiniz olabilir. İçinizdeki sesi dinleyin, ancak kesin olup olmadığını bilemeyeceğiniz için bunun doğru olduğunu düşünmeyin. Ancak zihinsel olarak açık ve destekleyici olmaya eğilimli olursanız, çocuğunuz size açıldığında durumu daha kolay kabullenebilirsiniz.

  • Çocuğunuzun eşcinsel olduğundan şüpheleniyorsanız ve onunla aranız iyiyse ona bu duruma yönelik sorular sormayı ve üstüne gitmemeyi deneyebilirsiniz. İlişkinizin dinamiklerine bağlı olarak büyük bir konuşma yapmayı beklemek zorunda değilsiniz.

2. Adım: Konuşun ve aynı zamanda dinleyin

Çocuğunuza karşı açık ve destekleyici olun ve aranızdaki diyaloğun devam etmesini teşvik edin. Onunla tartışmak istediğiniz her şeyi tek seferde konuşamayabilirsiniz, bu tamamen normaldir.

  • Duygularını size açıkça ifade ettiği için çocuğunuzu takdir edin. Özellikle böyle ağır bir konuda konuşmak çok önemlidir.
  • Çocuğunuza duyguları ve güvensizlikleriyle ilgili konuşmak için ihtiyacı olan zamanı verin.
  • Ona hemen kendi görüşünüzden ve fikrinizden bahsetmeyin. Yaşadığı şeyi anlatması için zaman tanıyın.

3. Adım: Olumsuz şeylerden konuşmayın

LGBTQ olmakla ilgili olabilecek sorunlara, risklere veya sorunlara odaklanmaktan kaçının. Bu konuşma siyasi ya da dini inançlarla ilgili değil. Çocuğunuzun kimliğini destekliyorsanız bu çok güzel. Ancak endişeleriniz varsa bunlarla başa çıkmayı ve bunlara uyum sağlamayı öğreneceksiniz. Çocuğunuz size karşı açık ve dürüst davrandığı için onu buna pişman etmeden desteklemeniz en doğru şeydir.

  • Çocuğunuza LGBTQ olduğunda hayatta karşılaşabilecekleri zorbalık, ayrımcılık vb. sorunları anlatmakla başlamayın. Bu durumda olumlu deneyiminiz, olumsuz bir şeye dönüşecektir. Bu da çocuğunuz için kötü bir deneyim olacaktır.
  • Çocuğunuzu bu duygulara sahip olduğu için suçlamayın. Bunun normal olduğunu söyleyin. Üstelik çoğu genç gerçek kimliklerini bulmadan önce kendilerini sorgular. Çocuğunuza onu desteklediğinizi söyleyin.

4. Adım: Durumu klişeleştirmeyin

Birinin LGBTQ olduğunu bilmeniz, o kişinin her yönünü tanımanız anlamına gelmez. Bu yüzden LGBTQ bireylerin belli bir kalıpta olduğunu düşünmek gibi klişe düşüncelerden kaçının.

  • Muhtemelen çocuğunuzu iyi tanıyorsunuzdur. Yaptığınız bu konuşma onun tercihleri, ilgi alanları, hobileri ve beğenileri hakkında bildiklerinizi değiştirmeyecek. Cinsiyet veya yönelim, bir kişinin sadece küçük bir parçasıdır. Cinsel yönelimini açıklamak çok önemli bir şey gibi görünse de çocuğunuz için hissettiğiniz şeyleri değiştirmek zorunda değilsiniz.

5. Adım: Pozitif olun ve sevginizi gösterin

Cinsel yönelimini açıklamak, çocuğunuz için önemli olduğu için duygusal ya da rahatsız edici bir durum olabilir. Bununla ilgili düşünceleriniz ne olursa olsun, çocuğunuzun yaşadığı deneyimi mümkün olduğunca basit hale getirmeye çalışın. Onun üzülmemesi için onu koşulsuz şekilde sevdiğinizi gösterin. Endişeleriniz varsa daha fazla bilgi edinmeye çalışın ve önemsediğinizi ona gösterin.

  • Ailenizin dinamiklerine bağlı olarak bu durumu o kadar ağır karşılamayabilirsiniz. Çocuğunuzun yönelimi sizin için sorun değilse bile onu önemsediğinizi gösterin. Onun endişelerini ve açıklamalarını görmezden gelmeyin ve yalnızca desteğinizi ve sevginizi ifade ederek ona bunun sizin için bir sorun olmadığını gösterin. Bu durumu nasıl karşılayacağınız tamamen aranızdaki dinamiklerin nasıl olduğuna bağlı olsa da bunun sizin için çok önemli bir mesele olmadığını, üzgün olmadığınızı gösterin.

Kaynak: https://www.wikihow.com/React-as-a-Parent-when-Your-Child-Comes-Out-of-the-Closet