Fiziksel yakınlık, romantik ilişkileri arkadaşlıktan öteye taşıması açısından önemlidir. Bazı çiftler, evliliklerinin fiziksel yakınlık kısmında zamanla eksiklik yaşayabilmektedir. Bazı çiftlerde ise seks evliliğin başlarından itibaren yoktur.

Özellikle çocuklar söz konusu olduğunda çiftler arasında cinsel yakınlığın azalması sık karşılaşılan bir durumdur. Ancak ilişkinin önceki dönemlerinde yaşanan cinsellik zamanla tamamen ortadan kaybolduysa ortada bir sorun var demektir.

Evli çiftlerde zaman geçtikçe ilişki bir tür ev arkadaşlığına evrilebilmektedir. Her iki eş bu durumdan memnunsa endişelenmeyi gerektiren bir durum yoktur. Ancak taraflardan biri fiziksel yakınlık ve seks olmaması nedeniyle endişeleniyorsa ortada ele alınması gereken bir sorun vardır.

Evlilikte Cinselliğin Olmamasının Nedenleri

Sağlık sorunlarından yaşam tarzı alışkanlıklarına kadar pek çok şey, evliliklerin sekssiz hale gelmesine neden olabilir. Evlilikte seksin olmamasına neden olan faktörlerden bazıları şunlardır:

Sağlık sorunları

Fiziksel ve ruhsal sağlık sorunları, cinsel istek ve fiziksel yakınlık üzerinde önemli etkilere sahip olabilir. Sağlık sorunları aynı zamanda cinsel uyarılmanın fiziksel olarak gerçekleşmemesine de yol açabilir. Cinsel fonksiyonda ara sıra sorunlar yaşamak normal olabilse de bunlar, evlilikte sorunlara yol açıyorsa bir uzmanla görüşmeniz gerekir.

Cinsel isteklerin uyuşmaması

Herkesin cinsel isteği aynı değildir. Bu nedenle çiftler, farklı zamanlarda sevişmek isteyebilir ve bu da seksin sık gerçekleşmemesine yol açabilir.

Doğum

Doğumdan sonra ne zaman tekrar seks yapılacağına dair belli bir süre olmamakla birlikte genelde dört ila altı hafta kadar beklenmesi önerilir. Bu süre, evlilikte cinsellik açısından önemli bir süre olmamakla birlikte doğumdan sonra ne zaman seks yapılacağı, kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Ayrıca çocuk doğurduktan sonra onunla ilgilenmek, vücutta meydana gelen değişiklikler, yorgunluk ve hormonal değişimler gibi faktörler de cinsel isteğin etkilenmesine yol açabilir.

Stres

Aşırı stres, sağlık açısından zararlıdır ve cinsel isteği etkileyebilmektedir. Stres hormonu olan kortizol, cinsel isteğin azalmasında önemli bir faktördür. Ayrıca stres nedeniyle kendinizi yorgun ve endişeli hissetmeniz de seks için enerjiniz ya da isteğiniz olmamasına yol açabilir.

İletişim sorunları

Partnerinizle çatışıyorsanız, fiziksel yakınlık kurmanız zor olabilir. Bu durumda yalnızca seks yapmak değil, partnerinizle konuşmanız dahi güç olabilir.

Erektil disfonksiyon

Erekte olamamak ya da ereksiyonu sürdürememek, çeşitli nedenlerde kaynaklanabilir. Erektil disfonksiyon yaygın olarak görülen bir sorun olmakla birlikte kişinin kaygı seviyesini, özgüvenini ve öz saygısını etkileyebilir. Erektil disfonksiyon yaşadığını düşünen erkeklerin, altta yatan bir sağlık sorunu olabileceği için bir uzmana başvurmaları gerekir.

Düşük cinsel istek

Hem kadınlarda hem de erkeklerde cinsel istek söz konusu olabilir. Kadınlarda adet döngüsü, hormonlu doğum kontrol hapları, doğum, emzirme ve menopoz gibi faktörler, cinsel isteğin azalmasına yol açabilir.

İlaçların yan etkileri

Bazı ilaçların cinsellik üzerinde yan etkileri olabilir. Bazı alerji ilaçları, antidepresanlar ve yüksek tansiyon ilaçları cinselliği etkileyebilmektedir.

Ruh sağlığı sorunları

Enerji eksikliği, zevk almanın kaybolması ve depresif hissetme gibi şeyler, kişinin sekse ve fiziksel yakınlığa olan ilgisinin azalmasına yol açabilir.

Hayattaki değişiklikler

Hayatta yaşanan değişiklikler ve sorunlar, cinsel istek üzerinde etkili olabilir. Yaşlanma, beden imgesinde sorunlar, sıkıntı, ekonomik sorunlar, yas, işten çıkma ve yorgunluk gibi sorunlar evlilikte seks hayatını etkileyebilir.

Cinselliğin Olmadığı Evlilikte Ne Yapmalı?

İlk olarak evliliğinizde cinselliğin olmamasının ya da az olmasının sizin için bir sorun olup olmadığını sorgulamalısınız. Eşiniz ve sizin için böyle bir evlilik uygunsa ortada bir sorun yok demektir.

Evliliğinizi, diğer insanların evlilikleriyle kıyaslamamalısınız. Evlilikte cinselliği araştırdığınızda eşinizle yeteri kadar seks yapmadığınız fikrine kapılabilirsiniz. Ancak seksin olmadığı evliliklerin sayısı tahmin ettiğinizden daha fazladır.

Bununla birlikte evliliğinizde cinselliğin daha fazla yer almasını istiyorsanız, aşağıdaki önerilerden sizin için uygun olanlarını uygulayabilirsiniz.

Öpüşmeye zaman ayırın

Öpüşmek de seks kadar harikadır. Eşinizle gerçekleştirebileceğiniz en yakın aktivitelerden biri öpüşmektir. On dakika kadar öpüşmeniz, endorfin salgılamanıza ve partnerinizle yakınlaşmanıza katkıda bulunacaktır.

Birlikte yemek yapın

Yemek dahil olmak üzere eşinizle birlikte bir şeyler yapmanız, yakınlaşmanıza yardımcı olacaktır. Yemek yaparken eşinizle öpüşebilir, hatta dans edebilirsiniz. Örneğin, eşiniz kesme tahtasında bir şeyler doğrarken ona arkadan sarılabilir ve boynunu öpebilirsiniz. Bu sayede eşinizle yakınlık kurabilirsiniz.

İletişim kurun

Her ilişkide iletişim eşler arasındaki en önemli şeydir. Eşinizde neyi sevmediğinizi ve neyi sevdiğinizi söylemezseniz, harekete geçmesini bekleyemezsiniz. Örneğin, seks sırasında hoşunuza giden şeyleri eşinize söyleyin. Veya onu yönlendirerek hoşunuza giden şeyleri keşfetmesini sağlayın.

Yardım alın

Evliliğinizde cinselliğin olmamasına neden olan faktöre bağlı olarak bir uzmandan yardım almanız faydalı olabilir. Bu sayede cinsel isteksizliğe neden olan bir sağlık sorunu varsa bunu çözebilirsiniz. Veya terapiden fayda göreceğinizi düşünüyorsanız, çift olarak bir seks terapistine başvurabilir ve cinselliğin gerçekleşmesini engelleyen nedenleri keşfedebilirsiniz. Bu sorunlar üzerinde çalışarak daha güçlü ve daha sağlam bir evliliğe adım atabilirsiniz.