© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Çocuğunuzla iletişimde sihirli cümleler

“Tamam tatlım, sen bilirsin” “Bir tanem, ben senin yanındayım, güvendesin”, “Hayatım, bak bu korkuyu beraber atlatabiliriz”. Konumuz; çocuğunuzla iletişimde sihirli cümleler!

Onu Bir Birey Yerine Koyun

Çocuğunuza “Sen bilirsin” diyor musunuz? Ama, sinirli ya da endişeli bir sesle söylenen “Sen bilirsin” cümlesinden bahsetmiyorum. Sakin ve güvenilir bir sesle söylenmiş bir “Sen bilirsin hayatım” cümlesinden bahsediyorum. Bunu söylediğinizde, ona; “Ben senin yanındayım, aldığın kararlara saygı duyuyorum. Bu kararı sen tek başına alabilirsin ve buna da hakkın var” mesajını vermiş olursunuz. Eğer çocuğunuza “Sen bilirsin” diyemiyorsanız; öncelikle kendinizi bu konuda eğitmeli ve onu bir birey yerine koymayı öğrenmelisiniz.

– “Tatlım sen yapabilirsin”,
– “Ama yapamıyorum anne”,
– “Ben inanıyorum, sen yapabilirsin”.

Bunu ne kadar ifade ediyoruz? Hayatımız genellikle alelacele geçerken, çocukların sorumluluklarını biz üstleniyoruz ve hevesli olduklarında, onların fırsatlarını ellerinden alıyoruz. Daha sonrasında da “Sen yapamıyorsun” diyerek; ayakkabı giymek, kıyafet giymek ya da banyo yapmak gibi pek çok alışkanlığı, onun yerine yapmaya devam ediyoruz.

Halbuki; çocuğunuz bir şeylere hevesle, istekle çaba sarf ettiğinde ya da zorlandığı anlarda, “Sen yapabilirsin” diyerek bir adım geri çekildiğinizde, aslında ona “Şu an zorlanabilirsin ama ben senin yanındayım ve yapabileceğine inanıyorum” mesajını verirsiniz. Dolayısıyla, bir adım geri çekilmeli ve çocuğunuzun hevesli olup yapamadığı o çalışmalara sabır göstermeli ve “Sen yapabilirsin” demelisiniz…

Agresyon Belirtilerinde Ne Yapacaksınız?

“Peki tatlım, sakinleşinceye kadar seni bekliyorum”. En sık yaşanılan sorunlardan biri de; çocuğun ağlama krizlerinde, öfkesinde, tutturmalarında, yani agresyon belirtilerinde ne yapacağını bilememektir. Halbuki, yapmanız gereken şey, sabırla ona eşlik edip, sakinleşinceye kadar beklemeniz.

Böyle anlarda, ona “Sakinleşinceye kadar seni bekliyorum” demeniz yeterlidir. Bu cümlede verdiğiniz mesaj; “Senin öfken beni güçsüzleştirmiyor. Ben sabırlı ve güçlüyüm, bana yaslanabilirsin, bana güvenebilirsin. Senin öfken gayet normal ve bunu birlikte atlatacağız” olacaktır. Kendinize güvenerek ve sakin bir şekilde bunu söylediğiniz, sabırla öfkesi geçinceye kadar beklediğiniz an, aslında bu güveni ve bu mesajı vermiş olursunuz. “Sen sakinleşinceye kadar bekliyorum” cümlesini, sıklıkla değil, bir kez söylemeniz yeterli olacaktır.

Korkularla Baş Ederken Yanında Olduğunuzu Hissettirin

– “Anne ben çok korkuyorum”
– “Ben sana güveniyorum hayatım, bu süreci birlikte atlatacağız, yanındayım”.

Çocuklar çoğu şeyden korkabilirler; çünkü, hayatı keşfetmeye çalışıyorlar. Onların kaygısını arttırabilecek bir anda gelen ve kontrol edemedikleri o kadar çok farklı olay oluyor ki! Ayrıca, hayal güçleri de buna ciddi anlamda destek olmaktadır. Ancak, onun yanında olup, “Sana güveniyorum, bu süreci birlikte atlatacağız” dediğiniz zaman; zaten ona güven veriyor ve ona eşlik ediyor olursunuz. Böylece, korkuyu değersizleştirmeden, onun yanında olmuş olursunuz. Çocuğunuz zaten; bir dayanağa ihtiyacı olduğunda, o süreci anlamlandırmak istediğinde size ihtiyaç duyuyor. Siz de doğru cümleler ve doğru ruh hali ile ona eşlik ederseniz, bütün korkularla baş edebilirsiniz.

Onu Dinlediğinizi Gösterin

“Tatlım seni dinliyorum”. Çocuklarınızın karşısında; anlattıkları şeye karşı, ne kadar hevesle, sabırla, tepki göstermeden ve yalnızca bekleyerek dinliyorsunuz? Çocukların dinlenilmeye ihtiyacı vardır. Bu süreçte; aslında yalnızca meraklı bakışlarınıza, sessiz bekleyişlerinize ve “Seni dinliyorum” gibi basit bir cümleye ihtiyaç duyarlar.

Bu cümle ile; “Senin anlattıklarını eleştirmiyorum, yargılamıyorum, bana anlatabilirsin, bana güvenebilirsin, ben yanındayım” mesajını vermiş olursunuz. Hepimizin hayatında sihirli bir cümle, sihirli bir dokunuş vardır. Çocuklarınızın hayatından da bu cümlelerinizi ve bu dokunuşları eksik etmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir