© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Çocuğunuzun okula alışmasını sağlayacak ipuçları

Çocuğunuz her sabah büyük bir çocuk gibi okula gitmeye başladı. Ancak beklediğiniz neşe yerine pek çok günde, özellikle de Pazartesi günleri ağlamalar, karın ağrıları ve diğer problemler ile karşılaştınız. Okula gitmemek için size numara yapmıyor. Anksiyete bedeni de etkiler ve bu da özellikle çocuklarda midenin rahatsızlanması ile sonuçlanabilir. Fakat endişe etmeyin, çocukların okul başlangıcına adapte olmaları için biraz yardıma ihtiyaç duymaları çok da sıradışı değil. Size yardımcı olacak 12 ipucu aşağıda.

Öğretmeniyle Bağ Kurmasına Yardımcı Olun

Çocukların onları güvende tutacağını düşündükleri yetişkin ile bağ kurma ihtiyaçları vardır. Yani aileleri ile birlikte olmadıkları zaman bağ odaklarını öğretmenleri ile kurmaları gerekli. Yoksa oturup öğrenemeyecek kadar kaygılı olurlar. Eğer çocuğunuzun okula dair pek de iyi hissetmediğini fark ederseniz, hemen öğretmeni ile görüşün. Henüz kendini rahat hissetmediğini öğretmenine anlatın ve böylece çocuğun daha rahat hissetmesi için öğretmeni biraz daha çaba gösterebilir. Deneyimli bir öğretmen bu durumu anlayacaktır ve ona biraz daha fazla dikkat edecektir. Pek çok öğretmen çocuk için özel bir görev hazırlar ve bu görev sırasında daha iyi bağ kurulur.

Diğer Çocuklar ile Bağını Güçlendirin

Çocukların en az bir diğer çocukla bağ kurmuş olarak hissetmeleri gerekir. Çocuğunuzun kimle takıldığını fark edip etmediğini öğretmenine sorun. Çocuğunuza hangi çocukla oynamayı sevdiğini ve onu davet etmek istediğini sorun. Eğer diğer çocuğun davete karşı nasıl tepki vereceği konusunda rahat değilse, çocuğu annesi ile birlikte davet edebilir veya bir akşam yemeği için tüm ailesini çağırabilirsiniz. İlla ki çok özel yemeklere gerek yok çünkü yemeğin sonunda çocuklar evin içinde koşturup duracaklardır. Belki de ailecek görüşmekten de keyif alacaksınız.

Çocuğun Gün İçinde Size Bağlanması İçin Bir Yöntem Oluşturun

Pek çok çocuk için en zoru size hoşçakal demektir. Sarılma gibi bir ayrılık ritüeli geliştirin ve ayrılık sırasında onu sevdiğinizi ve alacağınız saati söyleyin. Pek çok çocuk arkasında ailesinin durmasını sever. Ayrıca cebine küçük bir not koyabilir veya sahilde birlikte taş topladıktan sonra bunlardan birini cebinde bırakabilirsiniz. Eğer yalnız hissederse bu nesneye bakarak sizi yanında hissedebilir.

Endişelerini İfade Etmesine ve Onlarla Başa Çıkabileceğini Anlamasına Yardımcı Olun

Pek çok okul kaygısı yetişkinlerin mantıksız bulduğu endişelerden kaynaklanır ve bunlar arasında onlar okuldayken sizin öleceğiniz veya kaybolacağınıza dair korku da bulunur. Onu rahatsız eden endişeleri ifade etmesi için çocuğunuza destek olun. Empati kurun.

Korkuların başa çıkamayacağımızı düşündüğümüz endişelerden kaynaklandığını unutmayın. Bu nedenle ona sadece güven vermeyin, problem çözme gücünü arttırın. Soruna karşı nasıl bir çözüm bulacağını sorun. Çözümü onun yaratmasını sağlayın ancak bu sırada tüm çocukların birisiyle oturup düşünmek isteyeceğini unutmayın.

Sonrasında ona korkusunun geçmesi ve bir başkasıyla oturup düşünme konusunda nasıl bir çözüm bulacağını hayal kurmasını söyleyin. Odayı sakince gözlemesine ve tanıdık yüzler aramasına, yürümesine ve sizi gördüğüne sevinmesine izin verin. Bu konuşmadaki hedefiniz karşılaştığı herhangi bir durumla başa çıkma konusunda iç kaynaklarından faydalanabilmesi. Tartışmayı endişe ettiği konuyla başarıyla başa çıktığını hayal ederek bitirmeniz önemli.

Korkularını Yatıştırın

Çocuklar neyin tehlikeli olduğu ve neyin olmadığını onaylama konusunda ebeveynlerine danışma konusunda programlanmış gibidirler. Bu nedenle onun endişeleri ile empati kurarken, onun okulda güvenli ve mutlu olacağını ifade etmekten de çekinmeyin. Bu yeni durum nedeniyle biraz kaygılı olmanın tamamen normal olduğunu açıklayın ancak öğretmenine güvenebileceğini söyleyin.

Okula dair kendi pozitif hikayelerinizi anlatın ve daima eve geleceğini söyleyin.

Birbirini seven insanların ayrılmaktan doğal olarak hoşlanmadıklarını söyleyin ancak okulda eğleneceğini, iyi olacağını ve okulun size daima ulaşabileceğini, ayrıca siz orada olmasanız bile onu seveceğinizi belirtin. Her iletişimi güven vererek bitirin. Yani her zaman bir araya geleceğinizi söyleyin. Bu da endişe ederse onun kendine söyleyeceği bir söz olacaktır.

Kaygılarından Ağlayarak Değil Gülerek Kurtulmasını Sağlayın

Kıkırdamak çocukların kaygıyı atma yollarından birisidir ve okula alışmakta zorluk yaşayan çocukların hepsi içlerinde kaygı ve korku hissederler. Ona mümkün olduğunca çok gülmesi için fırsat tanıyın. Eğer her sabah vakit ayırabilirseniz evinizde biraz koşturmaca oynayın veya onu güldürecek şeyler yapın. Böylece okula giderken ayrılığın daha kolay olacağını göreceksiniz. Bunun bir istisnası gıdıklamaktır çünkü gıdıklamak beynin farklı bir bölgesini aktifleştiriyor gibi görünüyor ve hatta stres hormonlarını arttırabiliyor. Bunun yerine onu evde kovalayın veya yastık savaşı yapın.

Bağlı Kalın

Çocuğun gününe yatakta beş dakika sarılma ile başlayın ve dikkatinizin tamamını onu sevmeye verin. Her gün okuldan sonra bir araya geldiğinizde onun gününe dair her şeyi duymak için ona özel vakit ayırın. Gece ışıklar kapandıktan sonra ona sarılın ve güven hissini arttırın.

Neden Endişe Edebileceğine Dair İşaretler İçin Tetikte Olun

Çoğu zaman çocuklar bir kaç haftanın ardından alışırlar. Fakat zaman zaman mutsuzlukları daha ciddi sorunların bir işareti olabilir: okulda zorbalığa uğruyor olabilir, tahtayı göremiyor olabilir, hiç bir şey anlamıyor olabilir ve konuşmaya korkabilir. Gününe dair sakince sorular sorun, dikkatle dinleyin ve anlattığı şeyleri onaylayın ki konuşmaya devam etsin. Okula dair kitapları okuyarak sohbete başlayın. Oyuncak hayvanlar ile biraz kuklacılık oynayın. Kukla okula gitmek istemeyen bir karakter olsun ve neden bu kadar korkmuştur, ona ne diyelim gibi sorular sorun. Eğer konu sizin ortaya çıkarabileceğinizden daha büyük gibi görünüyorsa, öğretmeni arama vakti gelmiştir.

Geçişi Kolaylaştırın

Eğer hoşçakal derken gözleri sulanıyorsa, hoşçakal rutininizi kullanın ve onun iyi olacağını ve onu günün sonunda bekleyeceğinizi söyleyin. Eğer ayrılıkta zorluk çekmeye devam ederse, öğretmenine geçişi kolaylaştırmak için her sabah ona özel bir görev verip veremeyeceğini sorun.

Okuldan Alırken Bir Kaç Dakika Erken Gidin

Bu önemli. Okuldan çıkınca sizi hemen görememesi kaygılarını arttıracaktır.

Evde Daha Küçük Çocukla Geçirilen Zamanı Büyük Olana Önemsiz Gösterin

Eğer küçük olan sizinle evdeyse, büyük olanın evin sıkıcı olduğunu düşünmesini sağlayın ve küçük olanın büyükler için olan okula gitmeye hevesli olduğunu gösterin.

Erken Yatma ve Huzurlu Sabahlar Gibi Bir Ev Rutini Yaratın

Kötü haber vermek istemeyiz ancak sabahları çocuğunuzu uyandırmak zorunda kalıyorsanız, yeterince uyumuyorlar demektir. İyi dinlenmeyen çocukların ayrılık süreciyle başa çıkacak iç kaynakları olmaz ve okul gününde de zorlanırlar. Ayrıca kendiniz de erken yatın ve böylece sabah telaşında daha huzurlu olun ve güne mutlu başlayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir