© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Çocukların potansiyellerini ortaya çıkarması için gerken nitelikler

Her çocuğun kendine has doğal yetenekleri ve gelişim yolu vardır. En tanınmış yetenek araştırmacılarından Francois Gagne, her çocuğun gelişim yolunun benzersiz olduğuna ve yeteneklerle ilgili farklı sonuçlar doğurduğuna inanmaktadır. Özetlemek gerekirse Gagne; geniş bir çerçeveyle bakıldığında, çocuğun kabuğunun içindekileri hediyeler ve yetenekler olarak farklı iki kavram şeklinde açıklamaktadır.

Her çocuk bu dünyaya doğal yetenekler veya hediyelerle geliyor. Bu yetenekler, çocuğun gelişmesinin yapı taşlarıdır:

Entelektüel Gelişim: Mantıksal, sözlü, sayısal, hafıza ile ilgili
Sosyal Gelişim: ikna, liderlik, manipülasyon
Algılama Gelişimi: Görme, işitme, koku, tad, dokunma
Yaratıcılık Gelişimi: Problem çözme, hayal gücü, özgünlük
Motor Kontrolü: Hızlı refleksler, çeviklik, denge, koordinasyon
Kas Gelişimi: Kas gücü, hız, kuvvet

Bir çocuğun doğal yetenekleri uygun bir şekilde yetiştirilirse, tam teşekküllü yetkinliklere veya yeteneklere dönüşürler. Bu gelişme hayat boyu sürecek bir süreçtir ve aşağıdaki gibi öğrenmenin her alanına uygulanabilir:

Akademik Alan: Matematik, edebiyat, bilim vb.
Sanatsal Alan: Yaratıcılık, görsel, yazılı, sözlü
Bilim Alanı: Mühendislik, tıbbi, sosyal
Teknik Alan: İnşaat, imalat, nakliye vb.
Sosyal Hizmetler: Sağlık, eğitim camiası
İşletme Alanı: Yönetim ve koordinasyon
Spor Dalları: Yüzme, koşu, dayanıklılık, çeviklik

Gagne, doğal bir kabiliyetin yetkinlik alanına bağlı olarak birçok farklı şekilde kendini gösterebileceğini de söylemektedir. Bir örnek vermek gerekirse, doğal bir yetenek olan istihbarat; bir bilim adamının keskin akıl yürütmesi, bir işadamının stratejik planlamaları veya bir video oyuncusunun ileriye dönük analizi ile ifade edilebilir.

Yetenek geliştirme, sadece doğal yeteneklere sahip olmaktan çok daha fazlasını gerektirir. Gagne, yetenek gelişimini etkileyen önemli kişisel ve çevresel faktörlerin de bulunduğunu belirtiyor.

Çocukların Potansiyellerini Ortaya Çıkarması İçin Gereken 7 Nitelik Nedir?

1. Uygulama: Burada sürpriz yok! Herhangi bir alanda bir uzman olmak için kasıtlı ve planlanmış olarak binlerce saat süren uygulama gerekir. Çocuklar şunları yapmalıdır:

• Zaman ve enerjilerini harcamalıdır, ebeveynlerinin de parasal destekleriyle.
• Görevine konsantre olmalı ve hatalarını düzeltebilmelidir.
• Zorluklarla karşı karşıya kaldıklarında ve yeniden başlamaları gerektiğinde anlayışla ve esneklikle devam edebilmeli ve yeniden başlayabilmelidir.

2. Yapabilme Gücü ve İnanç: Yetenek; başlangıçta belirsiz potansiyellerden oluşan bir şeyin gelişimi için kişisel gayret ve irade gücü uygulamanın bir sonucudur. Gayret etmek ve yapacağına inanmak kendi potansiyelinin farkına varmasını sağlar. Çocuklar:

• Hedeflerine ulaşabilmek adına; kendi kendini kontrol etmeli ve davranışlarını ve duygularını düzenlemelidir.
• Çalışma ve gelişim giderek zorlaştığında azimli olmalıdır.

3. Merak Etmek: Bu bağlamda, merak her türlü bilgiye açıklıktır. Soruların sorulup cevaplandığı açık bir ev ortamı, öğrenmeyi kolaylaştıran bir merak ve problem çözme hissi geliştirir. Çocuk herşeyi merak etmeli ve sorularının cevaplarını mutlaka almalıdır. Merak eden çocuk gelişim göstermeye uygun çocuktur. Çocuğun merakını köreltmek yapılacak en büyük yanlışlardan biridir.

4. Öğrenmeyi Sevmek: Tüm çocuklar öğrenme sevgisine sahiptir. Onların gerçekte neye ilgi duyduklarını bulabilmeleri gereklidir. Her bilgi ve yetenek gerektiren işle eğlenceli bir şekilde meşgul olurlarsa, neredeyse öğrenemeyecekleri şey yoktur. Destekleyici ve teşvik edici öğretici bilgilerle desteklenen çocuk, giderek daha şey öğrenme açlığı hisseder. Öğrenmeyi sevmeye başlar.

5. Hırs: Hırs; güdülenmek, rekabet gücü ve en iyisi olma arzusudur. Tüm başarılı ve azimli sporcuları en iyi yapan şey nedir? Aslında insanı her gün yatağından çıkaran şey şimdiye kadarkinin en iyisi olma arzusudur. Herkes her gün bir önceki günden daha iyi olma isteğiyle güne başlar. İçten içe bu his değişmez. Kimse kaybetmekten hoşlanmaz. Çocuk gelişme hırsıyla kendi potansiyelinin farkına varabilir.

6. İyi Bir Çevre: İnsanın çevresi ve bulunduğu ortam yetenek kilidini açmanın anahtarıdır. Etkileşim insan olmanın temelinde vardır ve çocuk ister istemez gelişimi sırasında çevresinden etkilenir.


• Akran grubu, öğretmenler, danışmanlar ve antrenörlerin kalitesi çocukların davranışlarını şekillendirmeye yardımcı olur.
• Okullarda öğretim kalitesi kritiktir.
• Ebeveynlerin çocuklarının hayatta başarılı olmasını istemesi, çocukların mükemmelleşmesine yardımcı olur. Ebeveynler hem gereken desteği hem de denetimi sağlamalıdır.

7. Şans: Özellikle genetik ve aile ortamı söz konusu olduğunda, şansın etkisini inkar etmek mümkün değildir. Özellikle erken çocukluk döneminde önemli rol oynarlar. Şans deyince aklınıza farklı şeyler gelmesin. Çocuğun zeka yapısı, gen aktarımı ve kişiliği; aslında yakalayabileceği en büyük şans kendi kimliğidir.

Francois Gagne, 35 yıllık yetenek geliştirme çalışması ve araştırmasından sonra şunu keşfetmiştir: “Mükemmellik yolunda her yolculuk bireyin kendisine özgüdür. Tüm bu maddelerin kombinasyonu, farklı çocuklarda farklı yeteneklerin görünmesini sağlayacaktır.” Her çocuk bir cevherdir, kabuğunun altındaki değeri örselemeden çıkarmak gerekir. Ebeveynler kendi istekleri doğrultusunda yönlendirmemeli ve çocuğun yeteneklerine, kişiliğine uygun alanlara yönelmesine imkan tanımalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir