Çocukların teknoloji ile olan ilişkisi bilgisayar oyunları ya da tabletler olmak zorunda değil. Piyasada çocuklara çeşitli beceriler kazandırırken onları eğlendiren çok sayıda eğitici teknolojik oyuncak mevcut. Oyuncak seçerken çocuğunuzun yaşını ve öğrenmesini istediğiniz belli becerileri göz önünde bulundurmanız gerekir.

Çocuğunuza eğitici teknolojik bir oyuncak seçerken şu noktalara dikkat edebilirsiniz:

Hangi oyuncakların uygun olduğunu anlayın

 1. Çocuğunuzun yaşını göz önünde bulundurun

Eğitici teknolojik oyuncakların hepsi tüm yaşlar için uygun değil. Bu nedenle oyuncak seçerken çocuğunuzun yaşını göz önünde bulundurmanız gerekir. Pek çok oyuncağın kutusunda hangi yaşlara uygun olduğu yazdığı için çocuğunuza uygun oyuncakları seçerken bu uyarıdan faydalanabilirsiniz.

 • Çocuğunuz, daha büyük çocuklar için tasarlanmış oyuncaklarla oynayabilir. Ancak büyük çocuklar için tasarlanan oyuncaklarda bulunan küçük parçalar, küçük çocuklar için boğulma riski yaratabilir.
 • Örneğin, bazı elektronik aletlerde ekranda kullanılması gereken bazı küçük parçalar bulunur. Bunlar, küçük çocuklarda yaralanmaya yol açabilir.
 1. Oyuncağın diline bakın

Oyuncak seçerken küçük parçalar olup olmadığının yanı sıra oyuncakta kullanılan dile de dikkat edin. Küçük çocuklar için tasarlanmış oyuncaklarda daha basit sözcükler seçilirken büyükler için olanlarda daha zor sözcükler vardır.

 • Bu sayede çocuğunuzun oyuncakla oynarken kafasının karışmasını ve eğitici içeriğinin çocuğunuza fazla gelmesini engellemiş olursunuz.
 1. Çocuğunuzun yapacağı aktiviteye karar verin

Eğitici oyuncaklar çok çeşitlidir. Bu yüzden çocuğunuzun öğrenmesi gereken şeye karar vermelisiniz. Oyuncaklardan temel matematik ve hecelemenin yanı sıra yabancı dil ve hatta programlama gibi şeyler öğrenilebilir.

 • Farklı becerilere odaklanan çeşitli oyuncaklar seçerek çocuğunuzun farklı beceriler edinmesine katkıda bulunabilirsiniz.
 1. Çocuğunuzun ilgi alanını düşünün

Oyuncak alırken çocuğunuzun ilgi alanını da düşünün. Çocuğunuzun hem sevdiği hem de bir şeyler öğrenebileceği aktiviteler ya da konulara karşılık gelen oyuncaklar seçin. Bu sayede çocuğunuz ilgisini çeken bir şeyi öğrenecek ve aklında daha fazla bilgi tutacaktır.

 • Örneğin, çocuğunuz müzik seviyorsa ona müzik ya da şarkılar içeren yabancı dilde bir oyuncak alın. Bu, müzik videosu oynatan bir oyuncak olabilir veya dijital içerik ya da müzik CD’leri içeren bir kitap olup dil öğretebilir.
 1. Ürün yorumlarına bakın

Çocuğunuz için oyuncak seçmenin en iyi yollarından bir tanesi, ürün yorumlarını okumaktır. Bu yorumları ebeveynlik ya da teknolojiyle ilgili dergilerden, bloglardan ya da internet sitelerinden bulabilirsiniz. Bu sayede baktığınız oyuncağın çocuğunuzun ihtiyaçlarına yönelik olup olmadığını anlayabilirsiniz.

 • Örneğin, iki robot oyuncağa bakıyor ve hangisini alacağınıza karar veremiyorsunuz. İnternetteki incelemelerde robotlarda hangi özelliklerin iyi olduğunu ve robotun iddia ettiği şeyi başarmada ne kadar başarılı olduğunu okuyabilirsiniz.
 1. Diğer insanlardan öneri alın

Çocuğunuz okulda belli bir konuda eğitim görüyorsa en iyi eğitici teknolojik oyuncağı bulmak için öğretmenine danışabilirsiniz. Veya etrafınızda çocuğu olan arkadaşlarınıza ve akrabalarınıza eğitici oyuncaklar hakkında fikirlerini sorabilirsiniz.

 • Bu sayede çocuğunuzun faydalanabileceği en iyi seçenekleri saptayabilirsiniz.
 • Arkadaşlarınız ve ailenizden aldığınız fikirler, internetten alacağınız fikirlere göre daha kişisel ve çocuğunuzla daha ilgili olacaktır.
 1. Oyuncağın garantisine bakın

Eğitici oyuncaklar ne kadar sağlam olursa olsun kırılabilir. Bu oyuncakların çoğu pahalı olmasa da pahalı oyuncakların garantisini kontrol edin.

 • Örneğin, bazı oyuncaklar 1-2 yıl garantili olup bu süre içerisinde hemen değişim yapılabilmektedir. Yani çocuğunuz oyuncağı kırsa bile yenisiyle değiştirebilirsiniz.
 • Garantiyi kontrol etmek için ürünün kutusunu kontrol edebilir ya da ürünü internetten alıyorsanız, kontrolünü internetten gerçekleştirebilirsiniz.
 1. Oyuncağın akıllı telefona bağlanıp bağlanmayacağına karar verin

Eğitici oyuncakların pek çoğu ek aktiviteler için akıllı telefonlara bağlanabiliyor. Hatta bazı uygulamalar ile akıllı telefonlar eğitici oyuncak haline getirilebiliyor. Oyuncak seçerken bunun akıllı telefona bağlanmasının önemli olup olmadığına karar verin.

 • Örneğin, bazı robotlar akıllı telefonlarla kontrol edilebilmekte ya da telefona bazı aksesuarlar takılarak müzik yapan oyuncaklar elde edilebilmektedir. Diğer pek çok eğitici oyuncakta ise telefona bağlandığında ek oyunlar ve aktiviteler gibi özellikler bulunmaktadır.

Oyuncağınızı seçin

 1. Matematik oyuncaklarına bakın

Pek çok oyuncak, çocukların matematik becerilerini geliştirmeye yöneliktir. Ayrıca bilgisayar ve tablet kullanarak oynanan oyuncaklar da vardır. Çocuk dostu tabletlerde çocukların matematik becerilerini geliştirebilecek sınırsız oyunlar ve uygulamalar bulunuyor.

 • Bu oyuncaklar çocuğunuzun matematik becerileri için puzzle, resim, oyun, şarkı ve başka pek çok aktivite sunar.
 • Pek çok bilgisayarda bulunan programlama, mühendislik, müzik uygulamaları ile eğitici oyuncaklar çocuğunuzun matematik becerilerini geliştirir.
 1. Dil öğreten oyuncaklara bakın

Eğitici teknolojik oyuncaklardan pek çoğu çocuklara dil becerileri kazandırır. Bazı oyuncaklar nasıl kitap okunacağını öğretirken bazıları ise heceleme yoluyla nasıl yazılacağını öğretir.

Çocuğunuza yabancı dil öğreten oyuncaklar da bakabilirsiniz. Çocuklara yabancı dil öğretmek için içerisinde şarkılar ve videolar bulunan pek çok kitap mevcut.

 1. Bilimsel becerileri destekleyen oyuncaklara bakın

Günümüzde kimya setlerinin yerini artık dijital bilimsel oyuncaklar aldı. Çocuklar etraflarındaki mikroskobik dünyayı keşfederken bilgisayarlara veya tabletlere bağlı dijital mikroskopları kullanabilirler. Çocuklara ayrıca çeşitli bilimsel icatlar yapmayı öğrenebilecekleri icat kitleri almak da mümkün.

 • Bilim temelli oyuncaklar aynı zamanda çocuklara bilgisayar, mekanik ve mühendislik becerilerini de öğretiyor.
 1. Bilgisayar, mekanik veya elektronik beceri oyuncaklarına bakın

Bazı oyuncaklar çocuğunuzun temel bilgisayar becerilerini ve programlama becerilerini genç yaşta öğrenmesini sağlar. Küçük bir bilgisayarı Lego benzeri parçalar halinde bir araya getirmeye ve küçük elektronikler yapmak için blokları bir araya getirmeye imkan tanıyan oyuncaklar bulunuyor. Bazı oyuncaklar ise çocukların robot oluşturmasını sağlıyor.

 • Mekanik ve bilgisayar becerileri öğrenmeyi sağlayan oyuncaklar, Lego gibi parçaları bir araya getirmeye ilgi duyan çocuklar için uygundur.
 1. Yaratıcı bir oyuncak deneyin

Eğitici teknolojik oyuncaklar çocuklara sadece okumayı, yazmayı ve matematiği ya da bilgisayar ve elektroniği öğretmez. Çocukların yaratıcı yönlerini keşfetmelerini sağlayan birçok farklı ürün var. Bunlar genellikle matematik ve uzamsal akıl yürütme gibi diğer becerileri içerir.

 • Çocuğunuz farklı uygulamalarla veya küçük bilgisayara bağlanan cihazlarla animasyon oluşturmayı, hatta bilgisayarlara veya telefonlara bağlı elektronik müzik aletleriyle müzik yapmayı deneyebilirler.
 • Diğer yaratıcı uygulamalar, çocuğunuzun animasyon bir şeften yemek yapmayı ve aynı zamanda matematik becerilerini öğrenmesine imkan tanıyabilir.