Çocuklarda Mastürbasyon- Çocuklarda Cinsel Kimlik Gelişimi

 

Düşünün ki; siz ev işleriyle uğraşırken ya da evde zaman geçirirken, çocuğunuz her boş kaldığında cinsel organıyla oynuyor, mastürbasyon yapıyor. Nasıl bir tepki verirdiniz? Konumuz, çocuklarda mastürbasyon…

Çocuklarda mastürbasyon ne zaman başlar?

Aslında bunun, ortalama olarak verebileceğimiz net bir rakamı yoktur. Çocuklarda mastürbasyon; 7.-8. ay gibi erken dönemlerde de, 18. ayda ya da 3 yaştan sonra da görülen bir durumdur. Burada önemli olan; çocuğunuzun mastürbasyona ne zaman başladığı değil, mastürbasyona ne kadar ihtiyaç duyduğu ve ne kadar sıklıkla yaptığıdır. Bu nedenle, çocuğunuzun yaşını gözlemler halde olmanın yanında; hangi sıklıkla ve ne zamanlarda yaptığı çok daha önemlidir.

Çocuklar neden mastürbasyona ihtiyaç duyarlar?

Ortalama 3 yaş ile birlikte, çocukların cinsel kimlik kazanımı yoğun olarak başlar. Bu dönem ile birlikte, çocuğunuzun bütün algısı; kendi bedenine ve kendi cinsel organına dönmeye başlar. Bu nedenle bu dönemde, hem kendi cinsel organını hem de karşı cinsin cinsel organını merak ederler. Sürekli olarak; kaka, çiş ya da pipi, kuku gibi cinsel süreci belli eden sözcüklerle, içlerindeki çatışmayı dışa yansıtırlar.

Bu süreçte; elini, kolunu ya da bacaklarını tanıdığı gibi, kendi cinsel organını da tanımaya ve keşfetmeye başlıyor. Aslında mastürbasyon, bir çocuk için “keşfediş süreci”dir. Bu nedenle, çocuğunuzun haz aldığı bölgeyi keşfetmesiyle birlikte, mastürbasyon süreci de başlar. Sağlıklı bir keşfediş sürecinden bahsedecek olursak; ortalama 3-3.5 yaş ile birlikte, mastürbasyona, çocuğunuzun kendi bedenini keşfetme süreci olarak bakabilirsiniz.

Erken dönemde var olan mastürbasyonla ilgili, anne ve baba olarak kendinize şu soruları sormanızı istiyorum;

• Çocuğunuz erken dönemde ve sıklıkla mastürbasyon yapmaya başladığında, ne zamanlarda yapıyor?
• Çocuğumun ruhsal ve fiziksel ihtiyaçlarını yeterince karşılıyor muyum? (Çocuğunuz kendine doğru dönmeye başlıyorsa; yani hayatla ilgili pek çok beceriyi kazanması gereken dönemde, hevesle yürüyebilmesi, koşabilmesi, her oyuncağı ağzına alması, atması gereken, öğrenebileceği bir dönemdeyken, kendi içine dönüp sürekli mastürbasyon yapıyorsa ya da buna meyilliyse, işte o zaman anne ve baba olarak sizin de aynayı kendinize tutuyor ve şapkayı önünüze alıp düşünmeniz gerekiyor. )

Bir çocuğun mastürbasyon yaptığı nasıl anlaşılır?

Çocuğunuz, tekrar eden ileri-geri ya da dairesel hareketler yapıyorsa, dikkatini çevreden koparıp kendine döndürüyorsa ve hareketleri esnasında terliyorsa, uyarılarınızı fark etmiyorsa ya da almayacak noktadaysa, mastürbasyon yapıyor anlamına gelir.

Çocuğunuz biraz sessizleştiğinde, tekrar eden hareketler yapması, mastürbasyonun bir başlangıcıdır. İlk etapta bunu fark edebilirsiniz; buna hemen mastürbasyon demeyebiliriz. Ancak, bunu bir sinyal olarak algılamanızı öneriyorum; çünkü, çocuğunuzun o sırada yaptığı davranışı bir an önce durdurmak için harekete geçerseniz, aslında o içe dönük olan mastürbasyon sürecine, saplantılı bir şekilde bağlanmasına neden olabilirsiniz.

Bu nedenle, mümkün olduğunca orada; çocuğunuzu bir an önce durdurmak için değil, tam tersine sürecin sonlanması ve davranışı sonlandırması için sabırla geride durmanız gerekiyor. Daha sonra da, bu sorunu çözebilmeniz için bir hareket planı oluşturmanız gerekiyor. Yani; o anda tepki vererek değil, daha sonrasında çözüm yollarını araştıran bir yol izlemeniz gerekiyor.

Mastürbasyon yapan çocuğa yaklaşım nasıl olmalı?

Çocuğunuzun bu tekrarlayan davranışlarını gördüğünüz zaman; mutlaka olaya karşı tepkisiz kalmalı, asla bu davranışa müdahale etmemeli, asla etiketlememeli, asla yargılamamalı, eleştirel yaklaşmamalı ve onu dışlamamalısınız.

Pek çok anne-baba için; çocuk mastürbasyona başladığı anda dikkatini dağıtmak en iyi yol gibi görünür. Ancak, asla bu davranış doğru değildir. Bu nedenle, çocuğun o andaki davranışına engel olmak için, dikkatini asla başka yöne çekmemeli ve kaygıyla yaklaşmamalısınız. Peki, ne yapacaksınız?

Çocuğunuz bu durumun başlangıcından bitinceye; yani kendi dikkatini boşa çıkartıp, sizi duyabilecek seviyeye gelene kadar, siz hayatınıza kaldığınız yerden devam etmelisiniz. Bu davranışa yönelik, hiç bir şekilde sözel ya da davranışsal müdahaleniz olmamalı. Peki, sonrasında çocuğa nasıl yaklaşılmalı?

Öncelikle, çocuğunuzun bu duruma ne sıklıkla ihtiyaç duyduğunu not etmeli ve bu ihtiyaç anlarını minimalize etmeye çalışmalısınız. Örneğin, çocuğunuz televizyon izlediğinde mastürbasyon yapıyorsa ve televizyon süreleri gereğinden fazla uzunsa, çocuğunuzu ekran ile o kadar süre baş başa bırakmamanız gerekiyor. Kendinize; “Çocuğumun gün içindeki ihtiyaçlarını gerçekten karşılıyor muyum?” sorusunu sormanız gerekiyor. Yani; hareket edebilmesi ve hayatın içine katılması için dışarıya çıkması gerekiyor. Örneğin; üç yaştan sonra çocuğunuzun okul sürecine başlıyor olması gerekiyor. Bunlar sizin hayatınızda var mı yok mu?

Çocuğunuzu gerçekten ev içerisinde ne kadar iyi anlıyorsunuz? Çocuğunuzun suyla oynamasına gerçekten izin veriyor musunuz? Ya da oynamak için hamle yaptığında, sürekli durdurup ona engel oluyor musunuz? Onu; “Yaramazlık yapma”, “Otur şuraya”, “ Hiç durmuyorsun” diye sürekli uyarıyor musunuz? Gerçekten bu davranışları göz önünde bulundurarak, çocuğunuzun ihtiyaçlarını karşıladığınızdan emin olmalısınız.

Her ne koşulda olursa olsun (bu şuanki konumuz olan mastürbasyon için de ya da geçirdiği bir öfke krizi için de geçerlidir); sorunun ne olduğu önemli olmaksızın, nasıl yönettiğiniz çok önemlidir. Çocuğunuzun yaşadığı bu zorlukla baş edebilmek için her koşulda sağlam ve dik olmalısınız. Asla onu yargılamamalı ve eleştirmemelisiniz; asla bir başkasına ifşa etmemelisiniz.

Çocuğunuzun yaşadığı bu zorluğu, başka kişilerle paylaşmak ya da akıl almak adı altında paylaşmayın; çünkü, olumlu ya da olumsuz da olsa, çocuğunuzun uyguladığı her davranışın onun mahremiyeti olduğunu önce siz bilmeli ve bir başkasının önüne sohbet konusu olarak sunmamalısınız…

Çocuklarda Mastürbasyon- Çocuklarda Cinsel Kimlik Gelişimi” yazısı için 3 yorum yapıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. kardelen dedi ki:

    BENIM KIZIM 2.5 YASİNDA VE YUZ USTU UZANIP KENDINI KASTIGINI FARKETTIM SON 1 HAFTADIR. VE ÇOK UZULUYORUM 1 HAFTADIR BENDE HAYAT DURDU SANKI BU DURUMU NASIL BITIREBILIRIM ASLNDA BIZ COK ILGILENYORUZ BABASI DA ÇOK ILGLENIR BU DURUM BIRGUN BITER MI GRCKTN

  2. Zuhal dedi ki:

    Engelli bir çocuk için ne yapmali bunu da yazarmisin iz. Dünya da sadece engelsiz çocuklar yok.

  3. Merve dedi ki:

    Kızım 5-6 aylıkken kendini kasmaya başladı ne oldugunu bulamadik o donem 1 yasindan sonra bıraktı 3 yaşında tekrar ara ara yapmaya başladı yer önemli değil onun için toplum içinde de yapıyor kreşte de bu durumdan tabiki rahatsız oluyorum kızımla hep ilgilenirim yanlız bırakmam. Nasıl bırakabilir kendini kasmayı