© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

Tuvalet Alışkanlığının Yaşı Ne Olmalıdır?

Tuvalet alışkanlığı ne zaman başlamalı ? Her çocuğa göre değişir mi ? Mesela 3 yaşına kadar çocuk bir türlü tuvaletini yapmıyorsa ne yapılmalı ? Çocuk hazır değildir. Anne baba tuvalet alışkanlığını kazandırırken çocuğu yeterince gözlemlememiştir. Tuvalet alışkanlığına başlamak için çocuğun kendini hazır hissetmesi lazım. Aslında ortalama 1,5 – 2 yaşla birlikte özelliklede 2 yaş sendromundaki inatlaşmalarda, bezinden sıkılıyor, çıkarmak istiyor, çıplak gezmek istiyor. O çıplak gezmek bir hazırlıktır aslında. Çıplak gezmek istediği dönem 2 yaş dönemidir ama bu tam tamına tuvalet eğitimi o dönemde verilecek demek değildir.

Tuvalet Alışkanlığında Lazımlık Kullanılmalı mıdır?

Çocuklar bizler gibi olma çabası içerisindedir. Bu yüzden çocuklar aynı bizler gibi tuvaletleri kullanmalıdır. Tuvaletler için yapılmış aparatlar var ve bunları alıp kullanabilirsiniz. Çocuğun burada bireyselliği önemlidir. Bana ne kadar az ihtiyaç duyarsa o kadar iyidir. Kendisi çıkacak ve oturacak şekilde apartlar bulunmaktadır. 20 – 30 saniye boyuncu oturacak. Önemli olan kendi başına yapmaya çalışmasıdır. Hemen alkışlayıp bak ne kadar da büyüdün sen tuvalete tuvaletini de yaptın bravo sana diyeceğiz. Eğer tuvaletini yapmıyorsa  çok güzel nasıl oturdun sen diyip motive edeceğiz. Ama kesinlikle 1 – 2 dakika gibi uzun süreler bekletmeyeceğiz.

Tuvalet Eğitimini Ne Zaman Vermeliyiz?

Tuvalet eğitiminin tam belirli bir yaşı yoktur. Kimi çocuk 18 aylıkken bile hazır olabilir kimi çocuk ise 3 yaşında bile hazır olmayabilir. Bu nedenle bizim çocuğu gözlemlememiz gerekir. Acaba saklanıyor mu, perdelerin arkasına, koltukların arkasına saklanarak mı yapıyor, bezden sıkılmaya başladı mı  başlamadı mı, bezi takerken çok sorun yaşanıyor mu ? Bazen ortalama 1 – 1,5 yaşında çocuk bezini taktırırken çok zorluk çekebilir. İtiraz edebilir. Ama burdaki inatlaşmayla bezi istemiyor inatlaşmasını ayırt etmemiz gerekiyor ki hazır olup olmadığını anlayabilelim. Eğer kaka zamanlarını belirleyebiliyorlarsa ön hazırlığı yapmak için çocuğun bezini çıkartıp biraz kilotla gezmeleri lazım. 10 – 15 dakika yeterlidir. Sonra kakasını tuvalete bırakması gerekiyor. Sifonu çocuğun çekmesini istemeleri gerekiyor. Çocuk kendi kakası ve çişiyle barışması lazım. Çünkü ilk defa kendi bedeninden ayrışıyor. Korkabiliyorlar, endişe edebiliyorlar. Bu nedenle ilk hazırlık sürecinde bezin değişiminde her seferinde tuvalete  oturtmanız gerekir. Burdaki süreyi biz zorla yaparsak çocuğu daha da korkabilir. Bu nedenle biz sunacağız oturmak istiyorsa oturacaktır.

Tuvalet Eğitiminde Ekran Olmamalı!

Elinde tablet, telefon gibi cihaz bulunan çocuklar dikkatini tuvalete veremez. Dikkati tamamen o esnada ekranda olur. Biz onu orada bekletip tesadüfen başarılı olmasını istiyoruz. Ama uzun süreli bekletme çocuğun oraya karşı inancını yavaş yavaş azaltmaya başlıyor. Yani ben o kadarda başarılı olamayabilirim yada şuanda ne yaptığımın bile farkında değilim. Hani yemek yerken çocuklarınızı ekran karşısına oturtmayın ne yediklerinin farkına bile varmıyorlar diyoruz. Aynı şey tuvalet içince geçerli. Çünkü tuvalette oturma süresi 30 saniye 1 dakika olmalıdır.

Tuvalet Eğitiminde Sabır Çok Önemli!

Çocuklar altını ıslatabilirler. Ufak kazalarda olabilir bu süreçte. Mesela bizim tahammülümüz nerede bitiyor ? Mesela çok güzel hazırlamışız çocuğu dışarı çıkacağız o esnada çocuk altını ıslatabiliyor. Yetişmemiz gerken bir yer var. Haliyle çok ecele ediyoruz. Burda çocuğumuza bu öfkeyi yansıtmamamız lazım. Yani ne yaptın sen tepkisini asla vermemek lazım. Bunun yerine olabilir çocuğum, gel birlikte temizleyelim, hatta sen kendin temizle gibi cümleler kurmalıyız. Yani bizim burdaki yansıttığımız öfke çocuğun aslında çocuğun tuvalet eğitimine olumsuz yansıyacaktır. Yani sen başaramıyorsun, sen tutamıyorsun diyoruz aslında.

Çocuğum Tuvaletten Korkuyor

Çocuğun tuvalet korkusunu yenmesi için onu cesaretlendirmemiz gerekiyor. Yapması gerkeni sürekli direktif olarak başında söyleyerek değil, biraz onu sakinleştirebilmemiz lazım ki önce korkusu, kaygısı azalsın. Yani  “annem beni anlıyor, çok güzel şimdi ben bununla baş edebilir miyim acaba” diye düşünmesini sağlamamız lazım. “Ben senin yanındayım oğlum korkma” hissini yaşatmalıyız. İlk etapta tuvaletin içerisine mutlaka anne girmelidir ve arkasını dönmelidir. “ Ben sana güveniyorum, sen yaptın, bravo sana, aferin ne kadar cesursun” diye cesaretlendirerek adım adım anne tuvaletin dışına doğru çıkmaya çalışsın. Böylelikle alışkanlık kazanmış olacaktır.

Engelli Çocuklarda Tuvalet Eğitimi İçin İpuçları

Burda çocuk özel bir şekilde değerlendirilmelidir. Bazen normal gelişim gösteren çocuğa yapıldığı gibi bir sistem uygulanabilir. Bazende özel bir program uygulanması gerekebilir. Burada önemli olan çocuğu değerlendirmektir. Yürümeye başlamamış bir çocuğa tuvalet alışkanlığı için erken olabilir. Bir pedagogdan yardım alın. Tuvalet eğitimi çok önemli bir meseledir. O yüzden değerlendirerek ilerlemeniz gerekir.

Tuvalet Alışkanlığı İçin Çocuğunuzu Gözlemleyin!

Tuvalet eğitiminde aslında çocuk sinyalleri bize veriyor. Koltuğun arkasına saklanıp tuvaletini yaptığını, bezinden rahatsız olduğu, bezini taktırmak istemediği zamanları düşünün. Biz bu sinyalleri doğru bir şekilde alamazsak çocuğu doğru bir şekilde yönlendiremezsek tuvalet alışkanlığında bazı sorunlar yaşayabiliyoruz.  Ama mümkün olduğunca çocuk artık gizlenmeye başladığında orada onu istila etmememiz gerekiyor. Yani sürekli ne yapıyorsun demememiz lazım. Yavaş yavaş tuvalette bezini değiştirebilirsiniz. Oranın mahrem bir bölge olduğunu artık bir aşama sonra çocuğun tuvaletini tuvalette yapabileceğinin mesajını verebilirsiniz. Her bez çıkarttığınızda çocuğu tuvalete oturtabilirsiniz. Ama bunu keyifle yapmanız gerekir. Korkutarak zorlayarak asla olmamalı. Çocuk istemiyorsa mutlaka “ tamam, peki sen bilirsin, şimdi tekrar bezini bağlayabiliriz istersen” gibi cümleler kurmalıyız. Çocuğun bezini herkes değiştirmemeli. 1 yada 2 kişi değiştirmeli. Çocuğun bezi her yerde değiştirilmemeli. Tuvalet alışkanlığını kazanma esnasında mutlaka çocuğa bir düzenle öğretilmelidir. Beze veda edildikten sonra artık geri dönüş olmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir