Çok beğendiğim 5 Spiritüel film daha

Herkese merhaba! Daha önce paylaştığım spiritüel filmler listemi çok beğendiniz. Ben de sizlerle, çok beğendiğim ve mutlaka izlemenizi önerdiğim diğer spiritüel filmleri paylaşmaya karar verdim. İşte, çok beğendiğim 5 spiritüel film!

Unity

Yüzlerce ünlünün seslendirdiği ve yedi seneden fazla bir zamanda çekilmiş bir film. Film, aslında şunu anlatıyor: “İnsanlık modernleştikçe, neden vahşileşiyor ve ilkelleşiyor? Biz, teknolojiden bilime, dinden sanata, her anlamda ilerlediğimizi zannederken birbirimizden kopuyoruz. Dünya üzerinde yok edişten var edişe nasıl bir süreçte geçebiliriz? Ayrılmadan birleşmeye nasıl geçebiliriz?” i anlatan muhteşem bir belgesel.

Hepimizin birbirinden bu kadar ayrıştığı, teklikte olduğu, halbuki birliğe geçmemiz gereken ve buna ihtiyaç duyduğumuz bir dönemde, hepinize izlemenizi, ailece izlemenizi, anlayabilecek yaştaki çocuklara, herkese izletmenizi özellikle önerdiğim muhteşem bir film.

The Prophet

Beni çok etkileyen, Lübnan’lı bir düşünür, felsefeci, şair, yazar Halil Cibran’ın Ermiş isimli ölümsüz eserinden adaptasyon, muazzam bir animasyon filmi. Bu arada kitabı da, özellikle Aytunç Altındal’ın tercümesi ile size öneriyorum, inanılmaz güzel çevirmiş, beni de çok etkileyen bir kitaptı.

Bu kitabın bir animasyon filmi. İnanılmaz güzel bir animasyon filmi. Çocuklarınızla birlikte izleyeceğiniz Ermiş filmini mutlaka izleyin. Ben de, kızımla birlikte bir solukta izledim. İnternette var, bulabilirseniz, kolaylıkla izleyebilirsiniz.

Şimdi’nin Gücü

Yine, bir kitaptan adaptasyon. Siz, onu Şimdi’nin Gücü ile tanıdınız. Binlerce insanın kalbine erişti. Kendi kişisel aydınlanması ile, aslında modern zamanın Budha’sı dediğimiz Eckhart Tolle’nin bir çocuk kitabından alıntı. Bu çocuk kitabını, çocuklarınıza bir kitap önerisi olarak da daha önce paylaşmıştım; Milton’un Sırrı.

Milton’un Sırrı, okulda korkuyu öğrenen bir çocukla dedesi arasında geçen diyaloglardan oluşuyor. Bu filmi de çok beğendim, 2016 yılında çekilmiş bir film. Bir çocuk filmi gibi görünse de, yetişkin olarak bana da, hayatta ne kadar gereksiz şeylerden korktuğumu ve neleri gözümde büyüttüğümü hatırlatıcı, güzel bir spiritüel film olarak listemde üçüncü sırada yer alıyor.

Küçük Prens

Spiritüel filmler dedik ama bu filmleri, biraz daha çocuk kalbine yakın filmlerden seçtim. Çok ağır, sizi zorlayacak filmler değil; dudaklarınızda gülümseme bırakacak, kalplerinizi ısıtacak filmler. Ki bunlardan en önemlisi, çocukluğumda okuduğum ilk kitap ve çocuk olarak sahip olduğum ilk kitap olan Küçük Prens.

Antoine De Saint-Exupery’nin dünyaca ünlü eseri Küçük Prens, hepimize çok farklı yerlerden dokundu. Küçük Prens, sayısız kereler sinemaya uyarlandı. Son animasyonu oldukça başarılı, ben de çok beğendim. Bu nedenle, Küçük Prens’i spiritüel filmler listeme ekledim. Çünkü, ben arka arkaya, devamlı bir şekilde çocuklarımızla birlikte izleyebileceğiniz bir film olduğunu düşünüyorum. Ondan, hala hepimizin alacağı çok ders var diye düşünüyorum.

The Amazing You

Son filmim, biraz daha yetişkinlere göre bir film. Neden burada olduğunu sorgulayan, “Ben kimim, insanlık nerede, benim hayat amacım nerede?” gibi soruların cevabını düşünenlerdenseniz; biraz aydınlanma peşinde, biraz daha sorgulama peşinde, biraz daha uyanışta birisiniz demektir.

Spiritüel dünyanın liderlerinden kuantum fizikçilerine, konusunda çok başarılı iş adamlarından sanatçılara kadar, pek çok ünlü ismin içerisinde konuşmacı olarak yer aldığı harika bir belgesel. Muhteşem Sen adlı belgeseli öneriyorum.

2000’li yılların başından beri pek çok kişisel gelişim, aslında biraz daha kuantum fiziğini de ele aldıkları daha teknik filmler çekiliyor. The Amazing You da bunlardan bir tanesi. İnternetten bulabilirsiniz, Türkçe altyazılı olarak da bulabilirsiniz. Güzel bir film, çok kafa açıcı bir film olduğunu düşünüyorum. O yüzden, bu filmi de 5 filmlik spiritüel filmler listeme ekledim.

Bende filmler bol. Gelecek konularda, sizlerle pek çok spiritüel film önerilerimi yine paylaşıyor olacağım. Sizin de izlediğiniz ve benim de izlememi önerdiğiniz filmler varsa, yorum kısmına yazabilirsiniz. Ben de izlemekten ve önermekten memnun olurum. Bugünlük benden bu kadar, umarım listemi beğendiniz. Hoşça kalın!

Çok beğendiğim 5 Spiritüel film daha” yazısı için 2 yorum yapıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Şükran Berksoy dedi ki:

    Özellikle film tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. Çok güzel ve insana anlam katan filmler.

  2. MÜGE dedi ki:

    Az önce Milton’un Sırrı filmini izledim… Filmin sonunda yüzümde kocaman bir gülümseme belirdi…Şimdinin gücü sözünü daha iyi algıladım.. bir senedir mantra meditasyonu yapan ve kendisindeki değişimi ve bununla beraber gelen değişimleri birebir yaşayan ve aynı zamanda anksiyete tedavisi gören bir insan olarak bana gerçekten güzel bir parça daha kattı..sevgiler