Ev hayvanlarımızla kurduğumuz bağlar çok güçlüler. Onların bize olan sevgisi çok sağlam ve en kötü günlerimizde bile bize iyi hissettirebiliyorlar. Bu nedenle evladımız gibi gördüğümüz hayvanımızın kaybı gercekten  çok daha zor.

Yazdıklarımızı okuyarak böylesi yıkıcı bir kayıpla nasıl başa çıkabileceğiniz ve hayvan ilişkilerinin gücü hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Ev Hayvanları ile İlişkinin Gücü

Ev hayvanlarımız ile ilişkimiz, tüm yaşamımız boyunca en güçlüsü. Onlar bize şunları sunuyorlar:

 • ciddi duygusal destek
 • zihin sağlığına fayda
 • şaşmaz bir arkadaşlık
 • çocuklarımız ve diğer aile üyeleri için sevgi

Ev Hayvanının Kaybında Kederlenme

Sevilen bir hayvanın kaybı çok zorlu olabilir. Ayrıca ailenizdeki çocuklar için de çok hassas bir durum. Ev hayvanınız öldüğü zaman aşağıdaki adımları dikkate alın:

 • Küçük çocuklarınıza onun kaybını anlayacakları şekilde anlatın: Ölüm yaşamın maalesef doğal bir parçası ve bu nedenle çocuğunuza karşı dürüst olmanız önemli. Çocuğunuzun duygularını korumak için sadece gittiğini söyleme isteğiniz olabilir ancak bu uzun vadede daha fazla acı, suçluluk ve kafa karışıklığı yaratacaktır. Çocuğunuzun duyguları için dürüst ama nazik olun ve hayvanın kaybının sizi de ne kadar incittiğini söyleyin.
 • Ailenize ve kendinize keder için zaman verin: Ev hayvanının kaybı travmatik bir zaman olabilir. Aileniz ve sizin hayatınıza devam etmenizi beklemek için bir sebep yok. Ailenize kederleri için istedikleri kadar zaman verin ve gerekliyse yardım alın.
 • Duygularınızı ifade etmek için yer bırakın: Ev hayvanınızı kaybetmek sizi üzecektir. Umutsuzluk, suçluluk ve diğer duygular da yaşamdaki bu yeni gerçeklik karşısında ortaya çıkabilirler. Güçlü kalmaya uğraşıp duygularınızı gözardı etmek yerine, kendinize onları ifade etme izni verin. Bu dönemde günlük tutmak faydalı olabilir.
 • Cenazesini düzenleyin: Cenaze veya başka türlü bir anma olsa da, hayvanınızın anısını onurlandırmak size ve ailenize bir elveda fırsatı verecektir. Mümkünse çocuklarınızı da buna dahil edin ve bir kaç şey söylemelerine izin verin.
 • Diğer ev hayvanlarınıza dikkat edin: Eğer başka ev hayvanınız varsa, onlar da dostlarının ölümüne üzülebilirler. Tembellik, iştah kaybı veya normal aktivitelere ilgi kaybı yaşayabilirler. Onların beslenme takvimlerini sürdürmek ve fazladan sevgi vermek önemli.
 • Destek alın: Arkadaş ve akrabalarınızla bağlantı kurmak hayvanınızın kaybından sonra ortaya çıkan duygusal sağlığınızı etkileyebilir. Ulaşmaktan çekinmeyin çünkü onların hislerinizi dinlemeleri bunları daha kolay atlatmanızı sağlar.
 • Destek grubu bulun: Veterinerinize veya barınaklara çevredeki ev hayvanı gruplarını sorun. Bu tip buluşmalar kaybınızı anlayabilecek insanlarla bir araya gelmenize yardımcı olurlar.
 • Bir terapistle konuşun: Bir terapist veya psikoterapist duygularınızı anlamanızı sağlayabilir ve bu kayıp ile başa çıkmanızı kolaylaştırabilir. Bu tip bir destek özellikle depresyon vakalarında yardımcıdır. Bazı uzmanlar ergenler ve çocuklar ile çalışma konusunda iyi oluyorlar ve küçük çocuklarınızın duygularına da katkıda bulunabilirler.

Kayıptan Sonra Devam Etmek

Ev hayvanınızın ölümünden sonra iyileşmek için ilk keder sürecinden öteye geçmenizi sağlayacak bir kaç adım var. Aşağıdaki adımlar zaman geçtikçe bununla başa çıkmanızı kolaylaştıracaktır:

 • Bir anı kitabı yaratın: Telefonunuzda, sosyal medya sayfalarınızda veya bilgisayarınızda hayvanınızın pek çok fotoğrafı olacaktır. Ancak elde tutulabilir bir anı ve fotoğraf albümü dijital şeylerden daha rahatlatıcı olabilir. Ayrıca kitabı bir araya getirme işi de onunla olan anılarınızı özümsemenizi sağlar ve sağlıklı bir kapanış yapmanızı kolaylaştırabilir.
 • Diğer hayvanlara yardımcı olun: Yerel bir barınağa yardımcı olmak veya hayvan derneklerine katkıda bulunmak size iyi hissettirebilir ve ev hayvanınızın adına yaparsanız bir amaç hissi de verebilir. Hayvan organizasyonları daima yardım arıyorlar ve bunlar arasında köpek yürütme, kedi sevme, temizlik, yönetim işleri ve daha fazlası bulunuyor. Eğer zaman ayıramıyorsanız malzeme bile alabilirsiniz.
 • Kendinize bakın: Hayvanınızın kaybının ardından uzun vadede kişisel bakımınıza devam etmeniz önemli. Spor yapmaya ve sağlıklı beslenmeye dikkat edin. Her gün stres atıcı aktivitelere biraz zaman ayırın. Meditasyon veya kitap okumak olabilir.
 • Profesyonel destek almaktan korkmayın: Üzüntü, keder ve acı danışmanları yaşamdaki büyük kayıplarla başa çıkmanızı kolaylaştırmak için eğitilmişlerdir ve ev hayvanları da buna dahil. Hayvan kayıplarında uzman bir psikoterapist ile görüşün, onlar size uzun vadede başa çıkabilmeniz için bir aksiyon planı yaratma konusunda yardımcı olabilirler.

Yeni Bir Hayvanı Alma Zamanını Nasıl Bileceksiniz?

İlk başta keder ve diğer negatif duyguları yeni bir hayvan alarak ve eskisinin yerine koyarak silmenin iyi bir fikir olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak büyük bir kaybın ardından hemen yeni bir hayvan almanız önerilmiyor çünkü kendinize, ailenize ve diğer hayvanlarınıza yas tutmaları için yeteri kadar zaman ve alan bırakmazsınız.

Bazıları için bu aylar sürebilir. Bazılarının yıllara da ihtiyacı olabilir. Unutmayın ki hayvanın ölümünün üzerinden gelmeniz için belli bir zaman yok ve hiç bir zaman üstesinden gelemeyebilirsiniz ve bu normaldir. Zaman içerisinde eve yeni bir hayvan almanın doğru zamanı olduğunda anlayacaksınız. Bu aceleye gelmemesi gereken büyük bir karar.

Sonuç Olarak

Ev hayvanının ölmesi insan bir arkadaşı veya aile bireyini kaybetmek kadar kalp kırıcı olabilir. Ev hayvanınızın arkadaşlığı ve bağlılığı özel ve eşsiz, bu nedenle kaybınızla başa çıkmaktaki zorluğunuz anlaşılabilir. Ancak diğer kayıplarda olduğu gibi, onun kaybı zaman içerisinde daha kolay hale gelir. Önemli olan şey kendinize dikkat etmek ve yas sürecinin kendini tamamlamasını beklemek ve aynı zamanda hayvanınızın özel sevgisini onurlandırmak.