© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre coronavirüs hakkında 12 efsane

Coronavirüs küresel çapta yayılımına devam ederken, ona dair pek çok yanlış bilgi de maalesef yayılmaya devam ediyor. Bu aşırı yayılmacı ve bazen ölümcül olan Wuhan kaynaklı virüs hakkında öğrenilecek hala çok şey olsa da, nasıl yayıldığı ve önlenebileceğine dair bildiğimiz pek çok şey de mevcut.

Yine de bu bilgiler ona dair efsanelerin ortalıkta dolaşmasına engel olamadılar. Neyse ki Dünya Sağlık Örgütü tüm bu yanlış bilgileri düzeltmek için bazı bilgiler yayınladı. Bu nedenle COVID-19 hastalığına dair bilmeniz gereken şeyleri bir araya getirdik.

El Kurutma Cihazı Yeni Coronavirüsü Öldürebilir

Hayır. Dünya Sağlık Örgütüne (DSÖ) göre, el kurutma cihazları coronavirüse karşı etkili değiller. Bunun yerine kendinizi virüsten korumak için ellerinizi sık sık yıkayın veya onları alkol bazlı bir ürünle temizleyin, sonrasında kağıt havlu ile kurulayın veya sıcak bir el kurutma cihazıyla kurutun.

Ultraviyole Dezenfeksiyon Lambası Yeni Coronavirüsü Öldürebilir

Evet, hastanelerin UV ışınlarını bazı yüzeylerdeki mikropları öldürmek için kullandıkları bir gerçek ve bunlar bazı odalar ile laboratuvarlarda kullanılıyorlar ancak DSÖ’ye göre UV lambaları asla el ve cildi temizlemek için kullanılmamalı çünkü deriyi tahriş edebiliyorlar.

Termal Kameralar Coronavirüs Kapmış Kişileri Tespit Etmekte Etkilidirler

Bunun iki özelliği var: Termal kamera ateşi olanları tespit edebilseler de, henüz coronavirüs enfeksiyonunun belirtilerini göstermeyenleri tespit edemezler. Çünkü hastalığı kapmış olan bir kişinin hasta olup ateş geliştirmesi için 2-10 gün geçmesi gerekiyor.

Ayrıca grip de COVID-19’a benzer belirtilere sebep olur ve ateş de bunlar arasında. Yani birisinin ateşinin olması illa ki yeni coronavirüsü kaptığı anlamına gelmiyor.

Tüm Bedeninize Alkol veya Klor Sürmek Yeni Coronavirüsü Öldürebilir

Alkol ve klor yüzeyleri dezenfekte etmek için iyi yöntemler olsalar da, tüm bedeninize bu kimyasalları sürmek hali hazırda enfekte olduysanız virüsü öldürmeyecektir. Ayrıca bu maddeleri sürmek kıyafetler ve mukus membranları için zararlıdır.

Çin’den Paket veya Mektup Almak Güvenli Değil

Bu DSÖ’ye göre doğru değil. Çin’den paket alan insanlar yeni coronavirüs ile temas riskine sahip değiller. Önceki analizlere göre coronavirüs nesneler üzerinde çok uzun süre hayatta kalamıyor.

Bu tip bir düşünce zararlı çünkü coronavirüsle bağlantılı toplumların yalnızlaştırılmasını hızlandırıyor. Bu durum ise onların hastalıklarını gizlemelerine, sağlık kurumlarına gitmelerine ve sağlıklı davranışları sürdürmelerine engel olarak daha fazla sağlık problemine ve hastalık yayımına devam edilmesine sebep oluyor.

Evcil Hayvanlar Yeni Coronavirüsü Yayabilirler

Evcil Hayvanlara Korona Virüsü Bulaşır Mı?

Evcil hayvanlar bazı coronavirüs türlerini yayabilseler de, DSÖ evcil hayvanların yeni coronavirüsü kapabildikleri veya yayabildikleri konusunda bir kanıt olmadığını belirtiyor.

Fakat yine de hayvanlar ile temastan sonra elleri su ve sabunla yıkamak iyi bir fikir olabilir. Bu uygulama sizi E.coli ve Salmonella gibi insanlar ile hayvanlar arasında geçebilen yaygın bakterilere karşı korur.

Zatürree Aşısı Yeni Coronavirüse Karşı Koruma Sağlayabilir

Şu anda zatürree aşısı da dahil olmak üzere sizi coronavirüsten koruyacak bir aşı yok. Virüs o kadar yeni ki, kendine ait bir aşıya ihtiyacı var. Bununla birlikte araştırmacılar bir an önce yeni coronavirüs için aşı geliştirmeye çalışıyorlar ancak henüz salgın ile savaş için hazır değil.

Zatürree ve diğer grip aşıları COVID-19’a karşı etkili olmasa da, kendinizi bu hastalıklardan korumak için DSÖ aşı olmayı öneriyor.

Burnunuzu Tuzlu Suyla Düzenli Yıkamak Coronavirüse Karşı Koruma Sağlar

Burnunuzu tuzlu suyla düzenli durulamak soğuk algınlığını daha kolay atlatmanızı sağlayabilir ancak onun coronavirüs dahil olmak üzere genel olarak solunum yolu enfeksiyonlarını önlediğine dair bir bilgi yok.

Soğuk algınlığına karşı burnunuzu tuzlu sıvılar ile yıkarken ürünün steril olduğundan emin olun. Ayrıca musluk suyu yerine distile su veya kaynatılıp soğumuş su kullanmanız enfeksiyon riskini azaltır.

Sarımsak Yemek Coronavirüsten Korur

Çiğ sarımsağın tadı hayli acıdır ancak sizi hastalıklara karşı korumaz. DSÖ’ye göre bazı mikrop karşıtı özellikleri olsa da bu güçlü bitkinin yeni coronavirüse karşı koruma sağlayacağını gösteren bir kanıt yok.

Kendinizi Susam Yağı ile Kaplamak Virüsün Vücudunuza Girmesine Engel Olur

Bu efsane nereden geldi bilmiyoruz ancak tüm bedeninize susam yağı sürmek coronavirüsü uzak tutmaz.

DSÖ’ye göre çamaşır suyu ve klor bazlı dezenfektanlar, ether solventler, %75 etil alkol, parasetik asit ve kloroform gibi bazı kimyasal ürünler coronavirüsü yüzeylerde yok edebilse de, bunları cildinzie veya burnunuza sürmek çok tehlikeli olabilir.

Coronavirüs Sadece Yaşlıları Etkiler

Maalesef tüm yaşlardan insanlar coronavirüsü kapabiliyorlar. Fakat yaşlı insanlarda ve daha önceden hastalıkları olan insanlarda virüsü kapmak daha ağır bir hastalığa sebep oluyor.

Antibiyotikler Coronavirüsü Önleme ve Tedavide Etkililer

Antibiyotikler hiç bir virüse karşı etki göstermediklerini ve sadece bakterileri etkilediklerini unutmayın. Bu nedenle yeni coronavirüsün bir virüs olduğunu unutmamalı ve tedavisi ile önleme için antibiyotik kullanımından kaçınmalı.

Hatta DSÖ’ye göre yeni coronavirüs için herhangi bir ilaç veya tedavi de yok. Virüsü kapanlar, belirtileri hafifletmek ve tedavi etmek için uygun bir bakım almalılar ve ağır hasta olanlar ise yoğun bakımda olmalılar. Bazı özel tedavi türleri inceleniyor ancak bunların klinik deneyleri geçmeleri gerekli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir