Coronavirüs salgınında evde yapabileceğiniz 11 şey

Her geçen gün daha fazla insan evden çalışıyor, okulunu evden tamamlıyor ve sosyal mesafe uygulamasına geçiyor. Peki evde neler yapabilirsiniz?

Endişe etmeyin, zaman geçirebilmek için yapabileceğiniz 11 şeyi listeledik.

Spor

Sporu evinize getirin.

Pek çok spor salonu açık kalsa da, bir kısmı da kapanmayı tercih ediyor ve bu nedenle evde spor yapmak daha önemli hale geliyor.

Instagram veya podcastler üzerinden canlı spor, yoga, pilates dersleri sunanlar mevcut ve ayrıca YouTube üzerinden de çeşitli koçların yayınlarına ulaşabilirsiniz.

Eğer video izlemek istemiyorsanız çeşitli mobil uygulamaları kullanarak spor salonuna ihtiyaç duymadan evde vücut geliştirme konusunda bilgiler edinebilirsiniz.

Yemek Yapmak

Mikserinizi alın ve mutfağa geçerek lezzetli kurabiyeler, kekler ve hamur işleri hazırlayın! Zaman bulamadığınız tarifleri yapabilmek için mükemmel bir zaman ve böylece dikkatiniz de dağılmayacak ve ailenizi sofrada bir araya getirebilrisiniz.

Uyumak

Evet doğru duydunuz. İş, okul, çocuklar ve yaşamdaki diğer konular arasında 8 saatlik uyku uyumak oldukça zor olabilir. Evde olmak ne zaman isterseniz o zaman kestirebilirsiniz demek ve suçluluk da hissetmenize gerek yok.

Taze Hava Alın

Dışarı çıkın ve biraz taze hava alın.

Ancak bir arkadaşınızla yürüyecekseniz aranızda en az 1-1.5 metre mesafe olmasına dikkat edin. Fakat kalabalıklar içerisinde dolaşmak yerine kalabalık olmayan park, doğal yaşam alanları gibi bölgelerde insanlardan uzak şekilde dolaşmayı tercih edin.

Favori Dizilerinizi İzleyin

Eğer zamansızlıktan kaçırdığınız diziler varsa, onları yakalamanın tam zamanı. Dilerseniz istediğiniz kadar arka arkaya bile izleyebilirsiniz.

Sanat ve El İşçiliği

Özellikle çocuklar için bunlar çok etkililer. Evde el işçiliği ile bir şeyler yapmanızı sağlayacak malzemelerin siparişini verin ve çocuklarınızı meşgul tutacak, onların yaratıcılığını ve hayal gücünü güçlendirecek aktivitelerde bulunun.

Bahar Temizliği

Bahar geldi ve bu nedenle güzel bir bahar temizliği hiç bir zaman kaçmaması gereken bir fırsattır. Biraz tazelenmeye ihtiyaç duyulan her yeri güzelce temizleyin.

Masa Oyunları Oynayın

Beyninizi puzzlelar, kart oyunları veya mücadeleci masa oyunları ile çalıştırın.

Tavla, okey gibi daha klasik oyunlar da bugünlerde sizi oyalama konusunda etkili olacaklardır.

Sanal Müzeleri Gezin

Pek çok müze bu dönemde açık değil ancak sanal müzeleri gezmek varken kendinizi neden biraz kültür ve tarihten geri tutacaksınız ki?

Özellikle yurtdışındaki gidemediğiniz bazı önemli müzeleri internet siteleri üzerinden dolaşabilirsiniz.

Yeni Bir Dil Öğrenin

Ana dilinizin yanında yeni bir dil öğrenmek için oldukça güzel bir zaman.

Pek çok web sitesi ve uygulama bu işi layığıyla yapıyor ve internet üzerinden pek çok başka araç ve kaynağa da ulaşabilirsiniz.

Ev Projeleri Yapın

Evde her zaman yapacak bir şey vardır. Evi yeniden şekillendirmekten tutun da mobilya yapmaya kadar aklınıza gelebilecek her şey evde yapılabilir. Planlarınız ne olursa olsun ona başlamanın çok iyi bir zamanı.

 

Koronavirüs ( Covid-19), sizde travma oluşturduysa ve sürekli olarak bu konu ile ilgili yoğun ve süreğen kaygı hissediyorsanız ve  neler yapacağınızı, nasıl baş edeceğinizi bilmiyorsanız bunu birlikte çalışabiliriz. Online terapi almak isterseniz bana bu numaralardan ulaşabilirsiniz.

Uzman Klinik Psikolog Diana Güler
Telefon: 0216 266 24 48 & 0533 086 30 22
Mail: info@dianaguler.com
İnstagram: dianagulerr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir