Coronavirüs sırasında market alışverişini nasıl temizlemeli?

Herkese açık alanlarda bulunanların daima maske takmaları ve ayrıca birbirlerinden en az bir buçuk metre uzakta durmaları öneriliyor. Böylece virüsle temas ettiğinin farkında olmayan veya belirti göstermeyen insanların virüsü yaymalarının yavaşlatılması hedefleniyor. Sosyal mesafe uygulaması ile birlikte bu maske uygulamasına da devam etmek gerekiyor.

Yeni koronavirüs tıbbi bakım, egzersiz, köpek gezdirme, alışveriş gibi temel aktiviteler haricinde insanların pek çoğunun evde kalmasına sebep oldu.

Virüse maruz kalma ihtimalinizi düşürmek için dışarıda sosyal mesafe uygulamasına dikkat etmek gerekiyor ve ayrıca elleri de sık sık ve güzelce  yıkamak gerekiyor.

Alışveriş yapmak ise bazı fazladan risklere sahip.

Alışveriş sırasında sadece diğer insanlara yakın değilsiniz, aynı zamanda aldığınız ürünlerin büyük kısmı muhtemelen başkaları tarafından dokunulmuş ürünler ve hatta üstlerine hapşurmuş, öksürmüş olanlar bile olabilir.

Fakat bu yüzden markete gitmeyi bırakmanıza da gerek yok. Çünkü çoğumuz için böyle bir şey mümkün değil.

Alışverişte aldıklarınıza dair bazı ekstra önlemler virüsün evinizdeki diğer insan ve yüzeylere geçişini durdurmak için faydalı olacaklardır.

Ürünler Ne Kadar Risk Taşıyorlar?

Doktor Charlotte Baker, marketteki en büyük riskin hasta olan diğer insanlarla yakın temas ihtimali olduğunu söylüyor.

Bu nedenle herkesten en az 1.5 metre uzakta durmak önemli.

Eğer size çok yaklaşırlarsa biraz uzak durmalarını söylemekten çekinmeyin. İstediğiniz ürünün yakınlarında birisi varsa, uzaklaşana kadar biraz bekleyebilirsiniz.

Coronavirüsün yayılmasında sebze meyveler ve gıda paketlerinin ne kadar rol oynadığı henüz kesin değil.

Yine de Dünya Sağlık Örgütü kişiden kişiye yakın temasa ek olarak virüsün kirlenmiş yüzeylere dokunup ardından gözlere, buruna ve ağıza dokunmakla geçebileceğini de belirtiyor.

Bazı yüzeylerde risk diğerlerinden daha fazla olabilir.

New England Journal of Medicine’de yayınlanan yeni bir çalışmaya göre, virüs plastik ve paslanmaz çelikte 72 saate kadar kalabiliyor ve kartonda ise 24 saat dayanıyor.

Süpermarkete gittiğinizde tüm yüzeylerin hasta olan birisi tarafından dokunulduğunu varsaymalısınız.

Buna taze meyve sebzeler ve paketli gıdalar da dahil.

Sadece satın alma niyetiniz olan nesnelere dokunun ve el arabasını dezenfektan peçete ile silin ve işiniz bitince de ellerinizi yıkayın.

Ayrıca eve teslim sırasında da virüse maruz kalma ihtimaliniz biraz daha düşüyor. Şu anda pek çok yer bu hizmeti veriyor.

Bazı marketlerde taze ürünler hali hazırda paketlenerek satılıyorlar ve böylece diğer insanların yakınında olma ihtimaliniz azalırken dokunabileceğiniz nesne sayısı da azalıyor.

Aldıklarınızı Evde Temizlemek

Ürünleri nasıl almış olursanız olun, eve getirdiğinizde dikkatli olmanız gerekiyor. Böylece virüsün evdeki diğer insanlara ve yüzeylere yayılımını durdurabilirsiniz.

Georgia Üniversitesi’nde gıda ve beslenme üzerine çalışan profesör Elizabeth L. Andress, en kötü ihtimalle gıdaları paketinden çıkarttıktan ve malzemeleri kenara koyduktan sonra elleri yıkamak gerektiğini belirtiyor.

Eğer malzemelerin kirlenmiş olabileceklerinden endişe ediyorsanız, kendinizi korumak için fazladan önlemler de alabilirsiniz.

Andress şöyle diyor: “Bazı insanlar dolaba koymadan önce paketleri siliyor veya yıkıyor ve böylece muhtemel virüs içeriğini azaltıyor. Ayrıca atılabilir paketleri de atabilirsiniz.”

İşiniz bittiğinde malzemelerin dokunduğu tüm masaları, tezgahları ve diğer yüzeyleri temizlerseniz daha iyi olur ve sonrasında tekrar ellerinizi yıkamalısınız.

Kumaş poşetler kullanıyorsanız, onları tekrar kullanmadan önce makinede yıkayın ve güzelce kurutun.

Gıdaları Cerrah Gibi Temizlemek

Eğer evinizde birisi veya kendiniz ağır hastalıklar için yüksek riske sahipseniz, Dr. Jeffrey VanWingen tarafından önerilen steril tekniği uygulamak isteyebilirsiniz.

VanWingen seçeneklerden bir tanesinin malzemeleri evin kapısında veya poşetinde 72 saat bırakmak olduğunu, böylece virüsün aktifliğinin sona erdirilebileceğini belirtiyor.

Fakat bu herkes için pek uygun değil. Bu kişiler için steril teknik öneriliyor. Bu tekniği malzemeleri 72 saat beklettikten sonra da uygulayabilirsiniz.

VanWingen yönteminin temel noktalarından birisi, gıda ve diğer yüzeylerin kirlenmesinin önüne geçmek için evde bir temizlik istasyonu kurmak.

Bunun ardından tüm paketler dezenfektan ile güzelce silinmeliler. Ayrıca paketleri atabilir ve gıdaları temiz kaplara da yerleştirebilirsiniz.

Meyve ve sebzeleri en az 20 saniye su ve sabunla ovalamak öneriliyor.

Ancak ABD Gıda ve İlaç Dairesi taze ürünleri temizlemekte sabun kullanımını önermiyor çünkü sabunu yutma riski var.

Bu nedenle meyve ve sebzeleri su ve sabunla temizlemeyi seçerseniz, kenara koymadan önce çok iyi durulamalısınız.

Bu önlemleri almak virüse maruz kalma ihtimalinizi düşürecektir.

Eğer hasta olursanız, ailenizi korumak için ekstra dikkatli olmalısınız.

Evinizden birisi pozitif tanı alırsa, hastalığın belirtilerini gösterirse veya test sonucunu bekliyorsa, evinizdeki temizlik ve dezenfente işlerine daha fazla dikkat etmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir