Covid-19 hem pandemik bir sağlık krizi hem ekonomik bir kriz, hem de çocuk için bir eğitim krizidir. UNESCO raporları 160 ülkede okulların kapandığını ve 1,5 milyardan fazla öğrenciyi etkilediğini söyledi.

En iyi senaryoda, okullar çevrimiçi öğrenimi sorunsuz bir şekilde benimseyip, öğrenciler sanal olarak birbirleriyle etkileşim kurmaya devam ediyor ve ebeveynler geçici öğretmenler olarak öne çıkıyor. Bu senaryonun gerçekleştirilebilmesi için, bir dizi faktörün mükemmel bir şekilde sıralanması gerekir: 

Okulların uzaktan öğrenmeyi uygulamak için kaynaklara sahip olması, öğrencilerin evde bilgisayarlara, yazıcılara ve güvenilir internet bağlantılarına erişmesi ve ebeveynlerin diğer sorumlulukların yanı sıra evde eğitim veren öğretmenlere dönüşme becerisine, zamanına, enerjisine ve sabrına sahip olması gibi.

Alıştığımız eski düzen (covid öncesi) öğrenme dönemlerinde olduğu gibi, bir ebeveynin rolü ve öğrenci başarısı üzerindeki etkisi hem kritik hem de belirgindir. Ebeveynler, her yaşta çocuklarına rehberlik eder ve öğrenme süreçlerinde onları destekler.

Çevrimiçi öğrenmeye geçiş öğretmenler, çocuklar ve ebeveynler de dahil olmak üzere tüm katılımcılar için zorlayıcı olmuştur. Çocuğunuzun çevrimiçi öğrenmede geride kaldığından endişeleniyorsanız, ebeveynlerin çocuklarının bir eğitim uzmanından e-öğrenme ile gelişmesine nasıl yardımcı olabileceğine dair birkaç ipucumuz var.

Çevrimiçi öğrenmek yorucu olabilir, ancak günlük bir savaş olmak zorunda değil!

Ebeveynlerin Çevrimiçi Öğrenmede Oynadıkları Roller

Çevrimiçi öğrenme, bireysel ihtiyaçları giderme ve elverişli çalışma ortamına ihtiyaç duyar. Özellikle genç öğrenciler için uygun ortam, başarı için daha güçlü bir senaryo oluşturabilir.

Ebeveynlerin çevrimiçi öğrenmeye daha fazla katılım sağlamaları gerektiğinden, oynayacakları en iyi rolü nasıl keşfedebileceklerine bakalım.

Bir koçun yanıltıcı veya aşırı derecede pozitif olmayacağını, ancak yapıcı ve hedef odaklı olacağını bilerek, öğrenciler ebeveynlerini en büyük amigoları ve koçları olarak görmelidir. Daha büyük resmi ve bugünün sorumluluklarının nasıl bir hedefe hizmet ettiğini göstermeleri gerekiyor.

Ebeveynlerinin rolünü ikincil bir eğitimci olarak gören öğrencilerin, genellikle fikirlerinizle kafaları karışacak veya bunlara meydan okuyacaklardır.

Görev odaklı eylemlere yaklaşımında otoriter olan bir ebeveyn, bir öğrenciyi bağımsız öğrenme tarzından da kurtarabilir.

Bir ebeveynin ve bir öğretmenin hedeflerini eşleştirmek, düşmanlık yaratabilir veya motivasyonunuzu kırabilir. Eğitimi bir angarya olarak görmek yerine uzun vadeli başarı için bir oyuncuyu yetiştirmenin dengesini bulmak çok önemlidir.

Buna karşın, aşırı derecede destekleyici bir ebeveyn, öğrencinin kendi başına öğrenme ve başarılı olma fırsatını elinden alabilir. Öğrenciler ebeveynlerinin desteğine güvenebilirler ve özellikle eğitmenin bir ekran uzakta olduğu çevrimiçi öğrenmede, bir ebeveyn öğrenme ritmini daha kolay bozabilir.

Uygun ebeveyn koçluğu davranışını bulmak, farklı yaş gruplarına göre değişebilir ve ebeveynlerin, büyüyen çocuklarının değişen ihtiyaçlarına, öğrenme şekillerine ve öğrenmeye nasıl tepki verdiklerine uyum sağlamaları gerekir. Ebeveynler bir danışmandan destek alabilir.

Çocukları Çevrimiçi Öğrenim İçin Motive Etmek

Her çocuk farklıdır, akademik ve gelişimsel destek açısından farklı ihtiyaçları olacaktır. Lütfen bunların tüm çözümlere uyan tek çözüm olmadığını, daha çok kullanışlı başlangıç ​​noktaları olduğunu unutmayın!

Beyin Molalarını (Brain Break) Kucaklayın

Beyin molaları en iyi yardımcınız olabilir. Evinizdeki öğrencilerinizin enerjisini yeniden canlandırmanın harika bir yoludur.

1-5 dakikalık, çoğunlukla bedensel hareket içeren, yeniden aktifleşmeyi sağlayan hareketlerdir.

Beyin molalarının güzelliği bir yandan bir şeyleri değiştirirken diğer yandan çocukların beyinlerini harekete geçiren kısa ve ilgi çekici aktiviteler olarak tasarlanmış olmasıdır.

Uzun süre ekran başında eğitim alan öğrenciler için şahane bir uygulamadır.

Şunu rahatça söyleyebilirim ki bu molalar öğrenme sürecini destekliyor. Pozitif öğrenme, sosyal etkileşim ve gross motor hareketleri beynin ‘dopamin’ (iyi hissetmeyi sağlayan nörotransmitterler) salgılamasına neden oluyor.

Peki Beyin Molalarını Ne Zaman Kullanmalısınız?

• Yoğun bir ders öncesi

• Ders geçişlerinde

• Çocukların dikkatlerinin dağıldığını fark ettiğinizde

• Çocuklar uyukluyor ya da boş boş bakmaya başlamışlarsa

• Enerji düşükse

• Bir test ya da değerlendirmenin sıkıcı havasını dağıtmak için

• Tekrar çalışması yaparken

• Çocukların odaklandıkları bir çalışma sonrası ödül olarak

Çok düzeyli etkileşim arayın

Çocuğunuzun öğrenme materyallerine nasıl katıldığına ve onlarla nasıl etkileşim kurduğuna dikkat edin. Elbette bu, sanal bir okul günü boyunca onların üzerinde gezinmek anlamına gelmez;

Öğrenciniz ve öğretmeni ile samimi bir konuşma burada ihtiyacınız olan bilgileri size verecektir.

Öğretmenlerle iletişim halinde olmaktan kaçınmayın. Özellikle bu süreçte sizin vereceğiniz geri bildirimler çok önemlidir.

Çevrimiçi bilgi sunmanın yeni olmadığını unutmamak önemlidir; en önemli yenilikler öğrencilerin onunla nasıl etkileşimde bulunduğunda yatmaktadır.

Pek çok çocuğun çevrimiçi eğitimle ilgili hayal kırıklıklarının temelinde eksik katılımın veya yetersiz katılım fırsatlarının olmasına bahse girerim. Bunu tersine çevirmek elbette mümkün. Öğrenci katılımı aynı zamanda başkalarıyla etkileşim kurmak anlamına gelir. Gerçek zamanlı geri bildirim, iş birliğiyle çalışmalar ve / veya öğrencinizin akranlarıyla güvenli bir şekilde bağlantı kurması özellikle değerlidir. Bu zaten çocuğunuzun öğrenme rutininin bir parçasıysa, harika! Değilse, bunu gerçekleştirme seçenekleri hakkında onlarla konuşun (ve öğretmenlerine ulaşmayı düşünün).

Evde öğrenme rutinlerini ayarlayın

Şimdiye kadar, günlük rutinlerin çevrimiçi öğrenmeyi başarılı kılmak için ne kadar önemli olduğunu muhtemelen duymuşsunuzdur. Öğrenciniz için doğru olanı bulmak zaman alabilir. Her çocuğun motivasyonu farklıdır. Çocuğunuza uygun bir program hazırlamak sizin için önemli bir adımdır. Bu konuda uzmanlardan destek alabilirsiniz. 

Ders periyotlarından, öğle yemeğine kadar, okullar bir rutin halinde programlanır ve sınıftan bağımsız olarak bunun temel bileşenlerinden biri programlı aralardır. Aynı şey evde de sunulmalıdır. Boş zamanları, uygulamalı öğrenmeyi veya gün boyunca yürüyüşleri planlayın. Öğle yemeği ve atıştırmalık aralarını düzenleyin ve bu programı çocuğunuzla paylaşın. Bu şekilde, okulda yaptıkları gibi günlerini bir saate göre ölçebilirler. Zamanı doğru kullanabilirler.

Okulun tamamen akademik öğrenmeyle ilgili olmadığını unutmamak da önemlidir. Çocukların okulda öğrendiklerinin önemli bir kısmı sosyal beceriler ve iletişimdir. Yüz yüze sosyal etkileşimler duraklatılmış olsa da çocuğunuzun arkadaşlarıyla görüntülü sohbetler yoluyla bu ilişkileri sürdürmesine teşvik edin. Güçlü ve motive edici okul sonrası rutinleri oluşturmak ve uygulamak öğrenci üzerinde olumlu bir etki yaratabilir.

Bir Öğrenme Ağı Oluşturun

Hepimiz arkadaşlarımızdan biraz yardım alırız, değil mi?

Bu zamanlarda herkesin, benzer zorluklarla uğraştığı bu dönemde bir destek sistemine ihtiyacı var. Öğrenciler istisna değiller. Öğrencinizle sanal bir çalışma grubu olasılığı hakkında konuşun. Bu konuda sabırlı olmanızı ve gençlerden ilk başta reddedilmeyi kabul etmenizi öneririm. Ancak bu önerinin faydalarını anlatmaktan vazgeçmeyin. Hepimiz bazı zamanlarda yardım almak konusunda çekimser olabiliriz. Dolayısıyla anlayışlı olmak sizin en büyük yardımcınız.

Çocuğunuzun bundan fayda sağlayacağını düşünüyorsanız, haftada bir Zoom yapmaya istekli olabilecek bir veya iki arkadaşıyla konuşmasının etkilerini konuşma sonunda değerlendirebilirsiniz. 

Sorumluluğu koruyun

Belki siz, belki bir öğrenme koçu, belki bir öğretmen, belki de bir arkadaş.

Öğrenciler takip edilmeyi içten içe sever. Somut bildirimler, onların hem kendilerini görmelerini hem de çalışmalarının bir önemi olduğunu ifade eder. Yazılı olarak veya sosyal medyada bir arkadaşıyla günlük check-in planlamalarını sağlayın. Bu ne demek, günün ödevleri listesinin değerlendirilmesi. Karşılıklı olarak verilen bildirimler. Çocuklarınız hem yalnız olmadıklarını görecek hem de çalışma prensiplerini oluşturabilecektir. 

Özelleştirin

Etkinlikler. Bu okul yılında çocuklar cuma günü pizza partileri ve sinema planları yapamayacak. Ama yine de onlara dört gözle bekleyecekleri bir şey verebilirsiniz. Aileniz ve arkadaşlarınızla sanal sınıf partisi, Zoom dansı, bilgi yarışması gecesi veya birlikte seyretme filmi gibi çevrimiçi aktiviteler çok eğlenceli olabilir.

İlerlemeyi görmelerine izin verin. Bazı çocuklar görsel ipuçlarına iyi tepki verir. Zamanı işaretlemek için bir takvim veya başka bir görsel yardım kullanın, böylece ne kadar başardıklarını ve daha ne kadar gideceklerini görebilirler.

İlgili bir aktivite yapın. Uzaktan öğrenmenin olumlu bir yönü, çocukların gerçekten sevdiği konuları derinlemesine inceleme esnekliğidir. Doğal bir bağlantıyla öğrendiklerini geliştirin ve genişletin. Güneş sistemini öğreniyorlarsa, bir hafta sonu gecesi geç saatlere kadar ayakta kalmalarına izin verin ve gece gökyüzünün haritasını çıkarmak için bir astronomi uygulaması kullanın.

Bu kriz sırasında bir şey öğrendiysek, beklenmeyeni beklemektir. Çocuğunuz yeni öğrenme ortamına katılmayabilir. Asgari düzeyde ısrar edin (tüm görevlerin tamamlanması için) ve uyumsuzluğun doğal sonuçlarını belirleyin (belki de çevrimiçi oyun tarihini kaçırırlar). Çocuğunuzun duygularıyla empati kurun ve yolunuza devam edin. Gücünüzü toplamak ve yeniden canlanmak için kendinize biraz zaman tanıyın. Küçük zaferleri kutlayın ve yarın yeni gözlerle başlayın.

Destek Almaktan Korkmayın 

Günün sonunda, çevrimiçi öğrenmede başarı elde edilebilir olmalıdır. Sınıf ödevleri, sınavlar ve testler büyük ölçüde siz ve öğrenciniz için yapılabilir olmalıdır.

Çocuğunuzun defalarca sorun yaşadığını fark ediyorsanız, bir profesyonele ulaşmanın zamanı gelmiş olabilir. E-öğrenme, öğrencinin büyük ölçüde gözlemlenmeden çalışmasına dayanır. 

Zorlandıklarını bilmek için beden dilini okuyabilen gözlemci bir öğretmen yoktur. Çocukların hala bu bire bir ilgiye ihtiyacı var, bu yüzden bir özel destek almak yardımcı olabilir.

Eğitmenler, bireysel ilgi sağlayan ve çocuğunuz için neyin işe yarayıp neyin yaramadığını gerçekten araştırabilen uzmanlardır. Çocuğunuzun geride kalmamasını sağlamak için odak ve taktikleri ayarlayabilirler. Sonuçta, öğretmen değilseniz, muhtemelen üçüncü sınıf matematik veya onuncu sınıf biyoloji uzmanı olmak için eğitilmediniz. Ya da bir uzman değilseniz motivasyon ve zaman yönetimi bilginiz asgari seviyede ve bir öğrenci için yetersiz olabilir.

Takviye çağırmaktan korkmayın.

Çoğumuz için bu, çocuklarımız ve ailelerimizle geçirdiğimiz en kesintisiz zamandır. Buna değer verin ve ondan yararlanın. Sonuçta çocuğunuza akademik olarak yardımcı olabilecek eğitmenler ve öğretmenler var. Bu kalıcı değildir. Bu nedenle çocuğunuza neler yapabileceğinizi öğretin ve bu beklenmedik geçişte onlara rehberlik edin ve en önemlisi yardım istemekten korkmayın. 

Yüz yüze eğitime geri dönerken…

Okula başlamak veya yeni bir okul yılına başlamak, küresel bir salgın bir yana, en iyi zamanlarda bile stresli olabilir. Onu endişelendiren şeyin ne olduğu konusunda açık bir konuşma yaparak ve endişeli hissetmenin doğal olduğunu bilmesini sağlayarak rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Çocuklar, özellikle aylardır evde öğrenmeye alıştıkları için, okula dönmek konusunda gergin veya isteksiz hissedebilirler.

Dürüst olun. Örneğin, okulda karşılaşabilecekleri maskeler gibi, koruyucu giysiler giyme ihtiyacı gibi, bazı değişiklikleri yaşayabileceklerini onlara anlatın. Bunun önemini kavramalarını sağlayın.

Çocuklar ayrıca okuldayken arkadaşlarından ve öğretmenlerinden fiziksel olarak uzak durmakta zorlanabilirler. Onları, bağlanmanın ve bağlantıda kalmanın başka yollarını düşünmeye teşvik edebilirsiniz.

Çocuklara olumlu yönleri hatırlatın. Arkadaşlarını ve öğretmenlerini (fiziksel olarak sınıfa dönüyorlarsa) görebileceklerini ve yeni şeyler öğrenmeye devam edebileceklerini söyleyin. Sosyal aktivitelerini yavaş yavaş onun isteği ve sizin kontrolünüz doğrultusunda planlayın.