Covid-19 enfeksiyonunuz varsa virüsü yaymamak için kendinizi ne kadar süre izole etmeniz gerektiğini bilmeniz önemlidir.

Ülkemizde Covid-19 pozitif hastaların karantina süresi 7 gün olmakla birlikte kimi hastalar test yaptıklarında bu süre geçmiş olsa dahi pozitif olduklarını görebilir.

Uzmanlar, Covid-19’un bulaşıcılığının belirtiler ortaya çıkmadan önceki birkaç gün olduğunu ve viral yükün ise 2-3 gün sonra en yüksek noktaya ulaştığını söylüyor.

Bununla birlikte kişinin bulaşıcı olduğu süre, geçirdiği Covid-19 enfeksiyonunun şiddetine, aşılanma durumuna ve bağışıklık sistemine göre değişiklik gösterecektir. Bağışıklık sistemi bastırılmış olan kişilerde bulaşıcılık haftalarca veya daha uzun süreler devam edebilir.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nin yönergelerine göre hafif ila orta şiddette Covid-19 hastaları, belirtilerinin başlangıcından itibaren yaklaşık 10 gün geçtikten sonra bulaşıcı olmuyor. Ancak hastalığı daha şiddetli olan kişilerde bulaşma süresi daha uzun olabileceği için karantina süresinin 10 ila 20 güne kadar uzatılması gerekebilir.

Baskın varyant olan Omicron BA.5, bağışıklıktan kolayca kaçabiliyor ve insanların daha kolay bir şekilde yeniden enfekte olmalarına neden olabiliyor. Bununla birlikte bilim insanları BA.5’in bulaşıcılığının önceki varyantlara göre daha uzun olup olmadığını bilmiyor.

Bu konuyla ilgili yapılan ufak bir araştırmada belirtilerin başlamasından beş gün sonra pozitif çıkan hastaların yüzde 50’sinin artık hastalığı bulaştırmadığı öne sürüldü. Ancak Omicron üzerine yapılan çalışmalar henüz BA.5 varyantı yerine orijinal Omicron ile ilgili olduğu için henüz bu konuda emin konuşmak için erken denebilir.

Hızlı antijen testi yapmanız sonucu pozitif sonuç almaya devam ederseniz, belirtileriniz başladığından beri 10 gün geçmiş olsa dahi sonucunuz negatif gelene kadar karantinada kalmaya devam etmelisiniz.

Sürekli pozitif gelen antijen testi, hastaların potansiyel olarak hala virüsü bulaştırabileceğini gösterebileceği için hastaların bu konuda dikkatli olmaları gerekir.

Covid-19’un Bulaşıcılığını Gösteren Belirtiler

Covid-19 belirtileri ile boğazınızda ve burnunuzda ne kadar virüs olduğu doğrudan ilişkili olan şeyler olmasa da testinizin sonucu negatif geldiyse ve belirtileriniz varsa, hastalığı diğer insanlara bulaştırmamak için evde karantinada olmalısınız.

Belirtilerinde iyileşme olmayanlar ve özellikle öksüren ve hapşıran kişiler, kendilerini iyi hissedene kadar evde kalmaya devam etmelidir. Virüsü taşıyan kişi öksürdüğünde ya da hapşırdığında bunu diğer insanlara bulaştırma olasılığı yüksektir.

Uzmanlar henüz belirtilerin süresi ile hastalığın bulaşıcılığı arasındaki ilişkiyi tam olarak tespit edememiş olsalar da ateş gibi belirtiler, kişinin hastalığı hala bulaştırıyor olduğunu gösterir. Bununla birlikte belirti yaşamayan kişiler de hastalığı yayabilmekle birlikte belirtisi olan kişilerin enfeksiyonu daha kolay yaydığı bilinmektedir.

Belirti göstermeyen vakalar, ne zamandır enfekte olduğunu bilmedikleri için bu kişilerin hastalığı ne kadar süre yaymaya devam ettikleri tam olarak bilinmemektedir. Ancak Omicron’un son alt varyantı daha bulaşıcı olduğu için belirti göstermeyen kişilerin bulaşıcılığı önceki varyantlara göre daha yüksek olabilir.

Karantina Ne Zaman Biter?

Hafif ila orta şiddette Covid-19 hastaları belirtileri düzeldiği sürece 7 gün sonra karantinadan çıkabilir. Pozitif vakalar 5. gün test yaptırmaları halinde testlerinin sonucu negatif çıkıyorsa yine karantinadan çıkabilirler.

Yasal süreler bu şekilde olsa da belirtileriniz başladıktan sonra en az 10 gün diğer insanlarla temasınızı sınırlamaya ve insanlarla birlikteyken maske takmaya özen göstermelisiniz.

Test sonucunuz negatif gelmeden önce diğer insanlarla etkileşime girmeniz gerekiyorsa kaliteli bir maske taktığınızdan, mesafeyi koruduğunuzdan ve diğer insanlarla kapalı alanlarla vakit geçirmekten kaçındığınızdan emin olun. Ne yapacağınız konusunda kafa karışıklığınız varsa aile hekiminize danışabilirsiniz.