© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

D vitamini sağlığımıza ne katar?

 

D vitaminini eksikliği, oto immün hastalıkları, kronik iltihap problemleri (kalp krizi, MS) , kanser, bağırsak problemleri, tiroid problemleri, kısırlık, doğum problemleri ve çocuklarda gelişimsel meselelerle ilgilidir. Bu yüzden d vitamini seviyemizi kontrol altında tutmak önemlidir.

D vitamini nedir?

Adından da anlaşılabileceği gibi, d vitamini hem bir vitamin hem bir hormondur ve vücudun sağlık işlevlerini yerine getirmesi için gereklidir. D vitamini vücudumuza güneşle beraber girer ve vücudumuz tarafından emilerek, kullanılabilir kolestrol haline çevrilir.

Bütün besinler sağlığımız için gerekli olsa da, d vitamini özellikle kas sistemimiz, mide sistemimiz, endokrin ve kardiyovasküler sistemimiz için gereklidir. D vitamini vücudumuzu besler, genlerimizi korur ve kronik hastalıklara yakalanma riskimizi azaltarak, sağlığımızı korur.

D vitamini ve doğurganlık

Araştırmalar, d vitamininin erkeklerde sperm sayısını arttırdığından bahsediyor.

D vitamini ve hamilelik

D vitamini eksikliği hamilelikte anemi, diyabet ve erken doğum olma riskini arttırır. Bebek için de, yeterli seviyenin altındaki d vitamini seviyeleri doğmamış bebeğin sağlığını kötüler ve düşük kiloda olmasını, düşük bilişsel fonksiyonda olmasını, obezite riskinde olmasını etkiler. Yeterli d vitamini seviyesi ise, bebeğin astım olma riskini yüzde kırka kadar azaltır. D vitamini aynı zamanda bebek sütünün kalitesini arttırır.

D vitamini, tiroid ve hormon sağlığımız

Tiroid vücudumuzdaki en güçlü bezlerdendir. Metabolizmamızı, vücut sıcaklığımızı, hormon dengemizi ve uyku döngülerimizi düzenler. Aynı zamanda doğurganlık, hamilelik ve doğum sonrası iyileşmeyle ilgilidir. Eğer sağlıklı hamilelik yaşamak istiyorsanız, tiroidinizi korumak önemlidir. Aynı zamanda tiroid, sağlıklı kiloda olmanıza yardımcı olur, ruh halinizi dengeler, uyku döngünüzü ayarlar, bağışıklık kazanmanızı sağlar ve enerji seviyenizi dengeler. Tiroid aynı zamanda saçınızın, derinizin, tırnaklarınızın güçlü ve sağlam olmasını sağlar.

D vitamini ve bağışıklık

D vitamini eksikliği, MS’den, diyabete, tiroide kadar bir çok hastalığa yol açabilir. İyi d vitamini seviyeleri ise bağışıklık sistemini olumlu etkiler.

D vitamini ve kanser

İyi d vitamini seviyeleri kanserken yaşama süresini uzatır.

Yeterli D vitamini nasıl alınır?

• Yeteri kadar gun ışığı alın
• Eğer ek vitamin almaya ihtilaç duyarsız D3 vitamini ve K2 vitaminini seçin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir