© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Daha Rahat Uykuya Geçmenizi Sağlayacak 12 Süper Besin

Uykuya geçmekte zorlanıyor musunuz? Yastık yorganla kavga mı ediyorsunuz? İnanın hiç yalnız değilsin. Ülkemizde ve hatta dünyada o kadar çok bu sorunu yaşayan insan var ki… İnsan yeterince uyku almadığı zaman tüm sistem çöküyor ve sinirler bozuluyor. Bunun sonucunda gergin bir ruh hali, konsantrasyon eksikliği, uyuklama ile dost olmaya ve yaşam kalitenizden ödün vermeye başlıyorsunuz. Kısaca uyku eksikliği vücutta kronik stres tepkisine neden olan benzersiz bir rahatsızlık yaratıyor. Aslında uykuyu iyileştirmenin bir yolu da beslenmeden geçiyor. Daha fazla dinlenmenize yardımcı olabilecek besinler seçerek hayatınızı kolaylaştırabilirsiniz. İşte uykuya dalmanıza yardımcı olabilecek 12 süper besin önerimiz…

1- Muz

Muz yemeyi deneyin. Muzda potasyum oranı yüksek, bu sayede huzursuz bacaklar sakinleşebilir ve gece yaşanan bacak kramplarının önüne geçilebilir. Ayrıca muz kasları ve sinirleri rahatlatmaya yardımcı olan, sağlıklı dolaşımı ve sindirimi teşvik eden magnezyuma da sahip. O zaman beslenme programınıza muzu mutlaka dahil edin ya da içinde muz olan bir smoothie yapın kendinize. İsterseniz de sadece dilimleyip, en sevdiğiniz süt ile birlikte tüketin. Muzu sevmeyen var mıydı?

2- Somon

İyi bir gece uykusu için, uyku dostu bir akşam yemeği tercih edilmeli. Buna en iyi örnek ise kesinlikle somon, çünkü stres hormonlarının dalgalanmasına engel olan ve dinlendirici olduğu belirtilen sağlıklı omega-3 yağ asitlerini içeriyor. Artı, bu özel balık uyku getiren hormon  olan melatonini üreten B-6 vitamini içerir.

3- Vişne Suyu

Uykuya rahatça geçmeyi sağlayan ne içebilirim derseniz, vişne suyunu önerebilirim. Yaşlı yetişkinler üzerinde yapılan bir araştırmada doğal bir melatonin kaynağı olan vişne suyunun uykusuzluğu önemli ölçüde azaltabileceğini göstermiş. Mesela; vişne suyu, soya sütü veya badem sütü ve buz parçalarını birleştirin. Eğer taze vişne suyu mevcut değilse, kurutulmuş vişne ile deneyin.

4- Kale

Kale; potasyum ve kalsiyum açısından yüksek değerlere sahiptir ve uyku yapma özelliği içerir. Yatmadan hemen önce ot yemek istemiyorsanız, akşam yemeğinizin bir parçası olarak salatanıza ekleyin. Kale sizin için yenebilecek bir şey değilse, bol miktarda potasyum içeren başka bir koyu renkli ve yeşil yapraklı başka bir ot olabilir.

5- Tatlı Patates

Tatlı patates kasları ve sinirleri rahatlatan, dolaşımı ve sindirimi kolaylaştıran iyi bir potasyum kaynağıdır. Ayrıca tatlı patatesler iyi bir karbonhidrat kaynağı olarak da değerlendirilebilir. Akşam yemeklerinizde etlerin ya da balıkların yanında güzel bir ayn besin olabilir.

6- Badem

Badem, magnezyum hazinesidir ve sizi daha iyi bir gece uykusuna hazırlar. Ayrıca, uyurken kan şekeri seviyesinin korunmasına yardımcı olan proteini sağlar. Yatmadan önce bir avuç badem atıştırmak hem rahat hem de dengeli bir uyku uyumanızı sağlayacak.

7- Nohut

Nohut, serotonin üretmek için vücudunuzun kullandığı B-6 vitamini için çok iyi bir kaynaktır. Vitamin aynı zamanda vücudunuzun ana uyku hormonu olan melatonini sentezlemeye de yardımcı olur. Nohutu yemek olarak değil de haşlanmış olarak salatalarınıza eklemenizi öneriyorum.  Sadece gaz yapma özelliğine dikkat etmelisiniz.

8- Yumurta

Yumurta, gece boyunca rahat uyuyabilmeniz için kan şekeri seviyenizi sabit tutmanıza yardımcı olan yüksek proteinli bir atıştırmalıktır. Bütün tahıllı tost gibi karbonhidrat açısından zengin yiyeceklerle bir yumurta tüketebilirsiniz.

9- Süt

Süt gerçekten daha iyi uyumanıza yardımcı olabilir mi? Kesin bir bilimsel çalışma yapılmadığı için bazı uzmanlar süt konusunda biraz tereddüt yaşar. Bir kısmı vücudunuzun 24 saat uyku-uyanıklık döngüsünü korumaya yardımcı olan melatoninin üretiminde doğrudan rol oynadığı için, kalsiyumun gücünden destek almayı önerir. İnek sütü yerine soya sütü olabilir mi derseniz daha iyidir derim. Menopozla ilgili yapılan bir araştırmada soya ürünlerinin menopoza giren kadınlarda uykusuzluğa yardımcı olduğu ileri sürülüyor. Soya ürünlerinin insanları daha hızlı ve daha derin uyku haline getirdiği söyleniyor.

10- Tahıl

Düşük şekerli, tam tahıllı küçük bir kase, uyku aşamasını belirleyen sağlıklı bir atıştırmalık olabilir. Ulusal Uyku Vakfı (NSF), tam tahıllı gevrekler ve süt gibi karbonhidrat-protein kombinasyonunu denemeyi öneriyor. NSF’ye göre tahıl içinde bulunan karbonhidrat, triptofanı yani uykulu hale geçmeyi sağlayan bir amino asitin, daha fazla kullanılabilir olmasını sağlıyor. Ayrıca sütte bulunan protein, aslında triptofanın bir yapı taşıdır.

11- Bitki Çayı ya da Kafeinsiz Yeşil Çay

Uzmanlar, kafeinsiz çay çeşitlerinin uyku getirme özelliği olduğunu söylüyor. Yeşil çayda, uykuyu teşvik eden teanin bulunur ve rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Nisan 2014’te Deneysel Biyoloji Bilimsel Konferansı’nda sunulan bir çalışmada, araştırmacıların bitki çaylarının uykuya dalmak için gerekli süreyi azalttığını ve toplam uyku süresini, ve derin uykunun süresini artırdığını buldu. Yatmadan önce kendinize bir fincan çay hazırlayın. Sıcacık bir bardak çay tabii ki sizi uyutacaktır.

12- Yulaf

Bir kase güzel, sıcak yulaf ezmesi yatmadan önce kulağa rahatlatıcı geliyor, değil mi? Ayrıca, bol miktarda kalsiyum, magnezyum ve potasyum demektir. Bunların hepsi sizi daha hızlı uykuya geçirmeye  yardımcı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir