© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Değerli Taşlar ve yaydığı enerjiler

Değerli Taşlar ve yaydığı enerjiler

Biz kadınların en sevdiği, hep hayalini kurduğu, Sevgililer Günü, Anneler Günü, Doğum Günü, Evlilik Yıldönümü ve özel ne kadar gün varsa ilk olarak aklımıza değerli taşlar geliyor. Hediye almayı da vermeyi de çok seviyoruz, ama biri bize hediye alacaksa mümkünse üzerinde kocaman bir değerli taş olan yüzük, küpe, bileklik ya da kolyeye “hayır” diyemeyiz. Aslında tam olarak hangi rengin, hangi değerli taşın ne anlama geldiği, nasıl bir enerji yaydığı ya da ne kadar değerli olduğuna dair pek bir bilgimiz olmasa da “taş” önemli diye düşünüyoruz. Hele bir de çevremizdeki diğer kadınların parmakları, gerdanı bu taşlarla süslüyse; o taşların çok daha büyüğü, en parlağı en kısa zamanda kanatlanıp bize uçmalı!

İlk kez bu değerli taşlar ne zaman keşfedilmiş, kime göre, neye göre diğerlerinden daha değerli olmuşlar gibi konularda çok bir fikrimiz yok. Taşların hem hangisi olduğu, hem nasıl kesildiği, hem büyüklüğü, hem parlaklığı ve elbette ki ne kadar nadir bulunduğu önem taşıyor. Bir de bu “değerli taşlar”ın elmaslar ve renkli mücevher taşları olarak iki ana gruba ayrıldığı gerçeği var. Genel olarak bakarsak; yakut, inci, zümrüt, safir ve diğerleri renkli mücevher taşları kategorisinde değerlendiriliyorlar. Biz kadınlar bunlara bayılıyor, “hepsi benim olsun” istiyoruz. Ama aslında bizim zannettiğimiz gibi “en değerli” taşlar bunlar değil. Elmaslar, elmaslar ve yine elmaslar … Dünyanın pek çok farklı yerinde bulunabilen elmasların en özelleri, en nadide olanları sadece bir tek bölgede bulunuyor. 30 Ağustos 2004 tarihinde keşfedilen 55 Cancri e gezegeni, başka bir adıyla Süper Gezegen ya da en sevdiğim adıyla Elmas Gezegen dünyanın en değerli elmaslarının bulunduğu gezegendir. Bu kadar genel bilgi yeter! Bu kadar “değerli” taşları, bir de yakından inceleyelim, en değerlisi hangisi?

İşte sıralıyorum: dünyanın en pahalı, en değerli taşları!

 • Pembe yıldız elmas: 1 karat 1.4 milyon dolar

Evet, yanlış görmüyorsunuz. Elmas madeni olarak da bilinen Güney Afrika elmas madeninden çıkarılan pembe yıldız elmas dünyanın şimdiye kadar çıkarılmış en pahalı, en değerli taşıdır. 59,6 karat ağırlığındaki elmasın sadece 1 karatı 1,4 milyon dolar ederinde. 1999 yılında çıkarılan bu servet, Sotheby’s Kasım Müzayedesi’nde 83 milyon dolara alıcı bulmuştur. Zaten elmasların renkli olanları diğerlerine göre çok daha değerlidir, bunun canlı pespembe rengi değerini daha da katlamış ve şu ana kadar satılan en değerli elmas özelliğini korumuştur.

 • Painite: 1 karat 50.000 – 60.000 dolar

Pembe yıldız elmasla karşılaştırıldığında keşfediliş tarihi gayet eskiye dayanana painitiye adını onu bulan kişi İngiliz Gemolog Arthur Pain vermiştir. Zira painite, Burma’da 1950 yılında bulundu. Ta ki 2002 yılına kadar dünyada sadece 2 tane örneği varken, sonrasında Burma ve Myanmar’da birkaç tane daha eşdeğerde painite bulundu. Dünyanın en değerli ikinci taşı olan painite, turuncu, kahverengi ya da kırmızı renklerde olabiliyor. İşte bu değerli taş, pembe yıldız elmasın keşfine kadar “en değerli taş” olarak biliniyordu. Zaten günümüzde de en nadir bulunan ikinci taş unvanını koruyor.

 • Musgravite: 1 karat 35.000 dolar

İlk olarak Güney Avustralya’nın Musgrave Range bölgesinde ortaya çıkarılan bu nadide taş adını da bulunduğu bölgeden alıyor. 1967 yılından 2005 yılına kadar dünyada sadece 8 tane örneği olan bu nadide taş Taaffeite ailesinden geliyor. 2005’ten bu yana Grönland, Sri Lanka, Antartika, Madagaskar ve Tanzanya’da da bulunabildi.

 • Jadeit: 1 karat 20.000 dolar

Aslında yarı değerli bir taş olarak bilinen Jadeite, nadir bulunan taşlar arasındadır. Gerçek kaynağı Mynmar’da olan Jadeite, günümüzde tükenmekte olan bir taş olduğu için değeri de her geçen gün artıyor. Uzmanlar önümüzdeki 10 -20 yıl içinde Jadeite madenciliğinin bitebileceğinin ve dolayısıyla var olanların çok daha değerli ve nadir olacağının altını çiziyorlar.

 • İskender Taşı (Alexandrite): 1 karat 12.000 dolar

Kaynağı Rusya Ural Dağları olan Alexandrite taşına güneş ışığı altında bakarsanız yeşil, yapay aydınlatma lambalarının altında bakarsanız kırmızı renkte olduğunu görebilirsiniz. Gündüz zümrüt, gece ise yakut gibi görünen bu taş dünyanın en nadir bulunan taşları arasında ilk beşte kendine yer bulabilmiştir. Doğu Afrika ülkeleri, Sri Lanka ve Brezilya’dan çıkarılabilen Alexandrite’in keşfedildiği ta 1830 yılına dayanıyor.

 • Kırmızı zümrüt: 1 karat 10.000 dolar

Biz, kırmızı zümrüt olarak adlandırıyoruz, ancak Bixbite, kırmızı Berly gibi adlarla anılan bu değerli taş, ilk olarak 1904 yılında Utah’ta bulunmuştur. Çıkarılan her 150 elmasta sadece bir tane bulunabilen kırmızı zümrüt, günümüzde tüm dünyada sadece Thomas Bölgesi, Utah –WahWah Sıradağları ve New Mexico –Black Bölgesi’nde çıkarılabiliyor. Kırmızı zümrüt, bizim bildiğimiz ve çok değerli bulduğumuz altından bin kat değerli bir taştır.

 • Benitoyit: 1 karat 3.000 -4.000 dolar

Mavi ve mor renklerde olabilen Benitoyit, ilk olarak 1907 yılında Kaliforniya San Benito Nehri kenarında bulundu. Güneş ışınları altında açık mavi şekilde parlayan benitoyitin ticari madenciliği Kaliforniya’da yapılmakta. Bu sebeple de benitoyit, Kaliforniya’nın resmi değerli taşı olarak biliniyor. Genellikle 1 karattan daha büyük boyutlarda bulunamayan benitoyit, eğer 2 karat civarındaysa 10 bin dolar gibi yüksek bir ücrete de alıcı bulabiliyor.

 • Siyah Opal: 1 karat 2.500 dolar

Opal, çok farklı türleri olan ve bu türleri bazen çok değerli, bazen de çok daha sıradan olabilen bir taş türüdür. Ancak en değerli opal taşlar, yakut ve elmaslara bile rakip olabilecek değerdedir. En değerli opallerden olan siyah opal, çoğunlukla Avustralya’da çıkarılır ve siyah ve koyu yeşil renkleri oldukça parlak, büyüleyici görünür.

 • Taaffeite: 1 karat 1500 -200 dolar

Doğada çok nadir bulunan ve genellikle de yakutla karıştırılan Taaffeite, dünyada sadece Tanzanya ve Sri Lanka’da çıkarılıyor. İlk olarak 1945 yılında dünyanın en ünlü değerli taşlar uzmanı Gemolog Count Taaffe tarafından bulunan bu değerli taş, adını da bu uzmandan alıyor. Çoğunlukla kırmızı, mor, mavi ya da renksiz olan Taaffeite, pasparlak görünümüyle çok etkileyici. Aslında Madagaskar’da da Taaffeite, bulunabileceğine dair fikirler var olsa da, henüz rastlanmış değil.

 • Tanzanit: 1 karat 600 -1.000 dolar,

Tanzanya’da bulunan Tanzanit, adını da bulunduğu bölgeden almıştır. Bu nadir taşların 1967 yılına kadar bir kaya yatağında gizli kaldığı ve ilk olarak onların güneşte parladığını gören çobanlar tarafından keşfedildikleri biliniyor. Mavi, mor renklerde olan tanzanitler, ilk olarak keşfedilişinden 2 yıl sonra 1969 yılında New York Tiffany’s de satışa sunuldu. Parlaklığı ve görkemli renkleri dolayısıyla çok fazla talep gören bu taşlar, çok hassas ve yumuşak olduğu için kolayca hasar görebiliyorlar. Bu bakımdan tanzanit takacak olanların çok özenli olmalarında fayda var.

Tüm bunlardan sonra gönül ister ki her birinden bir, hatta birkaç tane olsun. Ancak sanırım bir süre daha resimlerden bakıp iç geçirmek daha olası görünüyor.

Değerli taşların enerjisiyle yaşama daha sıkı tutunun!

Yukarıda listelediğim dünyanın en değerli 10 taşı elbette ki maddi değeri ve estetik güzelliğiyle hayallerimizi süslüyor. Ama bir de değerli ve yarı değerli taşların ruhumuza kattığı derinlik, auramızı yükseltici, motivasyonumuzu yükseltici özellikler bu taşları çok daha “değerli” hale getiriyor. Zaten son yıllarda bu değerli taşların maddi değeri kadar manevi yönü de çok popüler hale geldi.

Maddi imkanı yeterli olup da, artık biraz da psikolojime odaklanayım diyenler bu “uğurlu” taşlardan faydalanıyor. Negatif enerjimizi alanlar, hayatımızın bir parçası haline gelen teknolojik cihazların yaydığı radyasyonu süzenler, ruhumuzu dinlendirenler, alternatif tıp tedavisinde etkili olanlar ve daha pek çok fayda sağladığına inanılan taşlar evimizin, ofisimizin bir başköşesinde kendine yer buluyor.

Bazılarına sanki uydurma bir hikayeymiş gibi gelse de, aslında pozitif ve iyileştirici etkileri kesinlikle tüm dünyada kabul görüyor. Bizim inançlarımıza çok fazla yakın olmasa da, özellikle ruhsal odaklı ilerleyen Uzak Doğu anlayışı ve enerji merkezli inançlar bizi bu taşların iyileştiriciliğine daha fazla inandırıyor. “Çakraları açmak istiyorsa, aromaterapik yağlarla masaj, Reiki ve bulunduğun ortamı değerli taşlarla donatmak lazım” cümleleri artık bizim için de çok sıradan. Her ne kadar hangi taşların tam olarak neye iyi geldiğine dair hususlarda bazı farklılıklar gözlense de, bu taşların genel olarak pozitif etki yaydığı biliniyor. Neremizden kaynaklı bir şikayetimiz varsa, oraya iyi gelen taşı yerleştiriyoruz ve enerji akışını bir düzene sokuyoruz, normalleştiriyoruz.

Hangi taşlar neye iyi gelir?

 • Aragonit: Kemik, kas ve sinirlerle ilgili rahatsızlıklara iyi gelir ve iltihap giderici olarak kullanılır.
 • Armetist: Bağırsak rahatsızlıklarını iyileştirmeye yardımcıdır.
 • Amazonit: Sevgi, aşk ve iletişim gibi konularda olumlu bir enerji yayar. Duygusal travmaların iyileşme süresini kısaltır.
 • Yeşil Aventurin: Kalbi korur, destekler.
 • Aytaşı: Olumsuz enerjiyi yok ederek yaşama sevinci ve huzur verir.
 • Sarı Topaz: Zihinsel fonksiyonları geliştirir.
 • Dumanlı Kuvars: Panik atak, stres ve depresyon etkilerini azaltır, meditasyon esnasında kullanılır.
 • İnci: Baş ağrısı, migren atakları ve kemik ağrılarını dindirmeye yardımcıdır.
 • Kaplangözü: Özgürlük, başarı ve huzur taşı olarak bilinir. Sindirim, solunum ve bağışıklık sistemi rahatsızlıkları önlediğine inanılır.
 • Kehribar: Ağrıyan bölgelere bu taşı koyup bir süre bekledikten sonra ağrıların hafiflediği biliniyor. Hatta tespih taşı olarak kehribarın bu kadar yaygın kullanılması da buna bağlanıyor, her daim yanında bulundurma isteğinden kaynaklanıyor. Kehribar tespihlerin sol elde tutulmasının vücudun negatif elektriğini aldığı düşünülüyor.
 • Lal: Cinsel isteği, gücü ve duyarlılığı artırdığı bilinen lal taşı, özellikle erkekler için başarının anahtarı olarak görülür.
 • Mercan: Evde, işyerinde olumsuz enerjinin bir an önce kovulması için genellikle mercan bulundurulur. Kalbi, dalağı güçlendirdiği bilinen mercanın hormonları da dengelediği düşünülmektedir.
 • Opal: Parlaklığıyla ünlü opal, genellikle görme yeteneğini güçlendirir, göz rahatsızlıklarını da önler.
 • Pembe Kuvars: Özgüvenin artması ve duyarlılıkların dengelenmesinde, ruhsal dengeyi bulmada etkilidir. Kalp, akciğer ve böbrek sağlığına iyi geldiği düşünülür.
 • Zümrüt: Sevgi iyilik ve sükunet sembolü olan zümrüdün, bağışıklık ve sinir sistemi hastalıklarına iyi geldiği, iç organları koruduğu biliniyor.

Aslında doğal taşlarla tedavi değil de, tedaviye yardımcı olmak şeklinde bir yorum yapmak daha doğru olmaktadır. Zira bu taşların faydalarını kanıtlayan bir bilimsel çalışma yok. Fakat zihinsel gücümüz, düşüncemizle maddi, manevi dünyamızı yönlendirebildiğimiz gibi de bir gerçek var. Bazı uzmanlara göre placebo etkisi diye adlandırılan kuram, tam da bu doğal taşların bize sunduklarını anlatır nitelikte. Başkalarına göre ise gerçekten bu taşlardan şifa bulmak mümkün. Aslında biz, bu taşların olumlu, tedavi edici etkisine inanırsak ve inanarak kullanırsak fayda göreceğimiz bir gerçektir.

Ancak bunun için sadece bu taşları almak yetmiyor, onlarla ilgilenmek, bir iş yaparken yanınızda bulundurmak ve özellikle de geceleri yastığınızın altına koymak iyi gelecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir