Depresyon oldukça yaygın bir rahatsızlık ve aslında gün içerisinde depresyona sahip olan bireylerle sık sık bir araya geliyoruz.

Ancak depresyonun varlığını gösteren bazı semptomlar da mevcut. Bunlar arasında yorgunluk, üzgünlük, ruh hali bozukluğu, düşük cinsel istek, düşük özsaygı, iştah kaybı, kötü günlerin asla bitmeyeceği hissi ve sosyal aktivitelerden uzak kalma isteği gibi bazı belirtiler mevcut. Liste oldukça kabarık görünse de birisinin depresyonda olduğunu belirten çok daha fazla öğe var.
Bazı öz yağlar ise depresyona karşı doğal reçeteler olarak kullanılabiliyorlar. İşte en etkili olan 4 öz yağ.

Depresyon İçin En İyi Öz Yağlar

Klinik araştırmalarda, öz yağların ruh halini iyileştirebildiği görülmüştür. Bunun temel sebebi ise kokuların doğrudan beyne taşınmaları ve bunun duygusal tetikleyicileri aktifleştirmeleri. Limbik sistemimiz burundan gelen sinyalleri değerlendirir ve ardından bunu tatmin, acı, tehlike veya güvenlik gibi kriterlere ayırır. Bu ayrım duygusal tepkimizi oluşturur ve bu yüzden kokular karşısında çok ciddi duygusal reaksiyonlar gösterebiliriz.
Temel duygularımız ve hormonal dengemiz en basit kokulara bile tepki gösterir. Kokular bu nedenle günlük hayatımızdaki duygularımızı ve hafızamızı yöneten en temel öğeler arasındadırlar ve bu nedenle depresyon ile anksiyeteye karşı kullanılabilirler.

Bergamot

Bergamot yağı iyi bir antidepresandır çünkü oldukça etkilidir. Keyif, tazelik ive enerji duygularını uyandırabilen bergamot yağı, kan sirkülasyonunu da arttırır. 2011 yılında Tayland’da yapılan bir araştırma, farelerde anksiyete düzeylerini düşürmekte oldukça etkili olduğunu gösteriyor.
2011 yılında yapılan bir çalışmada, hastalar iki gruba ayrılmışlar ve bir gruba bergamot ile lavanta yağı karışımı verilirken, diğer gruba ise plasebo ilaçlar verilmiş. Araştırmanın sonunda öz yağları kullananların kalp ritimlerinde ve kan basınçlarında ciddi bir düşüş görülürken, duygusal anlamda kendilerini ifade ettiklerinde daha rahat ve sakin oldukları gözlenmiş.

Bergamot yağını ellerinize bir kaç damla damlattıktan sonra onu bol bol koklayarak kullanabilirsiniz. Yavaş yavaş koklamanız öneriler arasında bulunuyor. Dilerseniz onu karnınıza ve ayaklarınıza da sürebilirsiniz.

Lavanta

Lavanta yağının faydaları uzun yıllardır depresyona karşı kullanılıyor. Uluslararası Psikiyatri ve Klinik Uygulamalar yayınındaki bir araştırmada, 80 miligramlık lavanta yağı kullanımının anksiyete ve depresyonu ciddi anlamda düşürdüğü belirtiliyor. Bunun yanında herhangi bir yan etki ise görülmemiş. Sentetik ve psikoterapik ilaçların yan etkilerinin oldukça fazla olduğunu dikkate alırsak, bu dikkate değer bir bilgi.
Doğum sonrası depresyon ve travma sonrası stres bozukluğu gibi durumlarda da kullananların ruh halini ciddi anlamda iyileştirdiğini bazı araştırmalar gösteriyorlar.
Stresten uzak kalabilmek için yatağınızın yanına lavanta yağını yayan bir koku çubuğu yerleştirin ve uyurken onun etkilerinden faydalanın. Dilerseniz kulaklarınızın arkalarına da uygulayabilirsiniz. Lavanta yağını her an her yerde koklayarak kullanabilirsiniz.

Roma Papatyası

Roma papatyası aslında bildiğimiz beyaz yapraklı ve ortası sarı olan çiçek. Onun yağı ise strese karşı uzun zamandır kullanılıyor ve bu nedenle kokulu mumlarda ve aromaterapi ürünlerinde de sıklıkla kendine yer buluyor. Yağı koklayarak onun rahatlatıcı ve stresi alan etkilerinden faydalanabilirsiniz.

Ylang Ylang

Ülkemizde çok popüler bir çiçek değil ancak dünyada bilinen ylang ylan, yağa dönüştürülüyor ve bu şekilde negatif duyguları ortadan kaldırıyor. Kokusunu aldığınız anda moralinizin düzelmeye başladığını siz de farkedeceksiniz. Bazı araştırmalar kızgınlık, düşük özsaygı ve kıskançlığa karşı bile kullanıldığını gösteriyor.
Koku çubukları ile kullanabileceğiniz gibi cildinize masajla uygulayarak da ondan faydalanabilirsiniz.

Öz Yağları Nasıl Kullanmalı?

Bu yağları kullanmak için bir kaç seçeneğiniz mevcut.
Uyku sırasında stres atabilmek için koku çubuklarını yatağınızın başına koyun ve içine istediğiniz yağı ekleyin. Lakin bunun yerine boynunuza, kulak arkanıza, ayak altlarınıza da sürebilirsiniz.
Bazı yağlar çok iyi masaj yağları olabiliyorlar ve bu nedenle kendinize masaj yaparken veya masaj yaptırırken de kullanabilirsiniz.
Depresyon Karşıtı Lavanta ve Papatya Masaj Karışımı
20-30 damla saf lavanta yağı
20-30 damla saf papatya yağı
50 ml üzüm çekirdeği yağı
Bu malzemeleri bir kavanozda karıştırın ve tüm vücudunuza sürün. Dilerseniz sadece ulaşabildiğiniz bazı bölgelere de sürebilir ve oraları ovalayabilirsiniz.