Deri vücudun en büyük organıdır! - Ayşe Tolga İyi Yaşam

Deri vücudun en büyük organıdır!

Deri vücudun en büyük organıdır!

Deri vücudun en büyük organıdır. Sağlıklı olduğunda derinin katmanları bizi korumak için çok çalışır. Ancak tehlike altında, cildin etkili bir bariyer olarak çalışma yeteneği bozulur. Bu nedenle, koruyucu rolünü sürdürmek için cilt sağlığını iyileştirmenin en iyi yollarını sizler için bulduk.

Cildiniz, hayatınızın hikayesini  yansıtan vücudunuza açılan penceredir. Ergenlik yıllarınızdaki sivilcelerden ,hamileliğin ışıltısına ve yaşlanmanın güneş lekelerine kadar hem yaşınız hem de sağlığınız cildinize yansır.

Cildin birçok işlevi vardır, bu da onu insan vücudunun nihai çok işlevli görevlisi yapar. En önemli rolü, vücudumuzla dış dünya arasındaki ilk savunma hattı olması, bizi bakteri, virüs ve işyerinde ve evde karşılaştığımız kirlilik ve kimyasal maddelerden korumaktır.

Cilt, vücut ısısını düzenler, sıvı dengesini korur ve nem kaybını kontrol eder. Aynı zamanda bir bariyer ve amortisör görevi görür, bizi tehlikeye karşı uyarmak için ağrı hissini tanır ve bizi güneşin zararlı morötesi (UV) ışınlarına karşı korur.

Cildinizi birçok faktör etkiler. Genetik, yaşlanma, hormonlar ve diyabet gibi durumlar cildi etkileyen iç faktörlerdir. Bunlardan bazılarını değiştiremezsiniz, ancak etkili olabileceğiniz birçok dış faktör vardır.

Korunmasız güneşe maruz kalma, çok sık veya çok sıcak su ile yıkama gibi dış etkenler cilde zarar verebilir. Sağlıksız beslenme, stres , uykusuzluk, yetersiz egzersiz, dehidrasyon , sigara ve belirli ilaçların tümü, cildin etkili bir koruyucu bariyer olarak çalışma yeteneğini etkileyebilir.

İşte en güncel tıbbi gelişmelere göre kırışıklıkları gidermenize, parlak bir ışıltı elde etmenize ve cildinizi tüm yıl boyunca esnek ve yumuşak tutmanıza yardımcı olacak cilt sağlığı ipuçları.

 1. Sağlıklı bir diyet yapın

Cildinizin en iyi şekilde görünmesini sağlayan ve yaşlanma belirtileriyle savaştığını iddia eden ürünlere adanmış milyarlarca dolarlık bir endüstri var. Ancak nemlendiriciler yalnızca cildin derinliklerine iner ve yaşlanma daha derin, hücresel düzeyde gelişir.

Cildinizi dışardan desteklediğiniz ürünler kadar ne yediğiniz de önemlidir. Diyetiniz cilt sağlığınızı içten dışa iyileştirebilir, bu nedenle temiz bir cilt sağlıklı bir diyetle başlar.

Cilt için sağlıklı yiyecekler

İşte araştırmalar tarafından cilt sağlığı dostu olarak kabul edilen bazı yiyecekler.

Mango , antioksidan özelliklere sahip bileşikler içerir . Bu bileşikler, kolajen gibi cilt bileşenlerinin korunmasına yardımcı olur.

Domates cilt kanserini önlemede etkilidir. Yapılan bir araştırma, günlük domates tüketiminin, UV ışığına maruz kaldıktan sonra cilt kanseri tümörlerinin gelişimini yüzde 50 azalttığını ortaya koydu .

Araştırmalar , yemeklerinize domates salçası eklemenin güneş yanığına karşı korunmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir . 10 hafta sonra günde 40 gram salça tüketen kişilerde yalnızca koruyucu kullananlara göre yüzde 40 daha az güneş yanığı görüldü.

Domatese koyu kırmızı rengini vermekten sorumlu pigment olan likopenin, domateslerin UV hasarına karşı koruyucu etkisinde rol oynadığı düşünülmektedir.

Zeytinyağı , uzun süreli güneş ışığına maruz kalma sonucu oluşan  kırışıklıklar, koyu noktalar, ve renk değişikliği derideki kümülatif hasar yani fotoyaşlanma üzerinde etkilidir. Bitter çikolatada bulunan kakao flavanolleri cildin yapısını ve işlevini iyileştirebilir . Bilim adamları, kakao flavanollerinin ciltte pürüzlülüğü ve pullanmayı azalttığını, cildin nemini artırdığını ve cildin UV ışınlarından kaynaklanan hasara karşı savunmasını desteklemeye yardımcı olduğunu keşfettiler.

Yeşil çayın cilt için birçok faydası vardır. Yeşil çayda bulunan polifenoller adı verilen bileşikler , ölmekte olan cilt hücrelerini canlandırır , bu da yaraların veya belirli cilt rahatsızlıklarının iyileştirilmesinde faydalı olmasını sağlar.

Sedef hastalığı ve kepek gibi cilt rahatsızlıkları için potansiyel bir tedavi olarak umut verici sonuçlar göstermiştir . Bu hastalıkta kuru, pul pul ve kırmızı cilt lekeleri görülür.

Genellikle iltihaplanma ve cilt hücrelerinin aşırı üretiminin bir sonucudur. Yeşil çay cilt hücrelerinin üretimini yavaşlatabilir ve iltihabı bastırabilir.

Beyaz çayın anti-kanser ve yaşlanma karşıtı özellikleri vardır. Bir çalışma , beyaz çaydaki bazı bileşenlerin cildi oksidatif stresten ve bağışıklık hücrelerini hasarıdan koruyabileceğini gösteriyor .

Karalahana , en iyi lutein ve zeaksantin kaynaklarından biridir. Lutein ve zeaksantin , özellikle UV ışınlarından kaynaklanan ışığın neden olduğu cilt hasarına karşı koruma sağlayabilir .

Yağlı balıklarda, cevizlerde ve kabak çekirdeğinde bulunan Omega-3 veya keten tohumu yağı ve mısır yağı gibi yağlar cildin kuruluğunu ve pul pul dökülmesini önleyebilir .

Soya , menopoz dönemindeki kadınlarda gözlerin dış köşesinde ortaya çıkan kaz ayağı cilt kırışıklıklarını iyileştirmeye yardımcı olabilir . Kendiniz güneşten korumak için yiyeceklerin tek başına yetersiz olduğunu bilmelisiniz. Kendinizi güneşe maruz kalmaktan korumak için her zaman en az 15 SPF’li güneş kremi kullanın, 10: 00-14: 00 saatleri arasında mümkün olduğunca gölge yerlerde olun , cildinizi örten giysiler giyin ve geniş kenarlı bir şapka takın.

Kalori kısıtlama diyeti

Araştırmalar , kalori alımını azaltmanın hücresel yaşlanma sürecini yavaşlattığını göstermiştir. Bu bulgu, gelecekte insanlarda da test edilecek bir yaşlanma karşıtı strateji olduğunu kanıtlayabilir.

Bilim adamları, tüketilen kalori miktarını yüzde 35 oranında azaltmanın hücre içinde yaşlanmayı gerilettiğini buldular . Kalorileri azaltmak, hücrenin ribozom adı verilen protein yapıcılarının yavaşlamasında bununla beraber yaşlanma sürecinin de yavaşlamasında etkili oldu.

Bu hız azalması sadece ribozom üretimini düşürmekle kalmadı, aynı zamanda onlara kendilerini tamir etmeleri ve tüm vücudun iyi çalışmasını sağlamaları için zaman verdi.

Diğer erken araştırmalar , birçok yaşlanma karşıtı yüz kreminde bulunan bir bileşik olan allantoinin, kalori kısıtlama diyetlerinin etkisini taklit ettiğini ve yaşam süresini yüzde 20’den fazla artırdığını göstermiştir. Yaşam iksiri banyo dolabınızda saklanıyor olabilir.

Alkol

Alkol alımınızı azaltmak, melanom dışı cilt kanserleri geliştirme riskinizi azaltabilir. Araştırma, daha yüksek alkol alımının, daha yüksek bazal hücreli karsinom ve kutanöz skuamöz hücreli karsinom gelişme riski ile ilişkili olduğunu ortaya çıkardı.

Araştırmacılar, alkol tüketimindeki her 10 gramlık artış için, bazal hücreli karsinom riskinin yüzde 7 arttığını ve kutanöz skuamöz hücreli karsinom riskinin de yüzde 11 arttığını keşfettiler.

 1. Stresi kontrol altında tutun

Hiç önemli bir olaydan hemen önce yüzünüzde çirkin bir sivilce belirdiğini fark ettiniz mi? Bilim adamları, stres seviyeleri ile cilt problemleri arasında bazı bağlantılar belirlediler.

Üniversite öğrencileri üzerinde yapılan bir çalışmada , yüksek stres seviyesi yaşayanların aşağıdaki gibi cilt sorunları yaşama olasılığı daha yüksekti.

 • kaşınan cilt
 • saç kaybı
 • kafa derisinde pul pul, yağlı veya mumlu lekeler
 • zahmetli terleme
 • pullu deri
 • el döküntüleri

Diğer araştırmalar , yüksek stres yaşayan gençlerin şiddetli sivilceye sahip olma olasılığının yüzde 23 daha yüksek olduğunu gösterdi.

Araştırmacılar, stresin gözenekleri tıkayan yağlı madde olan sebum miktarını artırdığından şüpheleniyorlar. Bu da akne şiddetinin artmasına neden olur.

Stres seviyenizi azaltmak daha temiz bir cilde yol açabilir. Stresin cildinizi etkilediğini düşünüyorsanız, tai chi, yoga veya meditasyon gibi stres azaltan tekniklerini deneyin .

 1. Nemi ciltte tutun

Cilt nemlendiricileri, cilt hücrelerinin en üst katmanını nemlendirir ve nemi korur. Nemlendiriciler genellikle nemi çekmek için nemlendirici maddeler, ciltteki nemi tutmak için tıkayıcı maddeler ve cilt hücreleri arasındaki boşlukları yumuşatmak için yumuşatıcılar içerir.

Amerikan Dermatoloji Akademisi, nemi içeride tutmak ve kuru, kırmızı ve kaşıntılı cildi önlemek için aşağıdaki yolları önermektedir

 •  Sıcak su yerine ılık su kullanın.
 • Sert sabunların kullanımını en aza indirin. Nazik ve kokusuz bir temizleyici kullanın.
 • Cildin yüzeyine zarar verebilecek aşındırıcı sert fırçalardan, banyo süngerlerinden ve el bezlerinden uzak durun.
 • Cildi bir havluyla nazikçe kurulayın.
 • Yıkadıktan hemen sonra nemlendirin. Nemi hapsedebilmek için merhemler, losyonlar ve kremler kuruduktan birkaç dakika sonra uygulanmalıdır.
 • Tahrişi en aza indirmek için losyon yerine merhem veya krem ​​kullanın.
 • Deriyi asla kaşımayın. Soğuk kompresler ve nemlendiriciler kaşıntıyı kontrol etmeye yardımcı olacaktır.
 • Rahatsız edici olmayan giysiler giyin. Yünden veya diğer sert malzemelerden yapılmış giysiler giyerken, altına ipek veya pamuk giyin.
 • Hipoalerjenik çamaşır deterjanı kullanın.
 • Cildi kurutabilecek şöminelere ve diğer ısı kaynaklarına çok yaklaşmaktan kaçının.
 • Cildin üst katmanındaki nemi yenilemek için kışın nemlendiricinizi değiştirebilirsiniz.

Bu basit taktikler kuru cildinizi rahatlatmazsa dermatoloğunuza başvurun. Özel cilt şikayetleri için hedefe yönelik tedavi sağlanmalıdır.

 1. Sigarayı bırakın

Sigara içmek vücudun diğer bölgelerinde bulunan deriyi ve yüzü yaşlandırır . Sigara içmek cildin dış tabakasında bulunan kan damarlarını daraltarak kan akışını azaltır ve cildin sağlıklı kalması için ihtiyaç duyduğu besin ve oksijeni tüketir.

Kolajen ve elastin cilde gücünü ve elastikiyetini verir. Sigara içmek, kolajenin parçalanmasına ve kolajen üretiminin azalmasına neden olarak cildin doğal elastikiyetini azaltabilir.

Dahası, sigara içerken yapılan tekrarlayan ifadeler – dudak büzmek gibi – yüzdeki kırışıklıkları artırabilir.

Şu anda sigara içiyorsanız, cilt sağlığınız için yapabileceğiniz en iyi şey sigarayı bırakmaktır.

 1. Güzel Uyuyun

Güzel uyku, gözlerinizin etrafındaki koyu halkaları ortadan kaldıracak, cilt tonunuzu iyileştirecek ve hepsinden önemlisi zahmetsiz.

Ulusal Uyku Vakfı , yetişkinlerin her gün 7 ila 9 saat uyumasını önermektedir . Bu sürenin altında uyumak, sağlığınız ve özellikle cildiniz için zararlı olabilir.

Kronik uyku yoksunluğunun obezite , bağışıklık yetersizliği, diyabet ve kanser ile bağlantılı olduğu biliniyor , ancak araştırmalar uyku kalitesinin cilt fonksiyonu ve yaşlanma üzerinde de önemli bir etkisi olabileceğini gösteriyor .

Uykusu zayıf olarak sınıflandırılan insanlar, erken cilt yaşlanmasının belirtilerini gördü ve cildinin güneşe maruz kalma gibi çevresel stres faktörlerinden dolayı geceleri kendini onarma becerisinden yoksun kaldılar.

Derin uyku sırasında vücudunuz onarım moduna girer ve cildi, kasları, kan ve beyin hücrelerini yeniler. Yeterli uyku olmadan vücudunuz yeni kolajen üretemez. Kolajen cildinizin sarkmasını engeller.

En iyi şekilde görünmek için gece uykusuna dikkat edin ve tam 7 saat uyumaya çalışın.

Gördüğünüz gibi cildinizi sağlıklı ve genç tutmak, pahalı kremler ve losyonlar satın alarak

bütçenizi yıkmak anlamına gelmez; bu basit adımları takip ederek cansız cildinizi ışıl ışıl parlatabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir