Alnınızdaki çizgilerin ya da ağzınızın kenarındaki gülme çizgilerinin daha az belirgin olmasını istiyorsanız, kozmetik enjeksiyonlar yaptırmayı, hatta ameliyat olmayı düşünmüş olabilirsiniz. Ancak bıçak altına yatmadan önce enjeksiyon seçeneklerinizi değerlendirmeniz önemlidir. Son yıllarda ortaya çıkan dermal dolgular, ameliyat yaptırmanıza gerek kalmadan doğal ve genç bir görünüme kavuşmanıza yardımcı olabilir.

Kozmetik enjeksiyonlar, kırışıklıklarınızı invazif prosedürlere başvurmadan azaltmanıza yardımcı olabilir. Bunlar hakkında genel olarak merak edilen soruların cevaplarını bu yazıda bulabilirsiniz.

Botoks Ne İşe Yarar?

Botoks ya da botulinum toksin A, alın ve göz kenarları gibi bölgelerde kırışıklığa neden olan kasların esnemesini engelleyerek işe yarar.

Botoks aslında kaslarla ilgili sorunlarda kullanılmak üzere geliştirilmiştir. Nörotoksin olan botoks sinirleri etkileyerek kırışıklıklara neden olan kasları zayıflatır ve cildin geçici olarak pürüzsüz görünmesini sağlar.

Botoks pek çok marka altında çıkarılan bir üründür ve genelde yüzün üst kısmında kullanılmaktadır. Uzmanlar botoksun etkisini ve nasıl işe yaradığını bildikleri için botoks enjeksiyonunu özellikle bu bölgeye yapmayı tercih etmektedir.

Botoks Ne için Kullanılır?

Botoks gülme çizgileri, kaz ayakları, alın çizgiler ve kaş arası çizgilerinde kullanılmaktadır. 18 yaş üzeri herkes botoks yaptırabilmekle birlikte genellikle 30-60 yaş arası için önerilmektedir.

Botoks, kırışıklıkları oluşmadan önlemek için kullanılsa da botoksu bu nedenle tercih etmeniz gerekli olmayabilir. Çizgiler ortaya çıkmadan botoks yaptırmaya başlarsanız, botoksun etkisinin nasıl olduğunu ölçmek zor olacaktır.

Botoks Ne Kadar Sürede Etki Gösterir?

Botoks, ince bir iğne yardımıyla hızlı bir şekilde uygulanan bir prosedürdür. Botoksun etkilerini 3 ila 7 gün içerisinde görmeye başlayabilirsiniz.

Botoksun Etkisi Ne Kadar Sürer?

Botoksun etkisi sonsuza kadar sürmez. Botoks uygulamasından yaklaşık 4 ila 6 ay sonra kaslarınız tekrar hareketlenmeye ve kırışıklıklarınız geri dönmeye başlar. Bu süreden sonra tekrar botoks yaptırabilirsiniz.

Dermal Dolgu Nedir?

Yaşlanma ile yüzdeki yağlar azalmaya başlar. Dermal dolguların amacı, cildin gençlikteki gibi dolgun görünmesine yardımcı olmaktır.

Dermal dolgularla cildinizi geçici olarak gençliğinizdeki gibi dolgunlaştırabilirsiniz. Dolgular genelde ağız çevresi ve elmacık kemikleri gibi çöküntüye uğrayan alanlara yapılır. Dermal dolgular arasında en çok tercih edilenlerden bir tanesi, dudak dolgusudur. Dudak dolgusunda dudakların hacmini arttırmak için hyalüronik asit kullanılır. Ayrıca yüzün alt kısmında çöken yerleri doldurmak için de dolgu kullanılabilmektedir.

Dermal Dolgunun Etkisi Ne Kadar Sürer?

Çoğu dermal dolgu 9 ila 12 ay kalıcıdır. Ancak bu süre hastaya ve kullanılan dolguya göre değişiklik gösterebilmektedir.

Dermal Dolgu ve Botoks Arasındaki Fark Nedir?

Botoks, kırışıklığa neden olan kasların hareket etmesini engellemeyi amaçlarken dermal dolgular ise kolajen, hacim ve elastikiyet kaybından kaynaklanan kırışıklıkları doldurmayı hedefler. Yüzün alt kısmındaki çizgiler, tekrarlayan kas hareketlerinden kaynaklanmaz. Bunlar, yüz şeklinin zaman içerisinde değişmesinden kaynaklanır.

Botoks ve dolgu yüzdeki farklı bölgelere odaklandığı için hem botoks hem de dermal dolgu yaptırabilirsiniz. Yüzünüzün farklı bölgelerinde farklı dolgular tercih ederek ve botoks yaptırarak yüzünüzün daha genç görünmesini sağlayabilirsiniz.

Kybella Nedir?

Kybella, 2015 yılında FDA tarafından onaylanan ve gıdı bölgesini hedef alan bir solüsyondur. Bu tedavi, yağ aldırmaya iyi bir alternatif olabilir. Birden fazla seans gerektiren bu tedavide sonuç almak için birkaç ay beklemeniz gerekebilir.

Kybella tedavisinde 4 ila 8 ay arayla 2-3 enjeksiyon yaptırmanız gerekebilir. Bu tedavi gıdı bölgesi çok fazla olmayan ve bu bölgede çok fazla deri bulunmayan kişiler için uygundur. Gıdı derisi çok gevşemişse enjeksiyon ile derinin toparlanması mümkün değildir.

Sonuç Olarak

Yaptıracağınız tüm kozmetik enjeksiyonlarda yan etki riski vardır. Bu nedenle istediğiniz enjeksiyonların etkilerini ve yan etkilerini doktorunuzla konuşmanız önemlidir. Ayrıca tedaviden elde edeceğiniz sonuçlar hakkında da konuşmalısınız. Botoks ve dermal dolgu gibi işlemler, yüz gerdirme gibi ameliyatlara benzer sonuçlar vermeyecektir. Bununla birlikte görünümünüzü iyileştirmeye yardımcı olacaklardır.